Хроника

Дојче веле: Трајно и неизлечиво оштећење плућа као последица коронавируса?

Штампа
уторак, 24. март 2020.

Досадашња сазнања научника показују да код пацијената који су били јако погођени новим вирусом долази до трајног оштећења плућа. Оно би могло да буде неизлечиво – ти људи теже дишу и брже се замарају.

Бројке буде наду: више од 80.000 оболелих од плућне болести ЦОВИД-19 је оздравило јер је болест код њих имала само благе симптоме или јер су добили квалитетну медицинску негу. Но за сада има релативно мало информација о томе како се осећају након оздрављења.

Неки од њих с олакшањем причају о томе како су физички, али и психички, преживели то раздобље: лечење симптома, мучну неизвесност, исцрпљујућу фазу изолације. Они се радују што су након оздрављења стекли имунитет на вирус нови вирус.

Потпуно оздрављење?

Но идућих месеци ће се показати јесу ли код појединих пацијената који су оздравили остале и нежељене последице. У фокусу су пре свега плућа. Будући да нови САРС-ЦоВ-2 пре свега напада дисајне путеве, заражене особе са средње јаким или јаким симптомима пате од сувог кашља, проблема с дисањем или чак упале плућа.

Лекари у Хонгконгу су код неких пацијената након оздрављења утврдили смањену плућну функцију и трајно отежано дисање. Они су, додуше, прегледали само релативно малу групу оболелих, али већ постоје први показатељи могућих последица.

„Код појединих пацијената би плућна функција након оздрављења могла бити смањена за око 20 до 30 одсто“, каже Овен Цанг Так Јин, медицински директор Центра за заразне болести у болници „Принцеза Маргарет“ у Хонгконгу. „Они тешко дишу када мало брже ходају.“

Помоћу рачунарске томографије код појединих пацијената је утврђена замућеност која упућује на оштећење плућа. Спознаје из Хонгконга потврђују ранија истраживања из Вухана – у једној студији су научници универзитетске болнице у Вухану анализирали 140 снимака плућа пацијената оболелих од корона-вируса и код свих су утврдили замућеност.

Сумња у фиброзу плућа

Даље претраге код особа које су преболеле ЦОВИД-19 сада треба да покажу јесу ли развиле фиброзу плућа, код које долази до упале плућног везивног ткива. То онда доводи до умножавања плућног везивног ткива између плућних мехурића и околних крвних судова.

Због тога кисеоник теже долази до крвних судова, плућа постају крута, дисање површинско и убрзано. Последице су сметње при дисању, отежано дисање и суви кашаљ те смањена физичка кондиција тако да тешкоће проузрокују чак и свакодневне радње.

Плућна фиброза је неизлечива, јер оставља трајне ожиљке на плућном ткиву. Но напредовање ове болести је могуће успорити и понекад чак и зауставити ако се на време открије.

Имунитет оболелих против вируса

Већина стручњака је уверена у то да су особе које су преболеле заразу након тога постале имуне. Јер, имунолошки систем за време инфекције ствара баш она антитела која уништавају узрочника.

То важи и за оне који су имали само слабе или чак никакве симптоме. Упркос томе, њихов је имунолошки систем реаговао на узрочника болести и створио одговарајућа антитела. Зато је врло вероватно да код њих неће доћи до поновне инфекције корона-вирусом.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]