Хроника

Драган Ђилас: Потребан јак опозициони савез, а не лабава коалиција; Без фер изборних услова више нема сврхе излазити на изборе; После пада СНС са власти формирати техничку владу без политичара, на бар годину дана

Штампа
среда, 14. март 2018.

 Драган Ђилас је у Новом дану ТВ Н1 изјавио да опозиција мора да се удружи у чврст савез који би имао заједничко председништво и стручне тимове за различите области. Фокус у наредном периоду, према његовим речима, треба да буде на борби за фер изборне услове без којих, како каже, више нема сврхе излазити на изборе.

Ђилас је оценио да су избори у Београду показали да је уједињење опозиције у један савез, једино решење за промене у Србији.

“Мој предлог је да се формира један савез који ће бити изнад обичне коалиције, који ће имати своја тела, да свака странка да своје људе, да има неке програмске ствари. На крају се цела кампања свела, поред мог труда да се то избегне, на 'Уа, Вучић'”, навео је Ђилас и истакао да опозиција грађанима мора да понуди програмска решења – у економији, здравству, просвети итд.

“Не може дуално образовање, да правимо јефтину радну снагу, у Немачкој може, јер је тамо 1.500 евра плата за то (…) Нека ти политичари запосле своју децу за 250 евра, него поручују: 'Одлично вам је 25.000 динара'”, поручио је он.

Ђилас је рекао и да не види себе као лидера опозиције, и да је резултат који његова листа остварила на изборима у Београду скроман. Грађанима прича о лидерима, сматра, више није ни битна, и опозициони савез, како каже, не би ни имао председника, већ председништво и стручне тимове који би заједнички доносили одлуке.

Коментаришући иницијативу бившег председника Србије и ДС-а Бориса Тадића да се форимра демократска унија, Ђилас је рекао да ће подржати сваку идеју која води ка укрупњавнају опозиције, али не и да се праве лабаве коалиције за 45 дана предизборне кампање, после чега ће свако да крене на своју страну и ради за себе.

“Ако у Нишу треба да постоји организација, хајде да видимо ко је тамо најбољи – па сви да се удруже око њих. Да има један бренд, једно име, заједничке просторије ида направимо нешто ново”, истакао је Ђилас.

Техничка влада без политичара, бар на годину дана

Сматра и да би Србији, после пада СНС-а са власти, била потребна техничка влада, без политичара, на бар годину дана, како би се у ред довеле финансије, медији и како би се смањио криминал. Тек после тога би, према његовој идеји, требало одржати изборе на којима би се бирале странке, јер није, како каже, поента да се заседне у фотеље, него да се направи систем који ради.

Ђилас истиче и да је први предуслов за то да се обезбеде фер изборни услови, јер ако наредни избори буду одржани под оваквим условима, онда, како каже, треба пустити Вучића и Дачића саме да се изаберу и расподеле тих 250 мандата у парламенту.

На питање зашто није дошло до уједињења опозиције на београдским изборима, Ђилас је рекао да то није питање за њега, јер је разговарао са свим странкама и покретима које је сматрао релевантним, али да су неки појединци били сујетни и тврдоглави, па су на крају остали испод цензуса.

У Београду потребно 450.000 гласова да се промени власт

Ђилас каже и да је за промену власти у Београду, на изборе требало да изађе бар 850.000 грађана, док би СНС сигурно изгубио власт да је гласало 960.000 грађана.

На подсећање да су Саша Јанковић и Вук Јеремић, који су га подржали на београдским изборима, као кандидати за председника Републике прошле године заједно освојили скоро 280.000 гласова, док је његова листа сада добила подршку око 155.000 гласача, Ђилас је рекао да се не може тако просто сабирати, јер су за Јанковића и Јеремића 2017. гласали и људи који су сада гласали за ДС, Александра Шапића, Не давимо Београд…

“Када све то саберете, идентичан је број гласова, али то није довољно, 280.000 гласова није довољно. Нама је било потребно 450.000 гласова да би се власт променила”, објаснио је Ђилас.

Нерегуларност избора била пресудна

Ђилас, ипак, истиче да је фактор који је пресудно утицао на резултате избора у Београду, њихова нерегуларност која, како каже, почиње од медија, а завршава се куповином гласова.

“Један део подршке грађана (СНС-у) није споран, а други је све оно што се дешава”, оценио је Ђилас и навео да је у бирачке спискове уписано десетине хиљада људи који нису Београђани, да су гласови куповани, те да су капиларни гласови, како каже, постали капитални гласови.

“И последња ствар су медији. У Београду имате Н1 и нашу на којој можемо нешто да причамо”, навео је Ђилас истиучићи да милион грађана Београда није имало прилику да било шта из програма његове листе, већ само да је “непријатељ, лопов, тајкун...”

У регуларним условима би СНС освојио око 25, 26 одсто гласова, колико и 2012, сматра Ђилас.

Поручио је и да никада неће користити сиромаштво људи да уљем и шећером купује њихове гласове.

ДС није ово заслужила, жал због Не давимо Београд 

Ђилас је рекао и да је тужан због резултата ДС-а јер је та странка урадила доста “сјајних ствари” и поднела много жртава да се промени једнопартијски систем у Србији, и није заслужила да остане испод цензуса.

Каже и да је пре избора највише разговарао са иницијативом Не давимо Београд, којој је нудио да имају пет загарантованих одборника.

“Корисно је да имамо такве људе, за њих ће грађани веровати да раде искрено и они могу да буду важан коректив”, сматра Ђилас.

(Н1)

Видети још:

Борис Тадић: Подржавам предлог Драгана Ђиласа да се формира опозициона политичка организација која једина може да се супротстави Вучићевом режиму и спречи стварање једностраначког система у Србији

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]