четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Задатак прелазне владе треба да буде ресетовање система; Вучић више неће моћи да остане на власти кад изгуби подршку међународне заједнице
Хроника

Драган Ђилас: Задатак прелазне владе треба да буде ресетовање система; Вучић више неће моћи да остане на власти кад изгуби подршку међународне заједнице

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. фебруар 2019.

Влада стручњака била је главна тема дебате која се одржавала синоћ у установи културе Пароброд на којој су говорили професор Факултета политичких наука Ђорђе Павићевић, новинарка недељника Време Јована Глигоријевић и Драган Ђилас, један од лидера Савеза за Србију. Осим ове тачке која је један од главних предлога Споразума са народом, сачињеним на предлог већине опозиционих странака, дебатовало се и о извештају Фридом хауса који показује драстичан пад слобода у Србији, односу међународне заједнице према политичким дешавањима у Србији као и Вучићевој кампањи „Будућност Србије“.

Задатак неке прелазне или владе стручњака треба да буде ресетовање система, а било би добро када би сада почели да се припремају закони које та влада треба да усвоји, изјавио је један од оснивача Савеза за Србију Драган Ђилас.

Он је у дебати о влади стручњака у оквиру серије трибина о протестима "Један од пет милиона" рекао како прелазна влада треба да створи нормалне услове за изборе. Ђилас је рекао како "дубоко верује" да на те изборе, актуелна опозиција треба да изађе са једном листом, како не би пропао ниједан глас.

Говорећи о влади стручњака, професор Факултета политичких наука Ђорђе Павићевић оценио је да се у Европи и свету води дебата о експертима у влади и да већина сматра да то није добро решење, а посебно због тога што свака влада зависи од политичке подршке коју има. Он је рекао и да Европска унија нема развијену администрацију и да се ту често појављују експертски комитети, али је питање коме су ти експерти одговорни.

Павићевић је оценио да није добро што је влада стручњака, у споразуму који је опозиција понудила грађанима, орочена на годину дана, јер је планирано да уради посао за који је потребно много више времена. Он је упозорио и да не би било добро имати владу какву је направила Демократска опозиције Србије после октобарских промена.

Новинарка Јована Глигоријевић проблем у влади експерата види у томе што, како је рекла, не може да се сети стручњака за економију који није неолибералан и да би преговори са министром за социјална питања који је социјалиста били "натезање конопца". Она је додала да јој је "као грађанки, мука од разних експерата" који су долазили у Владу Србије да место министра упишу у биографију, а после годину дана отишли даље.

Ђилас о кампањи "Будућност Србије": Вучићева страначка кампања

Говорећи о кампањи "Будућност Србије" коју је почео председник Србије Александар Вучић, Ђилас је рекао да је тиме што се није руковао са градоначелником Шапца Небојшом Зеленовићем, Вучић показао да води страначку кампању.

„Александар Вучић је показао да више није председник када је током кампање „Будућност Србије“ рекао да није председник свих грађана, када каже да неће да разговара са опозицијом он поручује да ово више није демократска држава.

Драган Ђилас је истакао да власт путем главних медија покушава да скрене пажњу са суштине захтева које грађани износе на протестима. – Увукли су нас у бесмислене поделе на праву и „неправу“ опозицију, у расправу да ли је народ или су грађани.

Живимо у два света, пола Србије не зна како изгледају протести колико има људи, онда добијемо „кампању вешала“, и не знам да ли заиста неко мисли да било ко треба да се обеси у овој земљи, навео је Ђилас закључујући да се не треба упуштати у те расправе већ говорити о економским мерама којима ће се земља развити и уређењу које води до тога, као што је између осталог и Влада стручњака.

– Ситуација сада делује песимистички али данас има много више разлога за оптимизам него пре три месеца, пре протеста. Ни у једној области друштва ништа није урађено да се живи боље и да се знају нека правила али не би био проблем да барем хиљаду евра имају почетну плату лекари, професори, прваци позоришта, људи који су битни и образовани, а да се спрам тога подижу плате осталима. Ако се доведе прави менаџмент у компаније које сада губе новац, одустане се од бесмисленог националног стадиона, кампање „Будућност Србије“ и новца ће бити, навео је Ђилас.

Он је истакао и да се не може преко ноћи доћи до људи који су потпуно изоловани те да је једини начин „ово што се дешава, што се то полако шири“.

– Људи схватају да лоше живе, то је процес који није заустављив, само је питање колико ми можемо да га убрзамо, а ови протести га максимално убрзавају, истакао је он.

Јована Глигоријевић указала је да се у кампањи до сада могао видети пасуљ и људи који се жале на материјални положај и упитала: "Је л' то значи да нас у будућности очекује клот пасуљ и живот без динара?".

Она је истакла је да је Влада свакако политичка институција а да потенцијални проблем код Владе сачињене од стручњака то што би се они могли сукуобити око политичких идеја и праваца на основу којих ће доносити одлуке и сачињавати програм.

–  Бојим се фах идиота у Влади и неполитичких људи. Мислим да Влада и министри у Влади треба да представљају одређени скуп политичких вредности. Kада погледамо Савез за Србију мени је потпуно јасно да ту није лако договорити се око заједничких вредности па је у том случају експертска Влада најмање лоше решење, нагласила је Глигоријевић.

Драган Ђилас истиче је јако важно да и пре састављања такве Владе, важно почну да се пишу квалитетни закони већ сада, и пре него што би таква Влада почела са радом, како се не би губило време и омогућило да се успостави уређен систем.

– У нашој држави сада постоји систем налик на оне ситуације када вам се поквари неки уређај у кући па дoђе мајстор и каже – јао, ко ти је ово поправљао пре мене, све је упропастио. Поента Владе стручњака јесте да се повуче рез и дође тај човек за кога не може да се каже ко ти је поправљао пре мене. Онда ће се и за министре који буду долазили после њега врло брзо видети ако почну да раде погрешне ствари, истакао је Ђилас.

Он закључује и да нема замерки на идеју да се ороче мандати за све касније политичаре на јавним функцијама а да овакве дебате доприносе томе да се изнађу нова решења којима би се Споразум са народом допунио.

Осим Споразума, опозција обећава бојкот парламента и наредних избора као и јединство када се створе услови за поштебе изборе. – Једна, заједничка изборна листа је важна како не би пропао ниједан глас, да се власт у овој земљи промени на нормалан начин, а онда да Влада стручњака направи „ресет“ система и постави јасна правила у друштву. Kо хоће да се бави политиком онда може да изађе на изборе, нуди свој програм и наравно да тада неће бити заједно неке странке које имају велике разлике у ставовима и програмима, али онда можемо да покушамо да постанемо нормална земља, навео је Ђилас.

Павићевић је, коментаришући Вучићеве изјаве да неће разговоре са опозицијом, указао да ако неко неће да разговара са онима који другачије мисле или са опозицијом - то онда није демократија.

Говорећи о томе због чега међународна заједница не реагује на дешавања у Србији, све троје оценили су да је известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер први пут рекао да ситуација са медијима није добра, да треба уважити извештај Фридом хауса и протесте.

Павићевић је оценио како међународна заједница реагује тек када има алтернативу у Србији са којом може да разговара, као и да је спора и трома, али је важно да се у међународним круговима зна да у Србији није све добро како тврди власт.

Ђилас је уверен да Вучић више неће моћи да остане на власти кад изгуби подршку међународне заједнице.

(Фонет, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер