Хроника

Доста је било: Европски суд правде наложио банкама да обештете грађане због швајцараца, самим тим не постоји ни правни основ да држава Србија обештети банке

Штампа
среда, 09. октобар 2019.

Поводом захтева суда из Пољске, Европски суд правде донео је важну пресуду Ц 260/18 о кредитима у швајцарским францима из које произилази да национални судови не смеју попуњавати празнине узроковане ништавим одредбама уговора између банака и грађана.

Ово значи да је став нашег Врховног касационог суда да се кредити у швајцарским францима сматрају кредитима у еурима са измишљеном каматом у супротности са овом пресудом Европског суда правде, а самим тим не постоји ни основ да држава обештети банке, како је то прописано недавно донетим Законом о конверзији.

Подсећамо јавност да је ДЈБ много пре доношења Закона о конверзији упозоравао државу да је тај закон противуставан, да штити интересе банака на рачун државе и свих грађана. Ова пресуда потврђује упозорење ДЈБ и оставља сумњу да су људи из врха власти у дослуху са банкама, очекујући овакву одлуку Европског суда правде, пожурили како би терет са банака свалили на државу и грађане.

Из ове пресуде Европског суда правде јасно произилази да су банке дужне у потпуности обештетити преварене грађане који су се задужили у швајцарским францима и да не постоји основ да држава обештећује банке.

ДЈБ ће поднети иницијативу Уставном суду за утврђивање неуставности Закона о конверзији, с обзиром да је противан члановима 18-20 Устава Републике Србије. Можда ће за ЕУ-фанатике који не воле Устав нешто значити то да је чак противан и члану 78. Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП).

Позивамо Владу Републике Србије да обустави исплату обештећења банкама из буџета по проблематичном Закону о конверзији и да се суштински, а не само декларативно, придржава европских вредности када треба да заштити права својих грађана.

Позивамо и Националну корпорацију за осигурање стамбених кредита да одмах раскине све уговоре о осигурању кредита у швајцарским францима, с обзиром да су они у супротности са праксом Европског суда правде и ратификованим Споразумом о стабилизацији и придруживању.

(достајебило.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]