Хроника

Драган Ђилас: Одакле Синиши Малом, који живи у стану од 2 милиона евра, образа да људима прича како се може живети са 20-30 хиљада динара месечно

Штампа
субота, 25. мај 2019.

 Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас изјавио је на формирању Иницијативног одбора те странке у Крагујевцу да је будућност Србије у децентрализацији, а не да градови и општине буду жртве "републичке власти која би све да контролише".

"Дајте паре Крагујевцу и сваком другом граду, па нек сами одлуче да ли ће да улажу у путеве, болнице или шта год друго", рекао је он грађанима у сали градског парламента.

Он је казао и да је срамота што је некадашњи регионални центар данас девастиран, а да је "нарочито пораз то што деца у крагујевачким школама падају у несвест од глади".

"Ми морамо да постанемо држава која размишља о свакоме, а не да деца сама скупљају новац за своје другаре који немају. Не смемо то да радимо. Зашто деца не би имала бесплатне оброке? Зашто не би имала бесплатне уџбенике? То је могуће, то смо већ радили у Београду", рекао је он.

Срамота је, навео је Ђилас, и што министар Синиша Мали каже да не треба подићи минималну цену рада јер би то био шок за стране инвеститоре.

"Одакле Малом, који живи у стану од два милиона евра, образа да људима прича како могу да живе са 20.000-30.000 месечно", рекао је Ђилас и потом додао да је срамота и да о економији прича неко ко "у 50-ој години маше индексом, а маше јер у свом животу никада ништа није радио".

Он је истакао да Србија може да се развија, а пре свега у две области - енергетски сектор и пољопривреда са прехрамбеном производњом.

"У сваком региону треба направити велико државно предузеће као центар око којег ће се окупљати произвођачи - да ту могу да продају, уколико на пролеће очекују род да већ од јесени од државе узму аванс. Не постоји земља у Европи која не субвенционише производњу хране. Ако могу Немачка, Шведска, онда може и Србија”, рекао је Ђилас.

Потпредседница ССП Мариника Тепић казала је да та странка припрема предлог закона за борбу против корупције по угледу на суседну Румунију. Она је поручила и да ССП обећава да ће након смене власти "одговарати сви они за сва непочинства која су нанели Србији".

Тепић је рекла и да Србија може да живи боље, али да су потребне хитне мере, те да се могу извести за "само два дана бољом прерасподелом буџета".

"Чак 30 милијарди динара сада се даје на услуге по уговору и то само у Влади Србије. Толико се даје на армију ботова, док наша деца са коферима напуштају земљу", рекла је Тепић.

Председник Иницијативног одбора ССП у Крагујевцу Далибор Јекић истакао је да су том граду одузети регионални центар поште, телекома... те додао да ће "после смене власти" бити враћено, јер "то Крагујевцу припада".

Свим грађанима КиМ омогућити потпуну слободу кретања и лечење у клиничким центрима у Србији

Став Странке слободе и правде је да сви морају да поштују Устав Србије, а постоји и Резолуција 1244 Савета безбедности која такође мора да се поштује, али када је реч о Косову имамо две врсте проблема – статус и живот, изјавио је председник странке Драган Ђилас.

Према његовим речима, чак и да неко у Србији, кршећи Устав, прихвати промену статуса Косова, то неће допринети бољем животу људи на том простору.

Говорећи за портал „Глас Шумадије“ о Декларацији о помирењу Срба и Албанаца, који је данас представио, он је истакао да Странка слободе и правде пре свега жели да покуша да поправи живот људи на КиМ.

Хоћемо да направимо систем у коме ће сарађивати две полиције, или два правосура, да се криминалци не крију са било које стране административне границе, да економију ослободимо политике, да омогућимо да се људи нормално баве спортом, да сарађујемо у области образовања и здравства, навео је Ђилас.

Додао је да свим грађанима КиМ треба омогућити потпуну слободу кретања и лечење у клиничким центрима у Србији.

Председник ССП је истакао да покушај помирења два народа мора бити искрен и да оба народа треба да се суоче са чињеницом да је неко у име њих чинио злочине, као и да је „злочинцима место у затвору“.

 

У последњих 20 година, нагласио је, ни у једном српском медију није речено ништа позитивно ни о једном Албанцу, а исто је на Косову када је реч о Србима. У рату, у коме се свашта дешавало, 99 одсто људи остали су људи. Много је Албанаца штитило своје комшије Србе и много је Срба штитило комшије Албанце. Немојте да гледамо односе наших народа кроз најгоре, већ, ако не кроз најбоље, онда кроз нормалне људе, нагласио је Ђилас.

(Бета)

Видети још: Странка Слободе и правде представила "Декларацију о помирењу српског и албанског народа"

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]