четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Упркос критикама Владимира Зеленског, Амнести интернешенал остаје при свом извештају о проблематичној тактици украјинске војске
Хроника

Дојче веле: Упркос критикама Владимира Зеленског, Амнести интернешенал остаје при свом извештају о проблематичној тактици украјинске војске

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. август 2022.

Упркос оштрим критикама украјинског председника Володимира Зеленског и других из Украјине - организација за људска права Амнести интернешенел остаје при свом извештају о проблематичној тактици украјинске војске, наводи Дојче веле (ДW).

У извештају објављеном 4. августа, експерти организације за људска права Амнести интренешенел кажу да су у регионима око Миколајева на југу Украјине и око Харкова и Донбаса у источној Украјини, између априла и јуна, пронашли доказе да су украјинске оружане снаге пуцале из стамбених насеља и у 19 градова своју војску смештали између осталог у школама и болницама. Амнести је цитирао једног локалног становника који је рекао: „Није нам дозвољено да се мешамо у одлуке војске, али плац́амо цену“.

Према извештају Амнестија, већина документованих операција украјинске војске у стамбеним насељима имала је могуц́е алтернативне локације, као што су војне базе или подручја са густим шумама. Поред тога, војници нису наредили евакуацију цивила, иако су они били у опасности да буду погођени узвратним руским нападима.

Аменсти је такође јасно описао нападе Русије као „ратне злочине“. Међутим, чињеница да се Украјина брани од руског агресорског рата не ослобађа војску те земље „од обавезе да поштује међународно право“, нагласила је организација.

Према сопственим изјавама, Амнести је 29. јула затражио од украјинског министарства одбране изјаву о овим наводима. Међутим, до објављивања саопштења није стигао никакав одговор.

Саветница у АИ: Изјава Зеленског за жаљење

Зеленски, је реаговао када је извештај објављен оптуживши организацију за људска права да жели „да да амнестију терористичкој држави (Русији) и пребаци одговорност са агресора на жртву“.

Донатела Ровера, виша саветница у Амнести интернешенел у интервју за ДW о критици Зеленског каже: „Па, то је за жаљење. Ако погледа веб страницу Амнестија, видеће да је урађен велики посао, ту је неколико извештаја, и још много више саопштења за јавност заснованих на нашим теренским истраживањима. Ми ту обимно и у великој мери документујемо детаље о ратним злочинима и другим тешким кршењима међународног права од стране руских снага, укључујући употребу забрањеног оружја, неселективне и намерне ударе на цивиле, вансудска погубљења, мучења, отмице. Дакле, ми као Амнести интернешенел спроводимо истраге на терену у Украјини и документујемо детаљно руске ратне злочине у последњих шест месеци. Сви ти извештаји углавном су наишли на похвале. Тим који је спровео ово истраживање о којем је реч, то је исти тим људи, исти истраживачи који користе исту методологију. Дакле, није баш веродостојно рећи да је 99% нашег рада сјајно, исправно и добро. А један рад који детаљно описује кршења од стране украјинских снага, која су документовали и други, укључујући УН Хјуман Рајтс Воч – није.“

ДW потом примећује да није само Зеленски био незадовољан извештајем. Сада већ бивша шефица Аменстија за Украјину Оксана Покалчук написала је на друштвеним мрежама да је покушала да заустави објављивање извештаја, рекавши да тим Украјине није умешан и да су налази засновани на, цитираном, недопустивом и непотпуном материјалу.

Донатела Ровера је на то „истакла да Амнести Украјина није било укључен у спровођење ни једне истраге или документовање ратних злочина које је починила Русија, па ни ове“ не желећи даље да коментарише изјаве Покалчукове.

Оксана Покалчук је у међувремну напустила ту организацију за заштиту људских права. Касно у петак она је на Фејсбуку објавила да је украјинска канцеларија Аменстија инсистирала на томе да информације које је Амнести објавио у четвртак треба да узму у обзир став украјинског министарства одбране.

„Као резултат тога, организација је несвесно створила материјал који звучи као подршка руским наративима. У настојању да заштити цивиле, ова студија је постала оруђе руске пропаганде“, рекла је Покалчук. „Боли ме што то признајем, али нисмо се сложили са руководством Амнести интернешенела по питању вредности. Зато сам одлучила да напустим организацију“, додала је она.

Донатела Ровера је претходно у интервјуу за ДW још рекла да „разуме да украјинске власти и многи други не цене овај конкретни извештај Амнестија, зато што је критичан према понашању украјинских снага“. „Али чињеница је да се међународно право примењује на све и ми као Амнести интернешенел имамо дужност да истражујемо и извештавамо о кршењу људских права без обзира ко су починиоци или жртве. А, и у овом случају, наравно, жртве су Украјинци“, рекла је Донатела Ровера за ДW.

Организација стоји „ у потпуности“ иза извештаја, написала је Агнес Каламар, генерална секретарка Амнести интернешенел (на слици сасвим горе) у мејлу новинској агенцији АФП. „Налази су засновани на доказима прикупљеним током опсежне истраге“.

Реакција украјинске владе носи ризик „да се застраши легитимна и важна дискусија о овим питањима“, рекла је Каламар.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер