субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Резолуција о Сребреници показаће ко је за ЕУ
Хроника

Драган Шутановац: Резолуција о Сребреници показаће ко је за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јануар 2010.

Изјашњавање о резолуцији о Сребреници показаће ко се на политичкој сцени "понаша и размишља као одговоран човек", рекао је министар одбране Драган Шутановац.

Потпредседник Демократске странке Драган Шутановац изјавио је данас да ће изјашњавање о резолуцији о Сребреници показати ко се на политичкој сцени "понаша и размишља као одговоран човек, а ко је и даље остао у времену које треба да буде одавно за нама".

"Препознајем рукопис оних који ће бити против, јер тај рукопис се препознаје још из деведесетих година. Тај рукопис се препознаје и када су паљене амбасаде, и када је брањена СЦГ са гуслама у Сава центру, и када су праћени тенкови у ту исту Сребреницу", изјавио је министар одбране Шутановац у интервјуу Танјугу.

Резолуција о Сребреници је, према његовим речима, прилика да се Србија определи да ли прихвата одговорност за ствари које су чињене у њено име и да јасно искаже опредељење да се такви злочини никада више не понове.

"Мислим да ће то бити кључни моменат у коме ћемо видети да ли су странке искрене када кажу да желе да усвоје европски систем вредности у Србији, у коме су достојанство, људска права, људски живот, на најважнијем месту, и у коме се признаје сопствена грешка", изјавио је Шутановац.

Како је истакао, "најлицемернија" оспоравања догађаја у Сребреници су она којима се лицитира са бројем жртава, јер се на тај начин стиче утисак да једни жале Сребреницу зато што се догодила, а да други жале зато што је било мало жртава.

Шутановац је истакао да велика већина потписника петиције "за повратак ДСС-а на политичку сцену Србије“, односно петиције за расписивање референдума о НАТО, имају исти однос и према ратним злочинима и њиховим починиоцима.

"Да се сутра отвори тема Сребренице на тај начин, видело би се да су то у већини иста имена. Убеђен сам и да би, да крене прича о ЕУ, о референдуму, две трећине људи који су ту потписници на исти начин поступили. Није никаква тајна да један добар део њих јавно говори да су евроскептици и да не верују да ће идеја ЕУ дуго живети", рекао је Шутановац.

Ипак, за разлику од Сребренице, која је питање морала, етике, емоција, рашчишћавања са мрачном прошлошћу, однос према НАТО је, према његовим речима, реалполитичка тема у којој су емоције сувишне.

"Питање уласка Србије у НАТО у овом тренутку није тема ни у Бриселу ни у Београду, осим у главама оних који су, читајући истраживања јавног мњења, нашли да имају тему", рекао је Шутановац, оцењујући да, када НАТО дође на ред за озбиљно политичко разматрање, грађани не би требало да се опредељују на основу емоција.

"Мислим да ће грађани овог пута размишљати на други начин. Када то дође на дневни ред, грађани ће пре свега размишљати колико то уноси стабилност у њихов дом. Да ли се Србија на тај начин стабилизује или не. Да ли је привилегија бити у друштву најразвијенијих, модернијих земаља света, или није", казао је Шутановац.

Коментаришући настојања Српске напредне странке да обезбеди заједнички наступ опозиције који би за циљ имао расписивања ванредних парламентарних избора, Шутановац је рекао да разуме све методе политичке борбе, па и оне ванпарламентарне, али да сматра да би за државу било драгоцено да уђе у фазу политичког развоја у којој ће владе испуњавати свој пун мандат.

"Ниједан министар не може за кратко време да направи озбиљну реформу и значајан резултат. Мислим да земљу треба да стабилизујемо и кроз то да владе имају свој мандат, а на крају тога да видимо који је резултат", казао је Шутановац.

Како је истакао, циљ садашње Владе Србије је да се на крају свог мандата поноси оним што је урадила, а не да мисли на популарност својих одлука и мера које спроводи.

"Цитираћу Ђинђића, који је рекао да су реформе или непопуларне или неуспешне. Да бисте били успешни морате да преузмете ризик непопуларности. Моје дубоко убеђење је да ова влада ради успешно и да ћемо направити да грађани Србије схвате, и да имамо популарност, када дође време за то", рекао је Шутановац.

Коментаришући односе на српској политичкој сцени, Шутановац је рекао да је задовољан због тога што Српска напредна странка, барем декларативно, узима проевропски курс.

"Немам никакав проблем да признам да то доноси стабилизацију државе и да то на неки начин уноси мир у политичке односе који је неопходан Србији, јер времена у којима смо се на улицама тукли су за нама. Волео бих да за нама буду и времена у којима се у парламенту посланици гађају ципелама, и да аргументовано водимо дијалог око онога што сматрамо да је наш заједнички циљ", рекао је Шутановац.

Он, ипак, није уверен да су политичари у СНС искрени у промени свог курса и да су спремни да признају грешке које су чинили у прошлости.

"Нисам човек који поклања поверење онима који се пробуде ујутру, прочитају шта пише у новинама, погледају истраживање јавног мњења и тог дана имају баш такву политику коју подржава већина грађана Србије", казао је Шутановац.

И поред скепсе према искрености проевропског опредељења СНС, Шутановац не искључује могућност да ДС и напредњаци, уколико истински желе у ЕУ, сарађују на усвајању европских закона и реализацији заједничких циљева на међународном плану.

"Ми смо до сада имали ситуацију у којој вас, уз потпуно разумевање да су циљеви добри, у парламенту укоче са жељом да, напросто, не дозволе да остварите резултат. Сматрам да то време треба да прође и да за оно што је добро треба да се гласа, ко год да га предложи. Мислим да ће то бити преломна тачка будуће сарадње", оценио је Шутановац.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер