Хроника

Драган Марковић Палма ослобођен оптужбе да је дискриминисао ЛГБТ заједницу

Штампа
петак, 08. новембар 2013.

БЕОГРАД - Први основни суд у Београду је у поновљеном поступку одбио као неосновану тужбу коју је Геј стрејт алијанса (ГСА) поднела против посланика и председника Јединствене Србије Драгана Марковића Палме због дискриминације ЛГБТ популације, изјавила је данас Танјугу портпарол суда Ида Никитовић.

ГСА је против Марковића у августу 2011. поднела тужбу на основу Закона о забрани дискриминације јер је другачија сексуална оријентација с његове стране приказана као болест и као нешто ненормално због његове изјаве у медијима од 15. августа 2011. године.

Марковић је рекао „став Јединствене Србије и мој лични став је - ми смо против сваког скупагде хомосексуалци демонстрирају улицама Београда и желе да прикажу нешто што је болест да је нормално".

Пресуда којом је одбијен тужбени захтев донета је 31. октобра и експедована странкама, а незадовољна страна има право да уложи жалбу на ту пресуду, додала је Никитовић.

Она је подсетила да је прва пресуда била донета "због пропуштања" - односно јер Марковић није у року од 30 дана дана дао одговор на тужбу" (практично није се бранио) па је суд из процесних разлога, не утврђујући чињенично стање усвојио тужбени захтев ГСА.

Међутим та пресуда је укинута одлуком Апелационог суда који је у септембру 2012. одлучујући по жалби Марковићевог пуномоћника, утврдио да председнику ЈС тужба није уредно достављена и вратио је поступак на поновно суђење.

ГСА у свом саопштењу наводи да је Први основни суд је у новембру 2011. године усвојио тужбу ГСА пошто је утврдио да је Марковић извршио тежак облик дискриминације по основу сексуалне оријентације а на основу чланова 11, 12, 13 и 21 Закона о забрани дискриминације и забранио му понављање извршене дискриминације.

У образложењу пресуде се, између осталог наводи да по оцени суда изјава Марковића „садржи обележја дискриминаторног понашања, али не у обиму који је потребан да се наведена изјава и званично, од стране суда, утврди као акт дискриминације".

Такође се наводи да је та изјава већ довољно санкционисана тиме што је Повереница за заштиту равноправности кроз своје саопштење на то указала.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]