петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Све док Немци имају евро, он је сигуран
Хроника

Дојче веле: Све док Немци имају евро, он је сигуран

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. јануар 2011.

Од 1. јануара Естонија више нема круну. Та земља постала је 17 чланица еврозоне. Како се Талин припремао за прелазак на евро и какве то може да има последице по ту бившу совјетску републику?
Ен Парвел, шеф једне робне куће у Талину, за „Дан Икс“ у подруму је спремио 200.000 евра. „Дан Икс“ био је 1. јануар – од тог дана у Естонији се плаћа еврима. Курс је био утврђен још одавно. Евро вреди 15,64 естонске круне. Али, прелазак на нову валуту имао је своју цену.
„Коштало нас је око 20.000 евра“, каже Парвел. „Морали смо да обучимо запослене, да променимо делове каса, набавимо детекторе за откривање лажних новчаница и да платимо транспорт новца.“

Цене биле и у крунама и у еврима

Месецима пре замене, цене су биле истакнуте у еврима и естонским крунама. Рецимо, млеко је 82 цента или 12,90 круна. Имајући у виду да су зараде мање него на западу Европе то је прилично скупо. Половина Естонаца је за евро – пре свега млади. Старији су знатно уздржанији.
- „Мислим да је то лоше. Све ће бити још скупље, а већ сада су цене веома високе. Осим тога, много је кованица које је тешко носити.“
- „Ја сам за евро. Захваљујући евру биће већа улагања у привреду. Нови новац је стабилан, уосталом курс круне је годинама био везан за евро.“
- „Све док Немци имају евро, он је сигуран.“

 Спремни на све обавезе

Влада у Талину водила је добру политику и испунила све важне критеријуме за увођење евра. Иако је на међународним тржиштима евро под притиском, естонска влада чврсто је опредељена за нови новац. Министар финансија Јирген Лиги чак тврди да је земља спремна и да преузме гарантије за Грчку и друге угрожене чланице еврозоне.

„Спремни смо да гарантујемо за кредите како би се тржишта смирила. Те земље морају да среде буџете и спроведу неопходне реформе. Ми смо били први у Европи који смо 2008. спровели реформе и почели да штедимо на државним издацима. Зато ове године ново задужење износи само два до три процента“, каже естонски министар.

 Велика незапосленост

Успех има и своју цену. Наиме, Естонија није финансирала никакве велике и скупе програме подстицања коњунктуре. То за последицу има незапосленост од око 18 процената. Зато у заводима за запошљавање и нема евро-еуфорије. Један од оних који чекају на посао у Заводу каже да је против евра, имајући у виду кризу око европске валуте. „Дугови Ирске, Португала, Шпаније, сада можда и Француске… Шта нам то доноси? Ако будемо морали да плаћамо и за те земље, живот овде биће још скупљи.“

Истовремено, у једној фабрици за производњу туш-кабина и када, четрдесетак километара западно од Талина, број запослених се преполовио у последње две године. Управа фабрике очекује да евро подстакне извоз у еврозону. „Евро ће донети многобројне олакшице“, каже предузетник Урмо Ливес. „Књиговодство ће бити једноставније. Не морамо да плаћамо провизију за размену и прерачунавамо курсеве.“
(Дојче веле)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер