четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп: САД постигле споразум са биотехничком компанијом "Модерна" о 100 милиона доза потенцијалне вакцине против коронавируса
Хроника

Доналд Трамп: САД постигле споразум са биотехничком компанијом "Модерна" о 100 милиона доза потенцијалне вакцине против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. август 2020.

 Председник САД Доналд Трамп објавио је споразум између федералне владе и америчке биотехничке компаније о производњи и испоруци 100 милиона доза кандидата за вакцину против Ковида 19.

Компанија, Модерна, произвешће дозе вакцина док су клиничка испитивања у току.

"Федерална влада ће поседовати дозе вакцина - купујемо их", рекао је Трамп новинарима на конференцији за штампу у Белој кући у уторак.

Три кандидата за вакцину у Сједињеним Државама су у финалном стадијуму тестирања на људима.

"На путу смо да брзо произведемо 100 милиона доза чим вакцина буде одобрена, до 500 милиона убрзо затим", рекао је Трамп.

Последња акција Трампове администрације "повећава могућност да ће Сједињене Државе имати најмање једну безбедну, ефикасну вакцину до 2021", рекао је секретар за здравље Алекс Азар.

Председник је недавно изјавио да је оптимистичан по питању тога да би вакцина за коронавирус могла да буде спремна до председничких избора САД почетком новембра.

Трамп није коментарисао саопштење које је раније истог дана дао руски председник Владимир Путин да је његова земља постала прва у свету са формално одобреном новом вакцином против Ковида 19, упркос недостатку информација које би потврдиле његову тврњу да је лек безбедан за људе.

"Знам да ради прилично ефикасно, формира стабилни имунитет", рекао је Путин о новој вакцини коју је развио московски Гамалеја институт, додајући да ће вакцина проћи "све неопходне провере" како би се утврдила њена безбедност.

Руски председник је такође рекао да је његова ћерка примила вакцину у раној фази тестирања. Првог дана је добила малу температуру, али је она пала на нормалу одмах наредног дана, тврди Путин.

Производња нове руске вакцине - која је названа Спутњик В, у част првог вештачког сателита који је направио човек и који је лансирао Совјетски Савез 1957. - започеће наредног месеца, док би масовна вакцинација требало да почне у октобру.

Руске власти су саопштиле да ће медицински радници, наставници и друге ризичне групе бити прве које ће примити вакцину.

Заменица премијера Татјана Голикова рекла је да би вакцинација лекара могла да започне већ овог месеца.

Нова вакцина једна је од више од стотину могућих вакцина које се развијају у глобалној трци међу владама и биомедицинским компанијама у сузбијању пандемије током које је заражено више од 20 милиона људи широм света.

Руска вакцина није међу онима које су достигле трећу и коначну фазу тестирања на људима, која обично обухвата хиљаде људи и траје месецима, тврди Светска здравствена организација.

"Сваки произвођач вакцине мора да прати процедуру која гарантује да је безбедна и да има препоруку СЗО", рекао је Дажбас Барбоса, помћник директора регионалне испоставе СЗО, Панамеричке здравствене организације.

"Надам се да су Руси заиста и дефинитивно доказали да је вакцина безбедна и ефикасна", рекао је за АБЦ њуз др Ентони Фаучи, директор америчког Националног института за алергије и инфективне болести. "Искено сумњам да су то уадили".

Научници у Русији такође су довели у питање потез региастрације вакцине пре него што је окончана фаза 3 тестирања, која је такође неопходна како би се доказало да је безбедна по пацијенте.

Русију су такође оптужиле Сједињене Државе, Велика Британија и Канада због ангажовања хакера у циљу крађе резултата истраживања вакцина из лабораторија у њиховим земљама.

Путиново обавештење долази у тренутку када је кинеска биотехничка компанија Синовак започела позну фазу тестирања потенцијалне вакцине за Ковид 19 на људима, у Индонезији. Вакцину, занвану КоронаВак, примиће око 1.620 добровољаца како би тестирали њену безбедност и ефикасност. Индонезија је друга нација у којој је Синовек запчео своју позну фазу тестирања.

Синовек је већ започео позну фазу тестирања КоронаВака у Бразилу, који бележи више од три милиона потврђених случајева заразе коронаврусом и 101.752 смртна случаја, што ту земљу ставља на друго место у свету по обе категорије, одмах иза Сједињених Држава. Индонезија, четврта најмногољуднија земља на свету, известила је од 127.000 случајева и 5.765 смртна случаја.

Синовак би такође ускоро могао да започне са позном фазом тестирања КороноаВака на људима у Бангладешу. Компанија не спроводи испитивања на људима у Кини због малог броја новозаражених.

Министар иностраних послова Мексика, Марчело Ебрард, објавио је у уторак да његова земља планира да започне позну фазу клиничких испитивања вакцина за Ковид 19 у развоју, које су произвеле америчке и кинеске компаније и да је потписао меморандуме размевања са компанијом Џонсон и Џонсон, као и са са кинеским компанијама КанСино биолоџик и Валвакс биотехнолоџи.

Сједињене Државе предводе на светској листи броја оболелих од коронавируса са више од 5,1 милион оболелих, као и у броју смртних случајева - готово 165.000, подаци су Џон Хопкинс универзитета.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер