субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Време је да будемо мудри, клима у Вашингтону се полако мења
Хроника

Драган Шутановац: Време је да будемо мудри, клима у Вашингтону се полако мења

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. август 2011.

МОРАМО бити свесни да не постоји ”ад хок решење” за проблем Косова. Уз мудрост и визију треба да тражимо савезнике како бисмо дошли до коначног циља који ће бити прихватљив за Србију. Један од важних саговорника су САД. Клима у Вашингтону полако се мења, постоји боље разумевање ситуације у којој се Србија налази и Приштини се више не даје безрезервна подршка, поготово не за насилне акције. На нама је да сада покажемо стрпљење и одлучност да проблеме решавамо дипломатски.

Ово у интервјуу за ”Новости” поручује министар одбране и потпредседник ДС, који се недавно вратио из вишедневне посете САД, где је једна од главних тема била последња криза на Косову.

- Трудио сам се да појасним шта се заиста десило, како Београд види развој ситуације у будућности и шта чинимо да не дође до сукоба несагледивих размера.

* Јесте ли стекли утисак да је Приштина добила ”зелено светло” САД за заузимање административних прелаза?

- Нема никакве дилеме да оне земље које су признале КиМ, подржавају Приштину да успостави свој правни систем на целој територији. Али, начин на који су то хтели да ураде нема подршку међународне заједнице. И за званичнике из Вашингтона последњи потези Приштине били су изненађење и нису наишли на одобравање.

* Какву конкретну помоћ можемо да очекујемо од САД?

- На страну то што се о питању статуса не слажемо, али Срби на Косову морају бити заштићени. Око тог питања постоји разумевање, и за то можемо да добијемо подршку Америке.

* Немачки шеф дипломатије Вестервеле упозорио је да насиље може да се понови сваког часа - значи ли то да међународна заједница, ипак, не држи ствари под контролом на Косову?

- Већ годинама упозоравам да је смањење снага Кфора на Косову за нас неприхватљиво са аспекта безбедности и да, иако све делује мирно, увек може да дође до инцидената. Очигледно је да, чак, може доћи и до оружаних сукоба. Добро је што то сада увиђа и међународна заједница, а показало се да приштинске власти апсолутно контролишу албанско становништво.

* Очекујете ли онда да међународна заједница изврши јачи притисак на косовске власти и да ”дисциплинују” Хашима Тачија?

- Добро је да међународни званичници схватају да питање Косова није затворено и да јасно стављају до знања да онај ко проблеме покушава да решава насиљем не може да очекује подршку великих сила. Косово тренутно није у фокусу ни Истока ни Запада, велике државе имају своје проблеме и Тачи користи тај вакуум. Али, очигледно је да је ”сломио зубе” у покушају да заузме административне прелазе.

* Можемо ли доћи у ситуацију да се понови ”Олуја” на северу Косова? И у самој Влади било је дисонантних тонова о томе како би у том случају требало поступити?

- Нити постоји капацитет косовских структура за тако нешто, нити за то имају подршку међународне заједнице. Мала је вероватноћа да до тога може да дође. Подсећам да је 29. јула пре осам година последњи руски војник напустио Косово. Од тог момента, једино је Кфор наш партнер. И поред све љутње на Кфор, који је у појединим моментима био злоупотребљен од Тачија и приштинских власти, он је фактор стабилности на Косову и верујем да такав сценарио не би дозволио.

* Има ли Војска Србије план за такав сценарио?

- Прво, по Кумановском споразуму, наша војска нема право уласка на КиМ. Друго, мислим да смо, и у овим последњим догађајима, доказали сумњичавима у међународној заједници да је извршена демократизација одбрамбених структура и да је Војска под контролом цивилне власти. Чекао се наш погрешан корак, да уђемо у сукоб с Кфором и међународном заједницом, а у тој ситуацији би се Тачијев план потпуно испунио. Радикални потези, ратне операције, сила, могу да нас одведу у већ виђено. А где год смо тако реаговали у прошлости - Срба више нема. Нема сумње да би тако било и овог пута.

* Колико је могуће наставити дијалог у оваквој атмосфери?

- У септембру се наставља дијалог и надам се да ће се кроз њега доћи до одређених решења која ће омогућити нормалан живот људи на Косову. Треба да будемо стрпљиви, да грађани имају поверење у државне органе, да будемо сложни, и пре или касније ће се ствари решавати у нашу корист. Верујем да ће, без обзира на то што се сада са великим делом Запада не слажемо о питању Косова, Србија врло брзо бити веома важан партнер у решавању великих безбедносних изазова. Тај тренутак треба да искористимо и поново постанемо партнери са онима који су моћни и утицајни.

* Да ли је ово што се дешава на северу покрајине само увертира у тренутак када ћемо се суочити са формалним избором Косово или ЕУ?

- Не мислим да ће Србија бити стављена пред такав избор. Уосталом, за мене европске интеграције нису питање кандидатуре, већ достизања стандарда. Србија треба да изграђује институције, подиже своје капацитете, да се бори против корупције и криминала и да тако најбоље крчи свој пут ка европским вредностима. Питање датума самог учлањења за мене је ирелевантно.

* Поручујете ли то да треба ревидирати политику у којој је ЕУ најважнији стратешки циљ?

- Не. Србија без ЕУ нема перспективу. Само кажем да је сам чин учлањења мање важан од достизања стандарда који важе у Европи.

* Али, подршка грађана за улазак у ЕУ из године у годину пада, а и из ваше странке све гласније се чују поруке о нефер односу Европе, двоструким аршинима...

- Неспорно је да постоје двоструки аршини, да би ЕУ једногласно осудила сваког политичара из Србије који би хвалио оптужене за ратне злочине, што није случај са Косоровом! Али, не треба да се бавимо другима, већ собом. Наш проблем је то што ми много снажније навијамо против других, него за себе, јаче се чује звиждук на туђу химну, него певање наше. Цео свет може за Србију да буде интересантан, не само ЕУ.

* Већина странака власти већ је отворено ушла у предизборну кампању. На основу онога што ДС до сада јесте, односно није урадила, мислите ли да заслужујете поверење грађана на следећим изборима?

- За мене је кампања почела оног тренутка када сам изабран за министра. И у области одбране постигли смо добре резултате, као што мислим да је то случај и са осталим министрима из редова ДС. Међутим, суочили смо се са проблемима које нико није могао да предвиди, од земљотреса и поплава до економске кризе. И председник Тадић је рекао да је требало отвореније да кажемо колико је ситуација тешка и колико каиш мора да се стеже.

* Може ли то демократе коштати доброг изборног резултата?

- Свакако да може. Али, заиста не видим ко би те послове могао боље да ради. Не верујем да је Илић способан да гради Србију, да се Миланка Карић бори против криминала и корупције, да Вулин доноси модерне вредности или да Вучић буде бољи градоначелник од Ђиласа. Већини грађана је то јасно, а свакако ћемо се трудити да у кампањи то још додатно појаснимо. Иза свих нас има резултата. Слушам како Вучић исмева мост на Ади, а његов врхунац као директора ”Пинкија” био је да уведе ноћно купање.

* Мало ко од ваших партнера у власти не помиње могућност владе ДС и СНС, које често називате ”преобученим радикалима”. Да ли бисте били у таквој влади и да ли је она уопште могућа?

- То је неспојиво. И Европљане, који драге воље угошћавају Николића и Вучића на својим пријемима, пробудило је сазнање да су они непредвидиви партнери. Сви су били изненађени одлуком о ”штрајку глађу”. Скренуо сам пажњу партнерима из ЕУ да сам убеђен да ће Николић, уколико буде у прилици, штрајковати и испред Европског парламента, како бисмо брже ушли у Европу.

* Постоји ли опасност да нови талас кризе угрози започете пројекте у реформи система одбране?

- Од 2008, сваке године издваја се мање новца за војску, и то свакако урушава функционисање, али смо захваљујући вештом вођењу и великим уштедама обезбедили спровођење квалитетних реформи, међународно признатих. Мада, то има своје границе. Поједини ресурси, попут летелица, су истрошени. Ипак, реформа је заокружена, појачавамо међународну активност, од јесени наши војници иду у пету мировну мисију, у Либан. Ускоро ћу боравити у Индонезији и Анголи, а 6. октобра долази нам у посету руски министар одбране када ћемо и потписати споразум о сарадњи. И тиме ћемо показати да су за Србију важни и Исток и Запад, да са свим водећим светским силама имамо тај ниво сарадње у области одбране, укључујући Кину, Бразил, ЕУ.

* Динкић је, одлазећи из Владе, рекао да бисте Ђилас или ви били најбољи избор за премијера. Да ли бисте прихватили ту функцију у следећој влади?

- Тренутно немам у фокусу било какву функцију након избора. Мој приоритет је да до краја мандата завршимо реформу коју смо започели у ресору који водим.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер