среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп потписао извршну уредбу, којом тражи војни план за победу Исламске државе
Хроника

Доналд Трамп потписао извршну уредбу, којом тражи војни план за победу Исламске државе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. јануар 2017.

Амерички председник Доналд Трамп у суботу је потписао извршну уредбу, којом тражи војни план за победу у борби против такозване Исламске државе.

Ројтерс наводи да примерак уредбе није још доступан и да се њено званично објављивање тек очекује, али оцењује да ће због ове уредбе Пентагон вероватно морати да агресивније користи своје наоружање и америчке трупе.

Амерички званичници, који нису желели да буду именовани, сумњају да ће војска те земље заступати фундаменталну промену кључне стратегије, скројене за време администрације бившег председника САД Барака Обаме - ослањање на локалне снаге која треба да ураде већину борбених дејстава и, при томе, гину у Сирији и Ираку.

 

 

- Биће веома успешна - оценио је Трамп док је потписивао уредбу у Овалној соби у Белој кући.

На брифингу за новинаре у суботу, високи званичник Трампове администрације најавио је претходно да ће Трамп ускоро потписати извршну уредбу у којој ће тражити од заједничког комитета начелника генералштабова да му обезбеде план у наредних 30 дана о томе како поразити Исламску државу.

Амерички министар одбране Џејмс Матис залагао се за снажзнији приступ у борби против Исламске џаве, али британска агенција наводи да је нејасно какав ће његов приступ даље бити.

Амерички војни званичници већ дуже време признају да би САД брже победиле Исламску државу користећи сопствене снаге, уместо локалних бораца, на бојном пољу.

Међутим, многи од њих тврде, победа би уследила на рачун губитка више живота америчких грађана и на крају би мало било учињено за стварање трајног решења сукоба, подстакнутих жестоким етничким, верским и политичким поделама у земљама у којима је снажно антиамеричко осећање.

Стручњаци наводе да би Пентагон и даље могао да тражи додатне снаге, поред скоро 6.000 америчких војника распоређених у Ираку и Сирији данас, да помогну америчкој војсци да напредује и учини више у борбама.

Они, такође, наводе да би Пентагон могао да се фокусира на опције мањег обима попут повећања броја борбених хеликоптерима и ваздушних удара, као и довођење више артиљерије.

Војска може тражити и већа овлашћења за доношење одлука на бојишту, додају стручњаци.

 

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер