субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Човић: Уколико не буде договора о изменама изборног законодавства у БиХ, вероватно неће бити ни избора
Хроника

Драган Човић: Уколико не буде договора о изменама изборног законодавства у БиХ, вероватно неће бити ни избора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2021.

 Уколико не буде договора о изменама изборног законодавства до краја ове године, Босна и Херцеговина би могла упасти у далеко већу кризу јер не би било услова за изборе, изјавио је у Бриселу председавајући Дома народа Парламента БиХ и председник ХДЗ БиХ Драган Човић.

“Ако не буде договора, вероватно неће бити ни избора, иако неки мисле да они могу да се организују. Ја на то кажем да ће бити као у Мостару, где нисмо имали изборе 12 година јер нису постојали услови”, рекао је Човић, преноси Хина.

Он је у Бриселу разговарао с низом саговорника које је упознао са садашњом ситуацијом у БиХ и настојањима да се дође до договора око изборног закона.

Између осталих, разговарао је са заменицом председника Европског парламента Робертом Мецолом, председником спољнополитичког одбора Дејвидом Мекалистером и парламентарним известиоцем за БиХ Полом Рангелом.

Човић је истакао да хрватска страна у БиХ не жели ни да размишља шта ће се догодити ако не буде договора о изборном закону и додао да се ипак нада да ће бити довољно мудрости на свим странама.

“Хрватска страна је кључна повезница између оних који размишљају о сепаратизму и оних који размишљају о унитаризму и чини ми се да смо само ми видно заинтереспвани за европски пут Босне и Херцеговине”, казао је.

Истакао је да му се чини да једино хрватска страна жели договор о изборном закону, док је бошњачка страна мање заинтересована, јер “јој одговара статус кво”.

Коментарисао је и гласање о закључку Клуба српског народа, који је ражио укидање Закона о забрани негирања геноцида, који је наметнуо бивши високи представник Валентин Инцко, што су он и ХДЗ БиХ подржали, и истакао да је реч о грубој манипулацији и злоупотреби.

“Настојали смо да успоставимо Дом народа који не ради због наметнутог закона. Желели смо то да променимо у договору с међународним институцијама, али када смо направили први корак, он је грубо злоупотријебљен и представљен као негирање геноцида”, рекао је Човић, додајући да је тиме направљена велика штета процесима који су у току у Босни и Херцеговини.

“Из једног извора информација је на крајње неприхватљив начин изманипулисана јавност у Босни и Херцеговини и међународна јавност”, рекао је Човић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер