Хроника

ДПС на првом формалном састанку целокупне парламентарне опозиције: Прелазна влада, па ванредни парламентарни избори су једини излаз из кризе

Штампа
четвртак, 16. септембар 2021.

Парламентарна опозиција у Црној Гори, предвођена Демократском партијом социјалиста Мила Ђукановића, састала се у среду поводом последњих дешавања на Цетињу и оценила да је стање у држави "драматично" и да је једини излаз из политичке кризе формирање прелазне владе која би припремила ванредне, парламентарне изборе.

На првом формалном састанку целокупне парламентарне опозиције од промене власти у Црној Гори у августу прошле године, оцењено је да Црна Гора „има марионетску владу, инструментализовану у служби туђих, антидржавних и антицрногорских интереса“, саопштено је након састанка.

Лидер ДПС и председник државе Мило Ђукановић и челници осталих парламентарних опозиционих партија – СДП, СД, ЛП и странака мањинских народа, договорили су заједничко деловање у циљу „одбране грађанског и секуларног карактера државе“ и спољнополитичке оријентације Црне Горе, усмерене ка пуноправном чланству у ЕУ.

Састанак је одржан поводом последњих дешавања на Цетињу, када је полиција интервенисала против демонстраната, противника устоличења митрополита црногорско-приморског СПЦ Јоаникија на Цетињу.

Током блокаде града и протеста противника устоличења 5. септембра повређено је 60 особа – грађана и полицајаца.

Премијер Здравко Кривокапић је протесте окарактерисао као покушај тероризма и дестабилизације Црне Горе за шта је оптужио опозицију, на челу са ДПС председника државе Мила Ђукановића. Сличне оцене саопштене су из већег дела парламентарне већине.

Опозиција, са друге стране, је јединствена у оцени да устоличење митрополита СПЦ на Цетињу „није представљао верски обред, већ нову станицу великодржавне, односно великосрпске офанзиве која има за циљ да обезличи Црну Гору и потре све њене темељне вредности“.

„Реакција грађана Цетиња и већинске Црне Горе била је усмерена на заштиту части и достојанства државе. Грађански отпор спречио је државно понижење, које је било планирано од стране званичног Београда и актуелне власти“, наведено је у саопштењу опозиције.

Опозиција сматра да је стање у земљи „драматично и хаотично“, да је друштво „у највећој кризи од увођења вишестранчја“ и да се Црна Гора „налази на раскрсници између националне и грађанске, теократске и секуларне, средњевековне и савремене државе“.

Део одговорности за то приписује премијеру Кривокапићу код кога, како сматрају, „не постоји основна морална, лична и државничка одговорност и који је спреман да по цену људских жртава испуњава захтеве својих налогодаваца, а све у циљу стварања ‘српског света'“.

Парламентарне опозиционе странке постигле су договор у циљу даљег деловања, „које има за циљ да одбрани грађански и секуларни карактер државе и њену спољнополитичку орјентацију која је усмерена ка пуноправном чланству у ЕУ“.

Све опозиционе странке су позвале на „креирање европске платформе у коју су добродошли сви – свака политичка странка, невладина организација, група грађана и сваки појединац који дели вредности грађанске, европске и антифашистичке Црне Горе“.

Парламентарне опозиционе странке става су да је једини излаз из политичке кризе формирање прелазне Владе ограниченог мандата са задатком организовања ванредних парламентарних избора, саопштено је данас након састанка представника опозиције.

Они су на данас одржаном састанку казали да би на тим изборима "требале да се одбране све вриједности које су основе савремене Црне Горе".

"Све што се дешавало у претходним данима, а поготово у недјељу 5. септембра на Цетињу, показало је да Црна Гора има марионетску Владу која је у потпуности инструментализована у служби туђих, антидржавних и антицрногорских интереса", оцијенили су представници опозиције.

Представници опозиције сматрају да догађај са Цетиња не представља вјерски обред "већ великосрпску офанзиву која има за циљ да обезличи Црну Гору".

"Реакција грађана Цетиња и већинске Црне Горе била је усмјерена на заштиту части и достојанства државе. Грађански отпор спријечио је државно понижење које је било планирано од стране званичног Београда и актуелне власти", наведено је у саопштењу опозиције.

У заједничком саопштењу ДПС-а, СДП-а, Либералне партије, СД, представника мањиских партија сматрају да "актуелном Владом тренутно управља човјек код кога не постоји основна морална, лична и државничка одговорност, и који је спреман да по цијену људских жртава испуњава захтјеве својих налогодаваца а све у циљу стварања “српског света”

За њих је стање у земљи драматично.

-"Пандемија сваког дана односи десетине живота, сваког мјесеца је 1.000 и више незапослених, не зна се ко командује службама безбједности, институције не функционишу, а предсједник Владе пријети грађанима како ће се полицијска репресија од 5. септембра понављати. Први пут након 90-тих мањински народи се осјећају угроженим и као грађани другог реда, док се њихово присуство у државној управи своди на минимум. Црна Гора је од фактора стабилности и добросусједских односа постала горући проблем у региону и као таква предмет је све чешћих дискусија у међународним круговима. ЕУ интеграциони пут стагнира, на дну је агенде тренутне већине у којој доминантни дио суштински преферира промјену спољнополитичког курса државе. Наша позиција у НАТО-у добрано је пољуљана активностима Владе које се односе на цурење података, калкулације под притиском ДФ-а око слања наше војске у одређене мисије и сл. Црна Гора већ мјесецима нема министра правде, предсједник Владе практично ни са ким не комуницира, покушава да узурпира надлежности безбједносног сектора, док капиталних инвестиција нема ни у најави. Сви политички актери у парламентарној већини налазе се у међусобним свађама. Док Демократски фронт и даље бојкотује парламент, чиме је у потпуности блокиран законодавни поступак, УРА пријети обарањем Владе. Све горе наведено само је дио хаотичног стања у којем се Црна Гора тренутно налази, а које представља највећу кризу од увођења вишестраначја" наведено је у саопштењу.

Опозиција сматра да се Црна Гора налази на раскрсници између националне и грађанске, теократске и секуларне, средњевјековне и савремене државе.

Због свега наведеног, све парламентарне опозиционе странке постигле су договор у циљу даљег дјеловања које има за циљ да одбрани грађански и секуларни карактер државе и њену спољнополитичку орјентацију која је усмјерена ка пуноправном чланству у ЕУ.

"Дешавања у Црној Гори одавно су прерасла политичке разлике или партијске интересе. Стога, цијенимо потребним креирање европске платформе на коју су добродошли сви - свака политичка странка, невладина организација, група грађана и сваки појединац који дијели вриједности грађанске, европске и антифашистичке Црне Горе има обавезу да устане и успротиви се налету фашизма и великодржавне политике под којим се наша земља налази и одбрани своје право на одлучивање о сопственој будућности. За мултиетничку, мултиконфесионалну, грађанску, антифашистичку, европску и суверену Црну Гору која је орјентисана себи и својим циљевима, која поштује туђе али не да на себе и своју часну традицију и свијетлу будућност", закључено је у саопштењу.

(Бета, Вијести)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]