недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгана Бољевић: Правосуђе је највећа српска брука
Хроника

Драгана Бољевић: Правосуђе је највећа српска брука

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2012.

Судија Благоје Јакшић, члан Високог савета судства, ухапшен у септембру прошле године под сумњом злоупотребе службеног положаја, обратио се Друштву судија Србије писмом у којем каже да је циљ поступка против њега јавно, морално и професионално дискредитовање због сазнања о судбини нереизабраних судија. Председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић сматра да је то писмо узнемиравајуће и забрињавајуће и да указује на дисциплиновање чланова ВСС-а у поступку ревизије.

- Од почетка смо указивали да је рад Високог савета најблаже речено неуобичајен, незаконит и нелегалан. Дело које се Јакшићу приписује било би застарело да нису додати неки делови, а показало се да је вршен и притисак на његову супругу, која је као заменица вишег тужиоца била пребачена средином прошле године из Београда у Сремску Митровицу и два месеца није добила ниједан предмет за рад - каже Бољевићева за "Вести".

Има ли Јакшић разлога да страхује за свој живот?

- Како време одмиче, неке информације и контекст догађања све више показују да се иде на то да Јакшић, који је још у притвору, буде морално сломљен. То је тежак напад на на психу, његово здравље, али и на породицу. Судија Јакшић је у писму појаснио да измене и допуне Закона о ВСС-а на које се ишло 22. новембра представљају притисак на чланове. Тако је персонални састав тог важног тела постао само декор, а проблем блокаде није разрешен.

Да ли се одуговлачи с решавањем судског поступка члану ВСС-а Благоју Јакшићу?

- Не могу ништа са сигурношћу да тврдим јер не знам да ли не знају или им не пада на памет како то да реше, а могуће је и да заиста мисле да ово тело може да ради у непотпуном саставу без проблема.

Управо то је рекла и председница ВСС-а Ната Месаровић.

- Да, прво је изјавила да ВСС у непотпуном саставу не доводи у питање законитост поступања и одлучивања, тврдећи да је такав став изнео и Уставни суд. По оглашавању тог суда који се дистанцирао, и она је ревидирала изјаву. Када је министарка правде Снежана Маловић заступала став да ВСС може да се конституише без три члана, Месаровићева је била против, али је потом ћутала. Уставни суд је првобитно кумовао раду у непотпуном саставу, чиме се избламирао. Држава је постала предмет поруге грађана и обрукала се пред Европом. Сада више нико не верује ни Министарству правде, ни Уставном суду, ни Високом савету.

Како ЕУ гледа на такав развој догађаја?

- На том питању ни у Бриселу нису јединствени. Видели смо доста ружичасто описано стање од стране Европске комисије, да би онда изашао Европски парламент и отворено питао зашто је ЕК прећутала истину.

Да ли би стање у правосуђу могло да кошта Србију кандидатуре за ЕУ?

- Као што видимо, Косово је постало услов свих услова и делује да би Брисел Србији прогледао кроз прсте кад би се то решило како они желе. Међутим, питање српског правосуђа би се поново и сигурно отворило. Код нас делиоци правде имају страх, они одмеравају која је страна у неком судском процесу јача да би пресудили у њену корист, што код грађана ствара страх од пристрасности приликом суђења. 

Како ви видите решење ситуације?

-Ваљан реизбор би вратио веру у независност судија и у борбу против корупције. Такође, састав ВСС-а који је од почетка заглибљен и ради ван стандарда, права и логике и не штити независност правосуђа, не треба да остане исти. Са садашњим члановима ствари само и даље гурају под тепих, па смо ми за избор нових људи.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер