уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Др Владимир Ђорђевић: Катастрофално мали одзив колега за вакцинацију у крагујевачком Клиничком центру - пријавило се само шест одсто запослених
Хроника

Др Владимир Ђорђевић: Катастрофално мали одзив колега за вакцинацију у крагујевачком Клиничком центру - пријавило се само шест одсто запослених

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јануар 2021.

За вакцинацију против коронавируса у крагујевачком Клиничком центру, пријавило се само шест одсто запослених који раде у нон-ковид клиникама. То је на свом твитер налогу објавио хирург из Крагујевца, др Владимир Ђорђевић, истичући да је за њега ово ’’катастрофално узнемирујућ податак’’, који грађанима шаље лошу поруку. Имунизација против коронавируса у крагујевачком центру почела је 5. јануара, када је вакцинисано 125 запослених у ковид систему. Тада је најављено да ће 8. и 11. јануара бити вакцинисано медицинско и немедицинско особље из нон-ковид режима, односно запослени који су се добровољно изјаснили за Фајзерову вакцину.

Доктор Владимир Ђорђевић за Нова.рс каже да га је прилично узнемирио податак о малом броју пријављених медицинских и немедицинских радника за добровољну имунизацију против коронавируса. Објашњава да је до једноцифреног процента добровољаца за Фајзерову вакцину дошао “простом математиком”, користећи табелу са бројем и распоредом вакцинације која је достављена свим клиникама и податка који је недавно у медијима изнео вршилац дужности директора КЦ Предраг Саздановић, да у тој установи има 2.600 запослених.

 “Шест посто пријављених је изузетно мало. Овако слаб одзив запослених у здравству шаље негативну поруку грађанима, који с правом могу да се питају ’ако се не вакцинишу лекари, зашто бих се онда ја вакцинисао’. Оваква ситуација може да створи конфузију међу обичним грађанима, који су свакодневно изложени бројним утицајима антиваксерских лобија и ботовању на друштвеним мрежама. Ово је исто као кад сиромаху даш кифлу, а он се пожали да је крива”, револтирано каже др Ђорђевић.

Он додаје да га, у овом тренутку, када се још увек не зна колико ће пандемија трајати, чуди мали одзив медицинских радника, који су како каже, имали прилику да се сустретну са обољењем и да на пацијентима виде последице вируса, наводећи “да су то ипак здравствени радници, а не запослени у Зеленилу” и да би својим примером требало да пошаљу снажну поруку против “погубне ботовске антипропаганде”.

Доктор Ђорђевић је за наш портал истакао да је “једва чекао вакцину”, као и да је заједно са супругом, која је такође лекар, данас, међу првима вакцинисан. Он додаје, да је управо Фајзерова вакцина његов фаворит, јер је, како оцењује, “направљена генијално, на један прост трик” који како каже, “тера ћелије да производе протеин који је антиген за вирус”.

“Сматрам да ћемо сви ми који смо сада вакцинисани и када за 21 дан добијемо другу дозу, развити имунитет и тако бити заштићени од вируса. Колико дуго ће наш имунитет трајати, то у овом тренутку још нико на свету не може да каже, јер је кратко време да би се знао одговор на то питање, али је битно да будемо заштићени у овом тренутку, док је епидемија у току”, јасан је др Ђорђевић.

“Држава се лицемерно односи према вакцинацији”

Крагујевачки хирург др Владимир Ђорђевић, за Нова.рс износи свој лични став, наводећи да се уз свакодневну антипропаганду на друштвеним мрежама и “држава лицемерно понаша када је у питању колективна имунизација”.

“Држава је испунила своју форму. Званичници нам саопштавају да су обезбедили Фајзерову, кинеску, те руску вакцину… позивају на вакцинацију, а у ствари моле бога да се не вакцинишу сви људи. Када вакцине претворите у новац, то су астрономске цифре. Од седам милиона грађана Србије, вакцину би можда могло да прими око четири милиона, ако узмемо у обзир да су поједини грађани прележали вирус, док други не могу да се вакцинишу из здравствених разлога. Е, када се све помножи са два, јер су потребне две дозе, па пута 20 евра по једној вакцини, то је много новца за државу. Мислим да овако слаб одзив одговара држави и зато сматрам да се лицемерно понашају”, закључио је др Ђорђевић.

У Крагујевцу до сада вакцинисано 300 људи

Имунизација против коронавируса у Крагујевцу је званично почела 25. децембра прошле године, када је Фајзерову вакцину примило 50 корисника у тамошњем Геронтолошком центру. Следећа испорука вакцина била је намењена медицинском и немедицинском особљу из ковид болница, а за добровољну имунзацију пријавило се 125 запослених у Клиничком центру, који су вакцинисани 5. јануара.

У крагујевачком Дому здравља, који оперативно спроводи вакцинацију запослених у здравству, нашем порталу је потврђено, да је данас вакцинисано такође 125 запослених у Клиничком центру, као и да ће у понедељак 11. јануара бити обављена вакцинација 150 медицинских и немедицинских радника из те установе, који су се изјаснили за Фајзерову вакцину.

Ову информацију, нашем порталу потврдио је и вршилац дужности директора КЦ Крагујевац др Предраг Саздановић, који је навео да ће према плану у петак и понедељак бити вакцинисани сви који су се добровољно пријавили за Пфизер- БиоНТецх вакцину.

Припремљено је довољно вакцина за све заинтересоване запослене раднике у КЦ Крагујевац, а укупан број вакцинисаних саопштићемо у понедељак”, навео је др Саздановић у свом одговору.

Од 3.500 запослених у КЦ Ниш, за вакцину се пријавило мање од 1.000

Од 3.500 запослених у нишком Клиничком центру, за вакцинацију против коронавируса пријавило се свега 965 запослених, а скоро 700 је већ примило вакцину, изјавио је за РТС директор те здравствене установе Зоран Перишић.

Он је рекао да се вакцинише и медицинско и немедицинско особље.

„Да ли је одзив добар? Мислим да је могао да буде и бољи. Има дилема код људи око избора вакцине, али по мом мишљењу, све вакцине су добре и најмање простора постоји око тога да се бира која ће се вакцина примити“, рекао је Перишић.

Казао је да сматра да је потребна што масовнија вакцинација и да здравствени радници треба да својим личним примером покажу „шта нам је чинити“.

И за вакцинацију против коронавируса у чачанском здравственом систему пријавило се свега десетак одсто од укупно хиљаду запослених. Поједини лекари сматрају да је разлог – недовољно поверење у Фајзерову вакцину, јер је она, по њиховом мишљењу, сувише брзо дистрибуирана. Из Кризног штаба у Чачку, ипак мисле да ће већи одзив бити за вакцину Спутњик В, због како су рекли „емотивних веза са Русијом“.

Мали одзив за вакцинацију Фајзеровом вакцином у Чачку - пријавило се свега десетак одсто од укупно хиљаду запослених

За вакцинацију против коронавируса у чачанском здравственом систему пријавило се свега десетак одсто од укупно хиљаду запослених. Поједини лекари сматрају да је разлог - недовољно поверење у Фајзерову вакцину, јер је она, по њиховом мишљењу, сувише брзо дистрибуирана. Из Кризног штаба у Чачку, ипак мисле да ће већи одзив бити за вакцину Спутњик В, због како су рекли „емотивних веза са Русијом“.

Свега десет одсто здравствених радника у Чачку спремно је да прими Фајзерову вакцину. Такав проценат установљен је након дефинисања прелиминарног списка за које је надлежан Радни тим за имунизацију у Чачку. Занимљиво је да је на територији читавог Моравичког округа, за потребе вакцинације запослених у две болнице, четири дома здравља и једног геронтолошког центра, на основу поменутих спискова исказана је потреба за само 200 доза вакцина.

„Ограничен је иначе број вакцина које су тренутно стигле у Србију. Значи, и да смо се пријавили масовније, не би у овом тренутку могли сви да добијемо те вакцине. Јутрос су вакцине из главног центра развожене свуда по Србији. Али, почетак је свега тога, па ћемо видети. Мислим да ће се здравствени радници масовно вакцинисати“, рекао је Александар Пајовић, директор Дома здравља у Чачку.

Лекарка Маријана Глишић, која ради као неуролог у чачанској болници, слаб одзив својих колега за вакцинацију види заправо у томе да многи од њих немају поверења у Фајзерову вакцину. Глишић каже да ће се сигурно вакцинисати, али тек у другом кругу, јер како каже има формирана антитела зато што је скоро прележала корону.

„Нису сви за Фајзерову вакцину, зато што је то ипак нека новија методологија. Лично ја јесам за њу, јер сам доста о њој прочитала и мислим да је то одлична вакцина, односно модел је добро смишљен. Међутим, неке колеге чекају руску, односно кинеску вакцину. Такође, постоји податак да је руска вакцина испитана на много већем броју људи и има изврсну ефикасност. А до сада је око 92 одсто доказана“, каже за Н1 др Глишић.

Михајло Луковић, шеф Кризног штаба у Чачку, сматра да тај број пријављених медицинских радника није мали, јер у овом месецу стижу још два контигента Фајзерове вакцине. Али, мишљења је да ће ипак бити већег интересовања за вакцину Спутњик.

„Доћи ће нам руске вакцине које су прављене стандардним методама. Али и због наклоности коју имамо према тој страни, вероватно ће се већи број пријавити. Ви можете да имате принципијелан став и то је у реду, али ви морате да схватите да ми као народ, имамо мало другачије емотивне везе према свему што долази са истока, из Русије“, објашњава Луковић.

Како истичу из Кризног штаба, циљ је да у Чачку од 90.000 пунолетног становништва, буде најмање вакцинисано између 15.000 и 20.000 људи. Ако томе како кажу додају још око 20.000 њих који су прележали коронавирус, плус још одређени број асимптоматских случајева, верују да ће се постићи колективни имунитет.

(Нова.рс, Бета, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер