петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Туск: Европа је поносна на Хрватску
Хроника

Доналд Туск: Европа је поносна на Хрватску

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јануар 2017.

 Председник Европског савета Доналд Туск поручио је данас у хрватском Сабору да је Хрватска добро искористила 25 година од међународног признања и да је зато Европа поносна на њу и њена постигнућа.

"Платили сте високу цену. Нисте нас изневерили, добро сте искористили 25 година. Успели сте заштити народ од мржње. Европа високо цени вашу политичку зрелост", рекао је Туск на хрватском језику у обраћању поводом 25 година од међународног признања самосталности Хрватске, јавља ХРТ.

Председник Хрватске Колинда Грабар Китаровић навела је поводом Тусковог обраћања да ни највећи хрватски патриота не би изговорио толико лепих речи, те је наставила да говори о "Великој Србији од које се Хрватска одбранила".

Присутнима су се обратили и предсједник Сабора Божо Петров, као и хрватски премијер Андреј Пленковић, који су навели да је тадашње признање значило да ова држава припада породици западних демократија.

Хрватску је 15. јануара 1992. године признало 12 држава - чланица тадашње Европске заједнице.

На данашњем обележавању није било речи о томе да су донесеним хрватским Уставом Србима одузети статус конститутивног народа, право на званичну употребу језика и писма, а одмах по доношењу Устава почела је "чистка" Срба из јавних служби и избацивање свих српских ученика из средње полицијске школе.

Осим земља које су признале Хрватску, постоје и државе које никад нису признале Хрватску, пише портал Индекс.хр. Те земље с Хрватском одржавају дипломатске односе, али формално никад нису дале признање о независности.

То су Руанда, Бахами, Бурунди, Бутан, Џибути, Јужни Судан, Кирибати, Либерија, Маршалови Отоци, Нигер, Сомалија, Средњоафричка Република, Свази, Свети Кристофор и Невис, Тонга и Тувалу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер