петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шормаз: Србија има велику корист од сарадње са НАТО
Хроника

Драган Шормаз: Србија има велику корист од сарадње са НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2017.

 Посланик СНС Драган Шормаз каже да је посета чланова Председништва БиХ корисна, јер Србија и на овај начин показује да води отворену политику према свима. Изјаве попут оних Бакира Изетбеговића, Шормаз види као ствари за унутрашњу употребу. Додаје да је сарадња с НАТО-ом одлична, и да та организација поштује политику војне неутралности Србије.

"Оно шта је жалосно је да су чланови из Босне и Херцеговине дошли са неусаглашеним ставовима. Код њих о свему постоје три става. Оно што је добро је да Србија води отворену политику према региону и жели да поправи ствари", рекао је Шормаз у Прелиставању штампе на Н1.

 Коментаришући писање Блица да Хрватска тражи 40 милијарди ратне одштете од Србије, Шормаз је рекао да је "Хрватска заробљена у времену".

"Мислим да је Хрватска у великој мери заробљена тиме, они се тако понашају било какви избори да се распишу. Одједном се створи тема 'деведесете', Срби, Србија, агресори. То је њихов проблем. Они су заробљени у времену и због тога имају и проблеме, немају онај ниво инвестиција као што их има рецимо Словенија, која је такође у ЕУ. Имају проблем са Агрокором, али ја мислим да је то због тога што су зачаурени и што нису отворени према свима", оценио је Шормаз.

Додаје да прича око ратне одштете "не пије воду", јер Србија "има уговоре и сукцесија се обавља".

"И то око ратне одштете је прича за унутрашњу употребу, као у БиХ... Исту причу имате и око Пиранског залива. Хрватска је нешто изгласала у свом парламенту, а зна се како се решавају питања граница. Они сами себе убацују у проблеме из које је тешко изаћи", каже Шормаз.

Шормаз, који је и шеф делегације у Парламентарној скупштини НАТО-а, рекао је и да Србија има одличну сарадњу са НАТО-ом. Додао је и да мисија Кфора на Косову неће бити окончана.

"Однос НАТО према Србији је драстично промењен откад је Столтенберг постао генерални секретар. Србија води политику војне неутралности и то НАТО и поштује", каже Шормаз.

На питање да ли Кфор, који је мисија НАТО, остаје на Косову, посланик СНС каже да за сада остаје и да због тога "нема потребе за формирањем војске Косова", на чему инсистирају косовски званичници.

"Однос наших грађана с Кфором је одличан, постоји сарадња. То је мисија УН, али поверена НАТО-у", каже Шормаз.

Додаје да са НАТО-ом Србија сарађује преко Партнерства за мир и да је та сарадња "на високом нивоу".

Према његовим речима, српска војска је до сада имала 44 војне вежбе са војском САД, 23 са НАТО-ом у оквиру неких мисија.

"Тако да Србија ту знатно сарађује и има велике користи од тога", додао је.

Реакције из Москве - неразумевање или пропаганда

Говорећи о изјави заменика председника Одбора за међународне послове Савета федерације Русије Андреја Климова, који је недавно рекао да су се посланици Скупштине Србије жалили Москви да је Београд под "невиђеним" притиском НАТО-а, Шормаз каже да је Климов или погрешно разумео или је реч о руској пропаганди.

"Једно од та два сигурно јесте. То је рекао и Милован Дрецун, да он ништа о томе није чуо. Ако су му то пренели неки од посланика, требало је да каже који посланици", наводи Шормаз.

 Одговарајући на питање да ли би грађани прихватили да уђу у ЕУ ако би за то услов било решавање питања Косова, Шормаз каже да "зависи како тумачите".

"Грађани подржавају да се реше односи између Београда и Приштине. Они кажу да су независна држава, неке државе су признале, неке нису, али ЕУ није, ни НАТО није признао Косово. Правно обавезујући споразум ћемо у наредном периоду решити. И сви знамо да имамо тај проблем, то је вишедеценијкиц проблем. Александар Вучић је почео унутрашњи дијалог због тога", рекао је Шормаз.

Додао је да се тим поводом организују дебате, а да ће касније бити и расправе у парламенту.

"Ако би парламент о томе расправљао, рачунајте на политизацију", каже Шормаз. Додаје да нас "чекају обавезе, али да то свакако неће значити признавање независности Косова".

"Мени је битно да моја странка, СНС, ради на решавању тог проблема...И трпимо због тога свашта...Ето, посланик Мартиновић је био повређен јер је ударен мишем. Да, он није гађан, он је ударен. И ишао је на преглед због тога", изјавио је Шормаз.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер