субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Марковић Палма: Шормаз је стари шпорет који пуши на све стране, Србија би имала штету кад Дачић не би био у Влади
Хроника

Драган Марковић Палма: Шормаз је стари шпорет који пуши на све стране, Србија би имала штету кад Дачић не би био у Влади

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2020.

 ЗА Србију би била велика штета да Ивица Дачић није у Влади. У међународним односима је направљена таква атмосфера да Србија никада није била популарнија, а заслуге за то иду министру спољних послова, као и председнику Александру Вучићу, који ће одлучити ко ће бити у новом министарском тиму.

Овако у интервјуу за "Новости", о калкулацијама око формирања Владе и наводно пољуљаним односима са напредњацима, говори председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма. На питање да ли је после консултација на Андрићевом венцу стекао утисак да су ближи или даљи од уласка у власт, каже:

- Нисмо уопште причали о уласку у Владу, да ли ћемо нешто добити или не. Приоритет је како да економски преживимо, борба је у Бриселу са Албанцима који раде оно што им кажу Европа и САД, па како да савладамо корону. То су виталне теме.

Како коментаришете све чешће написе да постоје сукоби између вас и напредњака? Изјаве против СПС дају и министри СНС, Шормаз, а са друге стране и представници СПС на локалу ударају на напредњаке.

- Шормаз је стари шпорет који пуши на све стране. Ко је уопште он, где су његови гласови? Он зна како је прошао када смо били у кампањи за градоначелника Смедерева и шта су му све људи добацивали. Тада је живео у Смедереву, а сада је, бога ти, у Београду да се шета по Калишу. Шта има њега да коментаришем? Коментари о неслагањима постоје од увођења вишестраначја. Појединачне изјаве из СНС нећу да коментаришем, о томе ко ће бити у Влади одлучиће Вучић. До сада је била одлична сарадња, постоји резултат Дачића као министра иностраних послова који је радио у сагласности са Вучићем - 18 држава је повукло признавање Косова. Што се тиче сукоба на локалу, то сада нема тежину, избори су прошли, није више кампања. Они тренутак слабости и иритирање локалним проблемима хоће да пребаце на републички ниво, а локални проблеми не смеју да се шире глобално. Србија је изнад тога.

Дачић је рекао да не би у опозицију. Шта ви мислите?

- На основу резулатата и способности које је постигао, Србија би имала штету да Дачић није у Влади. О томе одлучује Вучић, али се показало да су СНС и СПС добар спој.

Врх СНС, наводно, није за то да будете у Влади, спекулише се да се противе Зорана Михајловић, Небојша Стефановић, Владимир Ђукановић...

- Зорану изузетно ценим, она је министар рудар. Ценим и друге министре из СНС, не могу ја да кажем да је неко лош. Не желим да улазим у то шта су договори, нећемо још дуго чекати. За двадесетак дана сазнаћемо ко су министри.

Остајете ли при ставу да нећете бити министар, чак и ако вам понуде?

- Да. Хоћу да покажем и свим министрима који су се навикли да буду у фотељи, да може да се ради за Србију и ако нисте министар. Примљен сам у неколико држава на највишем нивоу, био сам на инаугурацији код Трампа, председнице Владе у Румунији, заменика премијера Турске, а требало је 15. марта да се састанем са Ердоганом, али нисам отпутовао због короне. Са седам турских посланика сам у добрим односима, називамо се браћом. Реторика Турске се променила према БиХ и Албанцима са КиМ, видели су да је истина на страни Србије.

И Александар Шапић је рекао да би у Владу, ако га СНС позове и сложе се око основних начела...

- Не коментаришем шта други желе. Никад у туђе двориште нисам гледао. Једино се мешам у то да ли ће у мом да буде врба или палма.

Како ће вам изгледати сада парламент? Критичари говоре да у њему неће бити опозиције...

- Нису они бојкотовали зато што нису испуњени изборни услови, већ су видели анкете и да лоше стоје, па су неизласком хтели да се оправдају. А, Вучић чак и смањио цензус на три одсто. И шта има да критикују, економске мере су биле добре, а сада поред три исплаћена минималца, стижу још две уплате по 18.000 за раднике. То је као добитак на лоту, а нисте га ни играли. Многи људи би остали без посла.

(Новости, С. Ровчанин Томковић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер