Početna strana > Hronika > Dosta je bilo: Vučić na parlamentarnim izborima 2016. ukrao oko 300.000 glasova
Hronika

Dosta je bilo: Vučić na parlamentarnim izborima 2016. ukrao oko 300.000 glasova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. januar 2017.

 Na aprilskim izborima prošle godine Aleksandar Vučić je organizovao krađu gotovo 300.000 glasova tako što je strankama na vlasti, na republičkom novou, prebacio opozicione glasove. Ovo je tačan broj glasova koje su na lokalnom nivou dobili opozicioni građanski pokreti, stranke manjina ili opozicione stranke, a koji su postizbornom krađom, tokom izborne noći i prebacivanja neobezbeđenog izbornog materijala, prepakovani u glasove za SNS, SPS i SRS na republičkom nivou. Detaljna uporedna analiza glasanja na lokalnom i republičkom nivou, pokazuje da je SNS krađom povećao svoj rezultat na republičkom nivou za oko 6%, a SRS za oko 3%, a pad SPS-a su zadržali na minimumu.

Koalicija oko SNS je postizbornom krađom ukupno uzela 198.225 tuđih, opozicionih glasova. Na lokalnim izborima SNS je sa koalicionim partnerima osvojio 1.493.137, a na republičkim 1.691.362 glasa. Razliku od skoro 200.000 glasova uzeli su od opozicije. SRS je krađom glasova na republičkom nivou zabeležila 100.444 glasa više nego što su dobili na lokalnim izborima, gde su osvojili svega 182.144 glasa. Liste DJB, DS, SDS, LDP, LSV, Nova i manjine osvojili su na republičkim izborima 46.628 glasova manje nego na lokalnom novou. Jedino objašnjenje za ovakvu nelogičnost je krađa i prepravljanje biračkih spiskova koje je bilo masovno. Ispada da je svih 300.000 građana koji su na lokalu glasali za neku od grupa građana, na republičkim izborima glasalo za SNS ili SRS. Svih 300.000.

Saša Radulović je još tokom izborne noći izrazio sumnju da su izbori pokradeni. I sam Aleksandar Vučić je rekao da je pokret DJB imao preko 8% glasova po istraživanjima javnog mnjenja, a osvojio je 6%. Sumnje su probuđene i nakon ponovljenih izbora na jednom biračkom mestu 22 na Novom Beogradu koje je jedino mesto gde se poklapaju rezultati na lokalnim i republičkim izborima. Na lokalnim izborima na Novom Beogradu su liste SNS, SRS i SPS osvojile 38%, a sve ostale 60% glasova. Rezultati republičkih izbora na Novom Beogradu su potpuno drugačiji: 53% za SNS, SPS i SRS, a 44% za sve druge. Razlika na Novom Beogradu je 15% između glasova koje su na lokalnom i na republičkom nivou dobile liste SNS, SPS i SRS. Tih 15% glasova koji su se krađom prelili u republički rezultat SNS, SRS i SPS pripadaju opozicionim biračima. Jedino se na biračkom mestu 22 u Novom Beogradu poklapaju rezultati izbora na lokalnom i na republičkom nivou jer je tokom ponovljenih izbora krađa bila nemoguća, listići su odmah prebrojani, direktno su išli u Republički zavod za statistiku i prikazani na njihovom sajtu pa nije bilo mogućnosti za krađu. Na svim drugim biračkim mestima na Novom Beogradu izvršena je dodatna krađa nakon zatvaranja biračkih mesta.

Nije ni najmanje verovatno da su glasači koji su na lokalnom nivou dali poverenje opozoicionom mađarskom Pokretu za građansku Suboticu, na republičkom nivou glasali za SNS i SRS, a prema rezultatima izbora upravo se to dogodilo – od 8 Mađara, 5 je navodno glasalo za SNS i SRS na republičkom nivou. Kosi sa sa zdravim razumom i da je od svakih 5 Mladenovčana koji su glasali za Beli – Samo jako, a bilo ih je ukupno 5.190, čak 4 dalo glas SNS-u i SRS-u ili SPS-u na republičkom nivou, odnosno 4.210. U pitanju su pokradeni glasovi

Lokalni izbori nisu mogli biti lažirani jer su rezultati bili dostupni odmah nakon zatvaranja biračkih mesta, a na republičke rezultate se čekalo satima i nakon dugog perioda u izbornoj noći, kada su prepravljani zapisnici i prepakivani džakovi sa izbornim listićima. Opozicioni glasovi prebačeni su u skor stranaka na vlasti.

Izborna krađa je omogućena tako što su neobezbeđeni džakovi sa biračkim materijalom prebacivani satima od biračkog mesta do Republičke izborne komisije, a u međuvremenu su prepakivani i prepravljani birački zapisnici.

Vlast koja počiva na ovako masovnoj izbornoj krađi je nelegalna i pokret Dosta je bilo zahteva da Vlada podnese ostavku i raspiše vanredne parlamentarne izbore. Smatramo da su izbornu krađu organizovali lideri stranaka koje su profitirale od krađe, pre svega Aleksandar Vučić, direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević i bivši predsednik RIK-a Dejan Đurđević, kao i da su vrhovi stranka SNS, SPS i SRS neposredno učestvovali u prepakivanju džakova i prepravljanju zapisnika. Protiv svih njih će pokret Dosta je bilo podneti krivične prijave.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner