четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Успех „Алтернативе за Немачку“ забрињава немачке политичаре
Хроника

Дојче веле: Успех „Алтернативе за Немачку“ забрињава немачке политичаре

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. септембар 2014.

Евроскептична и десноконзервативна „Алтернатива за Немачку“ (АфД) наставља да напредује. Пре две недеље на изборима у Саксонији остварила је двоцифрени резултат, а сада је то поновила.

Након великог успеха на јесењим изборима за савезни парламент - Бундестаг, када им је мало недостајало да пређу изборни праг од пет процената, као и успеха на изборима за Европски парламент, политичари АфД сада ће бити присутни и у три парламента у савезним државама: Саксонији, а након избора овог викенда, и у Тирингији и у Бранденбургу.

Председник „Алтернативе за Немачку“, Бернд Луке (фотографија горе) окарактерисао је резултат сопствене странке као опомену етаблираним партијама. АфД се сада профилише као странка „која обнавља немачку политичку сцену“, рекао је Луке у Потсдаму. Резултати избора су „доказ поверења“ за његову странку. Шеф АфД за Бранденбург Александар Гауланд тријумфално је изјавио: „Стигли смо у немачку политику и из ње више нико не може да нас истера.“ Када је реч о учешћу у влади АфД не одбацује „конструктивне разговоре“, поручио је Луке. „Међутим, ми ни за ким нећемо јурити“. Остале странке за сада одбацују могућност формирања коалиције се том антиевропском странком. Хришћанско-социјална унија (ЦСУ) тај савез је чак забранила.

Анализа немачког јавног сервиса АРД о расположењу бирача показује да АфД у Бранденбургу бележи једнак прилив бивших гласова левице, као и Хришћанско-демократске уније (ЦДУ). Од обе партије АфД је одвукао 19.000 гласача. Преосталих 14.000 гласова некада је одлазило Странци слободних демократа (ФДП – либерали).

Ко је од АфД направио етаблирану странку?

Представници странака СПД, ЦДУ, ЦСУ, зелени и левичари сада разматрају стратегију против еврокритичне АфД. Ко је од АфД направио етаблирану странку? Генерални секретари социјалдемократа и странака уније ЦДУ/ЦСУ оптужују једни друге. Консензус је само око тога да игнорисање као стратегија – не функционише. Генерални секретар ЦДУ, Петер Таубер, АфД је описао као изазов за све странке, не само за ЦДУ. Колегиница из странке СПД, Јасмин Фахими, указује на десничарске пароле Алтернативе за Немачку.

И шеф социјалдемократа Зигмар Габријел захтева одлучније супротстављање странци АфД. Мора бити јасно да АфД својим антиевропским програмом угрожава стотине хиљада радних места. Ради се о једном „програму убијања радних места“. Габријел сматра да је „грешка“ што је до сада изостала дебата о садржајима те странке.

За лош изборни резултат социјалдемократа у Тирингији, шеф СПД оптужују федерални врх странке. Када се догоди тако лош резултат, „онда разлоге треба тражити на федералном нивоу. Социјалдемократама су штетиле и дуже унутарстраначке размирице. Подршка СПД-у у Тирингији опала је са 18,5 на 12,2 процента.

Зелени виде разлог за славље…

Зелени су према речима шефа те странке, Џема Оздемира, уласком у парламенте Бранденбурга и Тирингије своје циљеве остварили. „Тиме не само да је испуњен наш изборни циљ, да у свих 16 савезних држава будемо заступљени“, казао је Оздемир. Такође се показало да су зелени, поред странака уније и СПД, једина странка која је заступљена у парламентима свих савезних држава: „То је разлог за славље.“

...ФДП не

Разлога за славље ФДП нема. Пад либерала се наставља. После најновијег дебакла у Тирингији и Бранденбургу та странка је заступљена у парламентима још само шест савезних земаља. Поређења ради: у фебруару 2011. либерали су били присутни у свих шеснаест парламената, као и у Бундестагу. Шеф ФДП-а Кристијан Линднер говори о „два нова болна пораза“.

Последња сламка спаса за шефа ФДП-а је Хамбург. Традиционално либерално грађанство тог ханзеатског града требало би да у фебруару 2015. године гласа за либерале и донесе промене. Али и тамо не иде све како треба. Шефица либерала у Хамбургу дала је оставку и жели да оснује нову странку. То је лош предуслов за неки нови почетак.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер