четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Марковић Палма: Захвалан сам Александру Вучићу што је створио повољан амбијент за долазак инвеститора
Хроника

Драган Марковић Палма: Захвалан сам Александру Вучићу што је створио повољан амбијент за долазак инвеститора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2015.

Посланик и председник Јединствене Србије Драган Марковић данас је упутио више посланичких питања члановима Владе Србије међу којима и потпредседнику Ивици Дачићу и министрима Срђану Вербићу и Снежани Богосављевић Бошковић.

Марковића је на седници парламента на којој посланици постављају питања члановима владе, интересовало шта је са дијалогом и зашто Приштина не поштује Бриселски споразум, и питање упутио Дачићу, а министра просвете је питао да ли се могу променити поједини смерови у средњим школама, уколико се покаже да поједини смерови немају будућност када ђаци заврше средњу школу и немају где да се запосле.

Он се у обраћању парламенту захвалио председнику Владе Александру Вучићу за, како је подвукао, амбијент који је створио у Србији за долазак инвеститора истичући да је у последњих шест месеци много веће интересовање за долазак инвеститора него šто је то било ранијих година.

Марковић је похвалио и регионалну политику Србије и навео да је одлазак премијера Србије у Сребреницу и долазак у Србију високих функционера БиХ имао веома велики и добар ођек наводећи да се "добра порука на далеко чује".

Лидер ЈС је рекао и да "као посланик и као џžентлмен" жели да заšтити министарку Зорану Михајловић уз оцену да је ресор који води најтежи од свих, да је на удару сваког дана, "а да они који је критикују нису у праву".

Дачић је, одговарајући на питање о дијалогу у Бриселу, рекао да је то један од кључних критеријума у европским интеграцијама, да је Србија поштовала све сто је потписала и да ће наставити да инсистира до краја на споразуму, чија је основна снага ЗСО.

Приштина, рекао је Дачић, у Брисел долази са зељом да се не договоримо, а Београд трпи последице такве политике.

"Али зато смо успели да међународним факторима ставимо до знања да је Србија фактор решавања проблема, да смо предвидив партнер и да оно што се договоримо и реализујемо", рекао је Дачић.

Он је нагласио и да Србија није променила своју позицију и да не признаје једнострано проглашену независност Косова, наводећи да такав једнострани чин не може бити легализован јер крши основне принципе међународног права.

Дачић, који је и председавајући ОЕБС-у, каже и да Србија свакако не мозе висе да брани територијални интегритет других земаља него што брани територијални интегритет Србије, као и да ће такву политику наставити.

"Кад амерички председник позива све земље у свету да не признају Палестину пре него што се договори са Израелом, а САД признају Косово без икаквог договора са нама. Ако у ОЕБС-у имате готово на сваком састанку причу да су нарушени основни принципи међународног права поводом Украјине - ми не можемо да превидимо чињеницу да је то прво учињено на примеру Србије", рекао је Дачић.

Вербић је на питање Марковића рекао да свака средња стручна школа мора да има партнера у привреди и најавио до краја године закон о националном оквиру квалификација и навео да ће школе морати да се вежу за привреду и да се види да ли заиста постоји уговор одређене стручне школе са неком компанијом у којој би се одвијала пракса.

Ако школа није сама у стању да обезбеди праксу, онда се поставља и питање да ли је уопште потребна, навео је министар додајући да се сваке године мењају смерови и образовни профили управо у складу са потребама и да је само ове године 19 нових, савремених, програма уведено из пилот фазе у редован систем.

Министарка пољопривреде је навела да је питање шта препоручити пољопривредницима да сеју веома сложено с обзиром на све специфичности пољопривреде наšе земље.

"С једне стране, имамо Војводину, једно велико пространство, на коме се моžе засновати интензивна ратарска производња, а са друге стране имамо брдско-планинска подруцја јуžне, централне и истоцне Србије" навела је она.

"У сваком случају Министарство, наше стручне службе, пољопривредне стручне службе, саветодавне службе, а укључићемо и активно пољопривредне факултете, научне институте да помогну наšим пољопривредницима када им ту помоц траžе" рекла је министарка и додала да је на "нама да им помогнемо да постигну веће приносе, да имају рентабилнију производњу".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер