петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Зашто Трамп игнорише Немачку?
Хроника

Дојче веле: Зашто Трамп игнорише Немачку?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. август 2019.

 Доналд Трамп учествује на самиту Г7 у Француској, а касније путује и у Пољску. Зашто на списку његових путовања није и сусрет са Ангелом Меркел у Берлину? Да ли је то игнорисање Немачке део шире стратегије?

Амерички председник Доналд Трамп се враћа у Европу. Учествује на самиту Г7 у Француској и поново долази крајем августа како би у Пољској присуствовао обележавању 80. годишњице почетка Другог светског рата.

Иако ц́е бити у комшилуку, Трамп није показао намеру да жели да посети немачку канцеларку Ангелу Меркел – ни на овом путовању, а ни у догледној будуц́ности.

Током више од две године на месту председника САД, Трамп се само једном сусрео са Меркеловом у Немачкој – на самиту Г20 у Хамбургу 2017. Никада није био њен гост у Берлину.

У чему је проблем?

Списак је дугачак. Од Немачког буџета за одбрану, става према Ирану, подршке гасоводу Северни ток 2 и отпора Меркелове да забрани Кини велике инфраструктурне пројекте – много је питања која две земље не виде на исти начин.

Осим политичких тензија, познато је да су лични сусрети Трампа и Меркелове прилично хладни. На комеморацији поводом искрцавања у Нормандији овог лета, Трамп јој чак није ни пружио руку.

Игнорисање Немачке и отказивање планираног путовања у Данску у септембру због одбијања да му продају Гренланд, типични су за Трампов „трансакциони стил“, оцењује за ДW Јозеф Брамл, амерички стручњак из Немачког одбора за спољне односе.

„Он себе види као шефа, артикулише јасне циљеве и захтеве, и награђује или кажњава подређене“, каже Брамл. „Због тога су Немачка и Данска кажњене. Пољска, са друге стране, за сада ужива наклоност америчког председника од чега и материјално профитира“.

Пољска има „више утицаја“ од Немачке

У док је утицај Берлина у Вашингтону ослабио откако је Трамп преузео власт, Варшава је свој трансатлантски профил знатно ојачала. „Пољска има вец́и утицај од Немачке. Описао бих Пољску као тренутно најважнијег партнера (САД у Европи) после Британије“, каже Најл Гардинер из Вашингтонске фондације Херитаге за немачки јавни сервис АРД.

Јозеф Брамл, који иначе води и аналитички блог „САД експерт“ (УСА еxперт), упозорава да би Пољска и други требало да буду опрезни због својих ојачаних дипломатских веза са САД. „Трампови тренутни ’пријатељи’ у источној Европи не би требало да се заваравају. Пре или касније амерички гео-стратези ће морати да покушају да помире интересе са Русијом како би сузбили свеобухватне активности Кине“, каже Брамл за ДW.

„Покушај поделе ЕУ“

Третирање европске привредне локомотиве (Немачке) као земље која није вредна посете, а истовремено посвец́ивање посебне пажње земљама које су се сукобиле са Бриселом, вероватно је у служби шире стратегије – проширивању подела унутар Европске уније.

„Трампов распоред активности у Европи очигледан је покушај поделе ЕУ. Његова администрација то је вец́ јасно дала до знања. То је оно у шта они верују. Они су противници мултилатерализма“, оценио је за немачки јавни сервис АРД Јакоб Киркегард, аналитичар америчког Института за међународну економију Питерсон.

Петер Бајер, координатор немачке владе за трансатлантске односе, за лист „Зидвест пресе“ је указао да, иако одржавање добрих веза са САД остаје приоритет, став Вашингтона о ЕУ прети крхком јединству блока.

Трамп је у више наврата подржавао тврдоглаву линију актуелног британског премијера Бориса Џонсона око Брегзита, док је амерички амбасадор у Немачкој Ричард Гренел недавно запретио да би САД могла да повуче своје трупе из Немачке и премести их у Пољску.

„Трампова влада од почетка покушава да направи раздор између земаља-чланица ЕУ“, каже Бајер. „То би требало схватити озбиљно“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер