субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Ако се избори понове, онда је поштено да ови који ме нападају не изађу. Неке опозиционе странке славиле што су добиле три одсто, у ствари су само хтели да уђу у парламент
Хроника

Драган Ђилас: Ако се избори понове, онда је поштено да ови који ме нападају не изађу. Неке опозиционе странке славиле што су добиле три одсто, у ствари су само хтели да уђу у парламент

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. април 2022.

 Лидер ССП Драган Ђилас изјавио је у Новом дану да би у случају понављања избора било поштено да странке које га нападају - не изађу на њих.

Лидер ССП Драган Ђилас изјавио је у Новом дану да би у случају понављања избора било поштено да странке које га нападају – не изађу на њих.

Подсетимо, јуче је одржан састанак председника Србије и лидера СНС-а Александра Вучића и председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа. Председник ССП рекао је након састанка да је изнео захтев за новим изборима у Београду, да га је Вучић саслушао и рекао да ће разговарати са својим страначким колегама и да ће до краја недеље да саопшти свој став.

"Ако се понове избори, то је сасвим нова политичка реалност, и у тој реалности ћемо гледати како ћемо на њих изаћи.  Ако заиста на Скупштини Града ови неки пређу на страну СНС-а и онда ми те изборе добијемо само захваљујући томе што сам ја разговарао са Вучићем, изнео тај предлог, борио се и трпео... Хоће ли онда ови људи који ме нападају изаћи на те изборе, или ће рећи: 'А, не, ти избори су, како они кажу договор Вучића и Ђиласа, двојице аутократа'? Онда је поштено господо, да не изађете на те изборе. Онда сачекајте четири године да дошу регуларни услови и оставите четири године да их воде Весић или Шапић који је изгубио изборе на Новом Београду" навео је Ђилас.

Оштро је демантовао оптужбе о уласку у власт са Српском напредном странком.

"Како мислите да уђемо у власт са оваквом Српском напредном странком? Како мислите да се крећем улицама Београда сутра? Да ме људи који су ми дали глас, да би се борио против свега што су они направили од ове земље у последњих 10 година? И сада ћемо да уђемо у власт само да би били на неким функцијама", запитао је Ђилас.

Каже да је "учинио први корак", и да ће власт на то одговорити.

"Што се тиче тензија према мени, оне су порасле, а што се тиче тензија у друштву, један састанак не може све то да промени. Али, мислим да смо свесни степена агресије који постоји у овој земљи, мислим да би били јако срећни када би се мало вратили у нормалност. Када би могли да чујемо друго мишљење, када би се медији демократизовали, и када скупштина не би изгледала онако како изгледа. Ја сам учинио први корак, а на онима је који су на власти да видимо да ли ће на тај корак одговорити", истакао је Ђилас.

Говорећи о резултатима гласања у Београду, он је навео да већина Београђана јесте гласала против власти, али је оценио да неке од странака које га критикују раде то јер су блиске са напредњацима, и да се "нуде да би ушли у власт".

"Чињеница је и да су неке од тих опозиционих странака идеолошки много блиђшже СНС-у и да се очигледно нуде да уђу у власт када се заврши цео изборни процес. Постоји реалност да једног дана клада дође до те Скупштине Града, те странке гласају опет за Шапића, Весића и све то. Ја сам хтео све то да предупредим тиме што сам се позвао на легитимитет и на чињеницу да су људи који су гласали и за ПОКС и за Заветнике гласали за опозицију - нису гласали за СНС", оценио је лидер ССП.

Он је додао да "судећи по томе како гласају у Градској изборној комисији, где Заветници и НАДА гласају против наших приговора, врло вероватно ће и на тој скупштини гласати за кандидата СНС-а и СПС-а".

Док су сви седели и ћутали, ми смо бројали гласове

Подсећа да је листа ССП-а поднела највећи број приговора након избора у Београду и каже да је то одговор онима који инсистирају на легалности и раду институција.

"Поднели смо највећи број приговора, тражили смо да се броји део џакова, колико нам закон дозвољава. За све приговоре које ГИК одбије, ми ћемо поднети жалбу Управном суду. Док су сви седели и ћутали, а неки се након певања опорављали сутрадан, ми смо бројали сваки глас и сваки записник гледали, у понедељак и уторак. И изашао сам у уторак у 18 часова и изјавио да није тачно оно што је до тада објављено, што објављује ГИК, да СПС и СНС имају 56 одборника, а ми 54, него је тачно да је однос 55 према 55", напоменуо је он.

"Они који хоће да остану са стране и да вичу "уа, то није у реду, може и то, ја нећу да навијам, ја хоћу да играм овде, да би се одбранила воља Београђана која је потпуно јасна", подвукао је гост Н1.

Каже да ћемо сачекати месец дана како би видели ко је у праву, представници коалиције "Морамо" који тврде да је Вучић пред поразом, или он који тврди да ће "ови (Заветници, НАДА) издати своје бираче и прећи на страну Вучића".

"Ја сам тај разговор (са Вучићем) покренуо свестан свега што се дешава, и критика. И позвао сам све друге људе из опозиције. Је л' имате бољу идеју како се штити воља Београђана? Изволите... Ја никоме нисам замерио, од свих који ме критикују да не треба ићи, али све оне који кажу: 'Ја бих ишао да причам са Вучићем само о његовом одласку са власти... А што би он отишао са власти када је управо победио на изборима који јесу били какви јесу, али су завршени", објашњава Ђилас.

Сматра да су многе погодиле његове речи које је јуче навео, па их поновио:

"Ја немам разлога више да ћутим. Пре четири године сам се вратио у политику и све што сам радио је био труд да се уједини опозиција. За београдске изборе 2018. године су сви пошли сами, и нико није прешао цензус. Али, не давимо Београд је правио журку пошто је добио три и по одсто. Били су задовољни. Сада видим исту ситуацију. Опет сам звао све заједно, опет нису хтели. И сад, дошла изборна ноћ. Ови славе четири одсто, ови певају четничке песме на пет, шест посто, ови певају на 10 посто. Ја сам јавно питао, а питаћу их опет: 'Шта сте славили господо драга? Шта сте славили'", упитао је Ђилас и објаснио да се слави када се на изборима добије највећи број гласова и када се води Србија.

Он сматра да нема шта да се пева када Србија добија још четири године СНС и СПВ у власти, а Вучића на месту председника у наредном мандату.

"Шта сте славили, господо из опозиције? Сви који сте славили сте славили улазак у парламенте, финансирање странака и столице. Ја нисам славио. Ми смо бројали гласове целу ноћ и сутрадан. И био сам тужан, него шта сам, када сам бидео резултате и када сам видео у ком правцу Србије", казао је Ђилас.

Ђилас: Славили су три одсто, у ствари су само хтели да уђу у парламент

Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас обратио се данас јавности испред Председништва и том приликом говорио је о детаљима разговора са председником Александром Вучићем, о политичкој кризи насталој након београдских избора, али и о односу појединих опозиционих странака према изборном резултату.

Ђилас се у обраћању медијима дотакао и чињенице да су поједине странке опозиције славиле улазак у парламент.

- Био сам доста зачуђен кад сам видео како неке опозиционе странке славе то што су добиле три, четири, пет или неки већи проценат. Ви певате и славите, кад изађете на изборе са одређеном политиком и та ваша политика добије већинску подршку у вашој земљи и ви можете да је спроведете. Ако славите то што сте прешли цензус, ви славите то што улазите у парламентарне клупе. Значи, ваша идеја је била само да уђете у парламент - рекао је Ђилас и додао:

- Ја сам био тужан те вечери кад сам видео резултате, много тужан. Ми нисмо славили, ми смо били уплашени тиме како ће Србија изгледати за неколико година - рекао је, између осталог, Ђилас.

Да подсетимо, данас је Ђилас био у згради Председништва, где је разговарао са Александром Вучићем, након чега је, између осталог, поручио да је тражио нове изборе у Београду.

(Н1-direktno.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер