Хроника

Доктор Владимир Петровић: Имунитет код Фајзерове вакцине траје шест месеци, код кинеске очекујемо да траје дуже од годину дана

Штампа
субота, 23. јануар 2021.

 Професор доктор Владимир Петровић, директор Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду каже да је током овог трећег таласа 95 одсто оболелих су са благом клиничком сликом или су само асимптоматски, док је пет одсто оболелих имао тежу клиничку слику и неки од њих су завршили на вентилацији.

Додаје да смо далеко од неке повољне ситуације, али да би, како каже око Сретења могли да уђемо у повољнију ситуацију. 

"Још увек смо далеко од неке повољне ситуације, међутим, сигурно је да смо већ сада на силазном краку овог трећег епидемијског таласа и очекујемо да, уколико се овај тренд настави да би око Сретења могли да уђемо у неку повољнију ситуацију, а већ у марту да можемо да кажемо да смо у повољној ситуацији", објашњава Петровић.

Потребно 70 одсто вакцинисаних

Говорећи о вакцинацији наводи да су у Војводини од 24. децембра до сад вакцинисане 31.673 особе.

На питање - колико још грађана треба да прими вакцину да будемо релативно мирни наводи: 

"Да бисмо било апсолутно мирни потребно је да имамо 95 одсто популације имуно, да бисмо били релативно мирни, значи да немамо епидемијске таласе треба да имамо имунитет око 70 одсто популације. Наше процене указују да је до почетка трећег таласа у Војводини тај проценат био негде око 16,5 на нивоу целе земље тај проценат колеге из Београда су процениле на негде око 20 одсто", објашњава директор Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду.

Међутим, како каже, у овом трећем таласу регистровано је пет до осам пута већи број случајева у односу на укупан број оболелих пре тога, тако да се процењује да је тај природно стечени имунитет далеко виши.

"И процењујемо да ће нам бити довољно 20 одсто вакцинисане популације што чини негде око милион и по вакцинисаних да би могли да достигнемо тих 70 одсто", објашњава директор Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду.

Говорећи о имунитету вакцинисаних наводи да се он разликује у односу на то да ли је стечен природним путем или вакцином.

"Кад је имунитет код вакцинисаних у питању оно што знамо, знамо само за Фајзерову вакцину у овом тренутку, он је измерен да траје шест месеци. Очекује се да траје дуже. Код кинеске вакцине ми очекујемо да имунитет након друге дозе траје дуже од годину дана", објашњава Петровић.

Као пример наводи резултате тестирања неколико здравствених радника недељу дана након примљене Фајзерове вакцине.

"У току јучерашњег дана извршили смо тестирање неколико здравствених радника који су примили другу дозу Фајзерове вакцине и то недељу дана након вакцинације и поредили са нивоом антитела код оболелих у децембру и могу да потврдим да је шест до седам пута већи ново антитела код вакцинисаних Фајзеровом вакцином него код оних који су прележали болест. Литература каже да може да буде и 20 пута већи", наводи директор Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду.

Зависи од тежине слике

Говорећи о природно стеченом имунитету наводи да његово трајање зависи од клиничке слике.

"Када су у питању они који су природно стекли имунитет након болести нажалост дужина трајања имунитета је пропорционална тежини клиничке слике који су оболели имали. Тако да само код оних који су имали тежу клиничку слику очекујемо да имунитет траје годину дана и дуже, а код оних који су асимптоматски процене су, бар према стручној литератури да тај имунитет траје до 60 дана. Тако да је препорука да и они који су прележали вирус месец дана након прележане болести приме вакцину", објашњава Петровић.

Апелује на грађане да се вакцинишу јер је то, како каже једини начин да станемо на пут зарази.

(РТС)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]