Хроника

Доналд Трамп: Бесне гомиле покушавају да сруше споменике нашим творцима - на делу је ултралеви фашизам

Штампа
субота, 04. јул 2020.

 Амерички председник Доналд Трамп напао је "бесне гомиле" које су покушале да руше споменике вођама Конфедерације и других историјских личности упозоравајући хиљаде присталица на планини Рашмор да демонстранти покушавају да избришу америчку историју.

На дан на који је у седам америчких савезних држава забележен рекордни број новообољелих од цовида-19, пандемија је ушла у најужи Трампов круг. Кимберли Гилфојл, виша званичница изборне кампање и девојка његовог сина Доналда Трампа Јуниора, била је позитивна на тестирању у Јужној Дакоти пре Трамповог говора, према званичнику кампање Серђу Гору. Трамп Јуниор тестиран је и негативан је на вирус.

На скупу је око 7.500 људи било нагурано у амфитеатар и многи нису носили маске пркосећи здравственим званичницима који су позвали Американце да избегавају масовна окупљања како би се успорило ширење цовида-19.

Говорећи испод планине на којој су уклесани ликови четири америчка председника Трамп је упозорио да протести против расне неједнакости у америчком друштву угрожавају темеље америчког политичког система.

"Немојте бити у заблуди, циљ ове левичарске културне револуције је да се свргне Америчка револуцију", поручио је Трамп.

"Нашу децу у школама уче да мрзе сопствену земљу", додао је.

Трамп је објавио да ће основати "Национални врт америчких хероја" који је описао као велики парк с споменицима "највећим Американцима" али друге детаље није открио.

Током протеста широм земље који су уследили након што је преминуо црнац Џорџ Флојд којег је гушио бели полицајац у Минеаполису, у неколико градова демолиране су статуе конфедерацијских генерала који су водили побуну против америчке владе током грађанског рата 1861-65.

Демонстранти су неуспешно покушали и да сруше кип председника Ендрјуа Џексона испред Беле куће. Џексон, познат по популистичким одлукама, био је робовласник и изгнао је хиљаде Индијанаца из њихових домова.

"Бесне гомиле покушавају да сруше споменике нашим творцима, оскрнаве наше најсветије споменике и покрену талас насиља у нашим градовима", рекао је.

Трамп настоји да се представи јавности као вођа који снажно штити ред и мир у земљи.

Трамп се противи предлозима да се америчке војне базе које носе имена конфедерацијских генерала преименују и најавио је строге казне за оне које уништавају споменике.

Скуп није био предизборни али Трамп је поменуо све битне теме из предизборне кампање настојећи да мобилише своју изборну базу пред председничке изборе 3. новембар на којима тражи други мандат.

"На делу је ултралеви фашизам који тражи безусловну оданост. Ако не говорите тим језиком, не спроводите његове ритуале, не понављате његове фразе и не следите заповести тад ћете бити цензурисани, прогнани, стављени на црну листу, прогоњени и кажњени. То нам се неће догодити", рекао је.

Код планине Рашмор у коју су уклесани ликови Џорџа Вашингтона, Томаса Џеферсона, Теодора Рузвелта и Абрахама Линколна ватромети нису одржавани од 2009. због заштите природне средине.

Трамп се заложио за ватромет који је и одржан а власти Јужне Дакоте оцениле су да су околне шуме "оснажиле" и постале отпорније на пожаре које су изазвали ранији ватромети у том заштићеном природном појасу а тврдили су и да је технологија ватромета узнапредовала.

Индијанци који су протестовали пред Трампов долазак ухапшени су због блокирања саобраћајнице према споменику. Критиковали су Трампов долазак због ризика ширења цовида-19 и прославе америчког Дана државности на подручју које је за њих свето.

Јужна Дакота је снажно упориште републиканаца и није тако погођена коронавирусом као друге савезне државе, али у округу у којем је планина Русхморе број случајева се у протеклих месец дана удвостручио.

Трамп ће службену прославу Дана државности одржати у Вашингтону.

(Хина)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]