четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Хуманитарном центру у Нишу не треба додељивати било какав имунитет
Хроника

Драган Шутановац: Хуманитарном центру у Нишу не треба додељивати било какав имунитет

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јун 2017.

Председник Демократске странке (ДС) Драган Шутановац предложио је да се, уколико постоји потреба, са Руском Федерацијом направи идентичан споразум као СОФА споразум са НАТО, за пролаз руске војске кроз територију Србије, али да се статус руског хуманитарног центра не изједначава са оружаним снагама.

Шутановац је у саопштењу оценио да министар Ивица Дачић упоређује ствари које нису за поређење, као што је СОФА споразум и потенцијални споразум о посебном статусу за руски хуманитарни центар у Нишу.

Када је већ руски центар у Нишу хуманитарни, као такав треба да има статус. Хуманитарном центру није потребно додељивати било какав имунитет и самим тим екстратериторијалан статус, навео је Шутановац.

Уместо тога, он предлаже да се са Руском Федерацијом, уколико постоји потреба, направи идентичан споразум као СОФА споразум са НАТО за транзит руске војске кроз територију Србије.

"Споразум идентичан СОФА споразуму са НАТО омогућио би руским војницима исте могућности за транзит кроз Србију као НАТО војницима када имају оправдан разлог и дозволу Владе да у пратњи наших органа прођу преко територије Србије“, истакао је Шутановац.

Он одбацује тврдње Ивице Дачића и каже да "Дачић износи потпуне неистине јер одлично зна да као министар одбране нисам водио делегације нити у Ниш нити у кафану, а нити сам им певао“.

Шутановац је подсетио Дачића на чињенице да је СОФА споразум са НАТО потписао министар Небојша Родић 2014. године у време мандата Ивице Дачића као премијера и да га је посланичка већина СНС-СПС и ратификовала у Скупштини Србије.

Споразум о транзитним аранжманима за снаге КФОР на Косову и Метохији у име СЦГ потписан је у време мандата њиховог коалиционог партнера Вука Драшковића 2005. године, а Вучићева влада је окончала процедуру усвајања Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП) Србије и НАТО.

"Дачић се данас јавно жали како у свом мандату није доносио одлуке за које је по закону био надлежан, али поред тога и пребацује одговорност за свој никада започети посао у МУП", истиче Шутановац.

"За разлику од Дачића, током мандата министра одбране, нисам забављао званичнике из иностранства већ заједно са својим тимом спровео најкомплекснију реформу једног система у Србији коју ни данас не оспорава стручна јавност", додао је он.

Према његовим речима, реформа је спроведена у изузетно тешким условима, са много отпора, али без иједног штрајка.

У министарству унутрашњих послова у време Дачићевог министровања није спроведена реформа због чега су полицајци, као никада пре, протестовали са транспарентима на којима су захтевали „исте услове као у војсци“, закључио је Драган Шутановац, а саопштено из ДС.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер