уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Туск: Велика Британија да промени став о изласку из ЕУ
Хроника

Доналд Туск: Велика Британија да промени став о изласку из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јануар 2018.

 Председник Европског савета Доналд Туск позвао је Велику Британију да промени став о изласку из европског блока док истиче време за постизање споразума о Брегзиту.

"Ако британска влада остане при својој одлуци да оде, Брегзит ће постати реалност са свим својим негативним последицама у марту идуће године, осим ако не дође до промене мишљења наших британских пријатеља", рекао је Туск европским посланицима у Стразбуру.

Туск је цитирао главног британског преговарача за Брегзит Дејвида Дејвиса који је рекао да "ако демократија не може да промени мишљење онда престаје да буде демократија".

"Овде на европском континенту ми нисмо променили мишљење, наша срца су и даље отворена за вас", рекао је Туск.

Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер је додао "Надам се да ће се то јасно чути у Лондону".

Британија треба формално да се одвоји од ЕУ 29. марта 2019. године, али преговори о њеном одласку и будућим односима између Уније и Велике Британије треба се заврше до октобра да би парламенти имали времена да ратификују споразум.

Преговори о Брегзиту су напредовали мукотрпно споро и док је ЕУ спремна да разговара о будућим везама са Лондоном, европске вође и даље траже додатне детаље око тога како влада британске премијерке Терезе Меј види те будуће везе.

"Оно што нам је потребно данас је више јасноће око британске визије. Најтежи посао је још пред нама, а време је ограничено", рекао је Туск.

Настављају се преговори о периоду транзиције који би помогао Британији да постепено изађе из блока идуће године. ЕУ инсистира да тај период буде краћи од две године, до краја 2020. године, када се завршава садашњи дугорочни буџетски период Уније.

Британија неће моћи да склопи било који трговински споразум с ЕУ или неком другом земљом док тај период не истекне, и мораће да настави да поштује европске прописе а без права гласа да утиче на било шта.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер