уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доста је било: Влада Србије државним парама плаћа америчке лобистичке фирме да лобирају за Вучића у Вашингтону
Хроника

Доста је било: Влада Србије државним парама плаћа америчке лобистичке фирме да лобирају за Вучића у Вашингтону

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. август 2016.

 Око актуелног премијера окупљају се најскупљи лобисти и експерти за комуникације и маркетиншке стратегије, почев од Тонија Блера, преко Франка Фратинија до Доминика Строс Кана, а информације о лобирању и циљевима су сакривеније него икад, као и новац који се троши на непознате циљеве. У интересу је јавности да зна који су циљеви и каква је спољно-политичка стратегија потребна Србији, али и да се о томе одлучује у институцијама, а не у кабинету премијера за нејасне циљеве.

Влада Србије и кабинет премијера су више пута у јавности тврдили да од 2012. године, када је на власт дошла СНС, не плаћају лобисте у Америци и ЕУ. Међутим, то се више пута испоставило као нетачно. Покрет Доста је било, је по захтеву за информације од јавног значаја, од Министарства спољних послова Србије добио информацију да је и 2012. и 2013. године Влада плаћала лобисте у Америци, а међу њима и познату лобистичку фирму Подеста групу, која је радила за Мирослава Мишковића.

Према информацијама добијеним из Министарства спољних послова, Влада је у 2012. години платила 952.010 долара за услуге лобирања фирмама из моћне Подеста групе и “30 points strategies” која је и ранијих година била ангажована без видљивијег резултата. Од те суме је чак 300.000 долара отишло за услуге “Roberti + White”, заступницима моћне Подеста групе. Иначе, Подеста група, једна од три најмоћније лоби компаније у Вашингтону, блиска је Клинтоновима и њиховом крилу демократске странке. Док старији брат Тони Подеста, лобира за своје клијенте попут Мишковића или Владе Србије, други брат Џон Подеста, води председничку кампању Хилари Клинтон.

У свету лобиста важи неписано правило да један лобиста не може истовремено радити за сукобљене стране, а управо се то догодило са ангажовањем Подеста групе. Поставља се питање какве заједничке интересе могу имати Мирослав Мишковић и Влада Србије ако ангажују истог човека и исту лоби компанију.

Да постоје много дубље везе премијера и СНС-а са породицом Клинтон показује и најновији позив за премијера да говори на пленарној седници Фондације Клинтонових. Каква је веза премијера и једне од највећих политичких фондација на свету? Хилари Клинтон је дошла на чело Стејт Департмента 2009. године. Управо те године је и тек формирани СНС, који почетком 2009.године није имао ни динар прихода из буџета, почео изградњу своје политичке организације, за шта су била потребна значајна средства, а извор је до данас остао непознат јавности у Србији.

Новинари су открили и да је за Владу Србије 2014. године лобирање радила велика маркетиншка агенција “Bell Potinger” из Лондона, али је остала добро чувана тајна ко је и колико плаћао њихово лобирање.

Тајни издаци за лобирање, иако је реч о новцу пореских обвезника Србије, подразумевају и тајне циљеве за које се лобира. Шта су задаци оваквих лобиста? Који је квалитет лобирања? Да ли се новцем грађана Србије плаћа лобирање за интересе премијера који се окружује моћним лобистима из иностранства, а тврди да они нису плаћени из буџета. Сувише крупних питања остаје без одговора откако је премијер почео да гради имиџ велике подршке и великих пријатељстава са моћним политичарима на Западу. Да ли су гласачи СНС гласали за блиске везе премијера и Клинтонових?

Захтевамо да се о стратешким циљевима и евентуалном ангажовању лобиста разговара у институцијама, да се о доношењу спољно-политичке стратегије коначно пита Скупштина Србије и да Влада заустави трошење новца грађана Србије за непознате циљеве који нису у општем, него у интересу пословних комбинација и одржања на власти.

(Доста је било)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер