субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Тренутно не размишљам о кандидатури за градоначелника, одлучићу када избори буду расписани; Држава може да буде добар власник, само предузећа треба очистити од неспособних партијских кадрова
Хроника

Драган Ђилас: Тренутно не размишљам о кандидатури за градоначелника, одлучићу када избори буду расписани; Држава може да буде добар власник, само предузећа треба очистити од неспособних партијских кадрова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. јун 2017.

Тренутно не размишљам о томе да ли ћу се кандидовати за градоначелника Београда на следећим изборима. Када буду расписани, сешћу, размислити и одлучити, рекао је Драган Ђилас, градоначелник Београда у два мандата и некадашњи председник Демократске странке са чијег је чела отишао у мају 2014. године.

Највећи утицај на мене имају људи који ми прилазе на улици и разговарају са мном. Неки ми кажу да је раније било боље, да би требало да се кандидујем, неки ми добацују лоше ствари. Те емоције ме мало погоде, па почнем да размишљам о томе. Али се онда сетим колико пута сам био на насловним страницама таблоида, рекао је Ђилас гостујући у Новом дану на Н1 телевизији.

На питање да ли размишља да се врати у политику, Ђилас је рекао да ће "ако се врати у политику, да ће се бавити економијом". "Водио сам један прелеп град, не морам да се представљам у политици као неко нов. Имам да се похвалим добрим стварима, имам и неке лоше, али тренутно не размишљам о томе. Све одлуке у животу доносим брзо. Када се будемо приближили београдским изборима, онда ћу сести и размишљати о томе", рекао је Ђилас.

"Дозволите да сам субјективан, а о томе ко треба да буде градоначелник и како треба да изгледа Београд, треба да кажу грађани", рекао је Ђилас.

Некадашњи градоначелник Београда одбацио је оптужбе Синише Малог да је Ђилас оставио дуг у градској каси од 1,1 милијарду евра, рекавши да је то "чиста политика". "После четири године ви причате колики је дуг Беогрда тада био...Уђите на сајт Јавне управе и видите колики је дуг...Када сам ја одлазио, дуг је био 380 милиона евра, смањен је на 5-6 посто, дуг је увек био исти", објаснио је Ђилас и навео да је те 2014. године нови градоначелник Мали предложио одборниима да се усвоји толики дуг, и не знам зашто се ми сад бавимо тиме.

На тврдњу да је председник Србије Александар Вучић смењујући Синишу Малог рекао да је Мали био најбољи градоначелник до сада, Ђилас се насмејао и рекао: "Нама у Србији фали мало осмеха, ево насмејали сте ме том тврдњом. Ако меене питате знам барем двојицу који су били бољи, а то су Бранко Пешић и Ненад Богдановић. А никад нисам чуо да је неко ко је најбољи одлази, него истане ту где јесте".

Држава може да буде добар власник, само предузећа треба очистити од неспособних партијских кадрова

Ђилас је у новом броју недељника НИН објавио ауторски текст под насловом "Мој концепт економског развоја Србије".

За Нови дан он је рекао да је одлучио да се огласи из жеље да укаже на чињенице за које сматра да су кључне за економски развој Србије.

"Сви желимо да живимо боље. Као човек који је учествовао у политичком животу, као некадашњи градоначелник, спорстки радник, желео сам да сва та искуства спојим и систематизујем и покавила се идеја економског концепта, који би уз неке измене, разговоре, дискусије могао да се примени у пракси, како бисмо сви могли да живимо значајно боље", казао је Ђилас.

Како је рекао, кључна ствар у овом концепту је јача и боља улога државе у привреди Србије.

"У концепту држава је инвеститор, власник озбиљних компанија...Пошао сам од чињенице да сви они који се баве економијом и уређењем тренутно не гледају реално...сви планови су застарели....Данашњи инвеститори су добродошли али то нису довољно велике фирме да могу да запосле велики број радника", објашњава Ђилас.

Додаје да у Србији данас има милион незадовољних људи, да великих домаћих компаније немамо, а да државне нису компаније, него да су "установе за смештај разноразних партијских и других кадрова". "Тога је било и раније, али је сада ситуација гора него икад, јер имате људе без икаквих квалификација, без завршених факултета".

Према његовим речима, полази се од лоше премисе, да је држава увек лош власник, а то, како каже, није тачно. "Држава може да буде сјајан власник. Ако погледате, четвртина највећих светских компанија је у државном власништву", рекао је Ђилас објашњавајући своје виђење изласка из лоше економске ситуације у којој смо, како је рекао, последњих 20 година.

Држава, према њему, може и треба да развија три кључне области, а то су: пољопривреда, енергетика и ИТ сектор.

Ако у државним компанијама дамо високе плате професионалном менаџменту, који за исто толико ради у неким приватним и страним комапнијама, ако радницима дамо бонусе, зашто и они не би радили за ту фирме и развијали посао, упитао је Ђилас.

Навео је пример неких немачким компанија, као што су телеком, ДХл, аеродром у Франкфурту, које су у неком проценту у власништву државе и које послују веома успешно. Навео је и проимер Румуније, која је, схвативши да им одлази здравствени кадар у Немачку, одлучила да повећа плате лекарима и медицинским сестрама како би их задржала у земљи.

"Не треба да се штеди на пензионерима, на грађанима. Треба уштедети на компанијама које су тренутно губиташи", рекао је Ђилас.

Он је додао да треба уредити и банкарски сектор и страним банкама "дати рок од шест месеци" да среде стање и уведу правила, а не "да се понашају како хоће".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер