Хроника

Др Марјан Ивануша, директор канцеларије СЗО у Србији: Очекује се и даље погоршање епидемиолошке ситуације у наредним недељама; Масовнија вакцинација почеће средином 2021. године

Штампа
четвртак, 29. октобар 2020.

Да је стање са зараженима вирусом корона врло озбиљно и да погоршање епидемиолошке ситуације треба што пре зауставити, упозорава др Марјан Ивануша, директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији. Истиче да, када се уведу додатне мере, потребно је да прође одређено време да би дале резултат. То значи да, ако се оне уведу данас – неће деловати сутра, већ тек за недељу-две или више дана.

Говорећи о актуелној епидемиолошкој ситуацији у Србији, др Ивануша каже да је врло озбиљна и да се бележи погоршање последњих недеља.

“У европском региону наставља се алармантан пораст случајева заразе и смртних случајева, при чему је број умрлих у Европи за 40 одсто виши у поређењу са претходном недељом. Очекивања су да ће епидемиолошка слика и даље да се погоршава у наредним недељама, како у Европи, тако и у Србији. Битно је да се ефикасно спроводе превентивне мере као што су одржавање физичке дистанце, ношење маски, респираторна хигијена, хигијена руку”, упозорава др Ивануша у разговору за “Политику”.

Такође, треба спречити ситуације високог ризика где се вирус лако и брзо преноси, рекао је он, истичући да је најбољи приступ да мерама идемо корак испред вируса, јер га тиме држимо под контролом и обезбеђујемо више-мање нормалан рад привреде.

Често те мере, како каже, значе ограничавање у свакодневном животу људи чиме се ствара замор, нарочито пошто ова епидемија траје већ дуго и по свему судећи трајаће још.

На питање да ли је сада прави тренутак за увођење полицијског часа и карантина у Србији, др Ивануша каже да ситуације у којима је немогуће одржавање физичке дистанце, ипак, треба ограничити, а на који начин ће се то постићи зависи од државе до државе.

С друге стране, када се говори о комплетном заустављању живота у држави, требало би га избегавати што дуже могуће и тиме омогућити економију и колико-толико нормалан свакодневни живот, напоменуо је он.

Сматра и да увођење правила да сви који на граничним прелазима улазе у Србију морају да имају негативан ПЦР тест није мера која може у потпуности да заштити грађане.

“Позитиван тест ће имати они који имају високу концентрацију вируса у носу или грлу, али ће нам промаћи они који ће испољити симптоме касније и на тесту ће бити негативни. То је оно што морамо да имамо у виду када се уводе овакве мере”, напомиње директор Канцеларије СЗО у Србији.

Додаје и да ће масовнија вакцинација против короне почети средином 2021. године, а да ограничени број вакцина може бити доступан за ризичне групе почевши од првог квартала следеће године.

На питање шта уколико иста особа оболи од короне и грипа истовремено, др Ивануша каже да појава грипа и ковида 19 заједно може представљати изазов за здравствене системе и здравствене установе, јер обе болести имају много сличних симптома.

“Ако нисмо довољно опрезни, може доћи до повећања оболевања и умирања од оба вируса. Многе исте мере које су ефикасне у спречавању ковида 19 такође су ефикасне у спречавању грипа, укључујући физичку дистанцу, хигијену руку, респираторну хигијену, вентилацију и маске”, рекао је он, подсећајући да постоје сигурне и ефикасне вакцине против грипа које треба користити.

Ако испоштујемо све мере, могли бисмо да се надамо мањем броју оболелих од грипа него у прошлој сезони, што нам је циљ, закључио је директор Канцеларије СЗО у Србији.

(Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]