Početna strana > Hronika > Dragan Šormaz: Srbija ima veliku korist od saradnje sa NATO
Hronika

Dragan Šormaz: Srbija ima veliku korist od saradnje sa NATO

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. decembar 2017.

 Poslanik SNS Dragan Šormaz kaže da je poseta članova Predsedništva BiH korisna, jer Srbija i na ovaj način pokazuje da vodi otvorenu politiku prema svima. Izjave poput onih Bakira Izetbegovića, Šormaz vidi kao stvari za unutrašnju upotrebu. Dodaje da je saradnja s NATO-om odlična, i da ta organizacija poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije.

"Ono šta je žalosno je da su članovi iz Bosne i Hercegovine došli sa neusaglašenim stavovima. Kod njih o svemu postoje tri stava. Ono što je dobro je da Srbija vodi otvorenu politiku prema regionu i želi da popravi stvari", rekao je Šormaz u Prelistavanju štampe na N1.

 Komentarišući pisanje Blica da Hrvatska traži 40 milijardi ratne odštete od Srbije, Šormaz je rekao da je "Hrvatska zarobljena u vremenu".

"Mislim da je Hrvatska u velikoj meri zarobljena time, oni se tako ponašaju bilo kakvi izbori da se raspišu. Odjednom se stvori tema 'devedesete', Srbi, Srbija, agresori. To je njihov problem. Oni su zarobljeni u vremenu i zbog toga imaju i probleme, nemaju onaj nivo investicija kao što ih ima recimo Slovenija, koja je takođe u EU. Imaju problem sa Agrokorom, ali ja mislim da je to zbog toga što su začaureni i što nisu otvoreni prema svima", ocenio je Šormaz.

Dodaje da priča oko ratne odštete "ne pije vodu", jer Srbija "ima ugovore i sukcesija se obavlja".

"I to oko ratne odštete je priča za unutrašnju upotrebu, kao u BiH... Istu priču imate i oko Piranskog zaliva. Hrvatska je nešto izglasala u svom parlamentu, a zna se kako se rešavaju pitanja granica. Oni sami sebe ubacuju u probleme iz koje je teško izaći", kaže Šormaz.

Šormaz, koji je i šef delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, rekao je i da Srbija ima odličnu saradnju sa NATO-om. Dodao je i da misija Kfora na Kosovu neće biti okončana.

"Odnos NATO prema Srbiji je drastično promenjen otkad je Stoltenberg postao generalni sekretar. Srbija vodi politiku vojne neutralnosti i to NATO i poštuje", kaže Šormaz.

Na pitanje da li Kfor, koji je misija NATO, ostaje na Kosovu, poslanik SNS kaže da za sada ostaje i da zbog toga "nema potrebe za formiranjem vojske Kosova", na čemu insistiraju kosovski zvaničnici.

"Odnos naših građana s Kforom je odličan, postoji saradnja. To je misija UN, ali poverena NATO-u", kaže Šormaz.

Dodaje da sa NATO-om Srbija sarađuje preko Partnerstva za mir i da je ta saradnja "na visokom nivou".

Prema njegovim rečima, srpska vojska je do sada imala 44 vojne vežbe sa vojskom SAD, 23 sa NATO-om u okviru nekih misija.

"Tako da Srbija tu znatno sarađuje i ima velike koristi od toga", dodao je.

Reakcije iz Moskve - nerazumevanje ili propaganda

Govoreći o izjavi zamenika predsednika Odbora za međunarodne poslove Saveta federacije Rusije Andreja Klimova, koji je nedavno rekao da su se poslanici Skupštine Srbije žalili Moskvi da je Beograd pod "neviđenim" pritiskom NATO-a, Šormaz kaže da je Klimov ili pogrešno razumeo ili je reč o ruskoj propagandi.

"Jedno od ta dva sigurno jeste. To je rekao i Milovan Drecun, da on ništa o tome nije čuo. Ako su mu to preneli neki od poslanika, trebalo je da kaže koji poslanici", navodi Šormaz.

 Odgovarajući na pitanje da li bi građani prihvatili da uđu u EU ako bi za to uslov bilo rešavanje pitanja Kosova, Šormaz kaže da "zavisi kako tumačite".

"Građani podržavaju da se reše odnosi između Beograda i Prištine. Oni kažu da su nezavisna država, neke države su priznale, neke nisu, ali EU nije, ni NATO nije priznao Kosovo. Pravno obavezujući sporazum ćemo u narednom periodu rešiti. I svi znamo da imamo taj problem, to je višedecenijkic problem. Aleksandar Vučić je počeo unutrašnji dijalog zbog toga", rekao je Šormaz.

Dodao je da se tim povodom organizuju debate, a da će kasnije biti i rasprave u parlamentu.

"Ako bi parlament o tome raspravljao, računajte na politizaciju", kaže Šormaz. Dodaje da nas "čekaju obaveze, ali da to svakako neće značiti priznavanje nezavisnosti Kosova".

"Meni je bitno da moja stranka, SNS, radi na rešavanju tog problema...I trpimo zbog toga svašta...Eto, poslanik Martinović je bio povređen jer je udaren mišem. Da, on nije gađan, on je udaren. I išao je na pregled zbog toga", izjavio je Šormaz.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner