петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Страх у Мосулу
Хроника

Дојче веле: Страх у Мосулу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. октобар 2016.

 Док борбе за ослобађање Мосула улазе у другу седмицу, међу обичним становништвом тог ирачког града расте страх. Истовремено, у Паризу се састају представници земаља-чланица НАТО и коалиције против „Исламске државе“.

 

У среду (26.10.) се у Бриселу састају министри одбране земаља-чланица НАТО. Још почетком године договорено је да се дан пре сусрета у Бриселу, у Паризу састану представници оних земаља НАТО које су чланице коалиције против „Исламске државе“. Амерички министар одбране Ештон Картер, такође ће присуствовати састанку и то са свежим утисцима из кризног подручја. Картер је, наиме, протекле седмице посетио Багдад и ратом захваћена подручја на северу Ирака где се на лицу места информисао о току операција и разговарао о будућности Мосула након његовог ослобађања од ИС. Амерички министар одбране је пре тога водио разговоре у Анкари.

Немачка је такође део коалиције која броји више од 60 чланица. Бундесвер учествује у акцијама са извиђачким авионима за електронско осматрање терена, снабдевању горивом авиона у ваздуху, као и у пратњи француског носача авиона. Томе би требало додати наоружавање и обуку курдских бораца. Због тога ће састанку у Паризу присуствовати и немачка министарка одбране Урсула фон дер Лајен.

Спор у коалицији

Како ће се ствари у Мосулу даље одвијати након ИС била је и тема конференције 22 државе која је протекле седмице одржана у Паризу. То што су конференцији присуствовале и државе с различитим интересима, као што су Саудијска Арабија и Иран, показује да коалицију против ИС чине снаге које, поред заједничког непријатеља – ИС, имају мало тога заједничког. То такође подцртава и спор између Багдада и Анкаре о могућем турском учешћу у ослобађања Мосула.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган указује на историјску улогу Турске у Мосулу и залаже се за акцију своје војске, што је у супротности са жељом ирачког премијера Хајдера ал-Абадија. Багдаду се не свиђа ни турска војна база у региону насељеном Курдима. Багдад не жели ту базу, али због слабости државних структура, не може ништа да предузме. Турски премијер Бенали Јидирим у недељу (23.10.) поносно је изјавио новинарима да Турска артиљеријом и тенковима помаже курдске борце, Пешмерге, у Мосулу. Одмах наредног дана турска војска демантовала је било какво учешће турске војске.

Цивилне жртве

У коалицији против ИС су, поред Француске и Енглеске, активне и САД, и то са специјалним јединицама и борбеним авионима. Специјални опуномоћеник америчке владе за борбу против ИС Брет Мегурк, изјавио је у понедељак (24.10.) да су борбени авиони коалиције у протеклих седам дана бацили 1.776 бомби.

У ваздушним нападима на Мосул има и цивилних жртава. Организација за заштиту људских права Хјуман Рајтс Воч затражила је да се испита напад на џамију у једном месту у близини Мосула. У том нападу, који је извршен протеклог петка (21.10.), убијено је 13 жена и деце. Невладина организација Ерворс је од, почетка борби против „Исламске државе“ у августу 2014, само у Ираку забележила више од 10.200 ваздушних напада. У тим нападима бачено је 50.000 бомби, од којих је погинуло 1.687 цивила.

Роберт Блечер анализирао је понашање снага које су учествовале у борбама против ИС приликом ослобађања Рамадија, Тикрита и Фалуџе. Тај стручњак за Блиски исток Међународне кризне групе, у интервјуу за ДW каже да је реч о истом моделу: „Прво се бацају леци, након тога почиње бомбардовање како би се ослабила одбрана, а на крају улазе копнене трупе“.

Ослобођен, али срушен

Након победничког похода 2014. године, ИС је у последњих 16 месеци изгубила половину своје територије. Међутим, та победа има високу цијену. Блечер каже да је приликом ослобађања Фалуџе причињена огромна штета јер је велики део објеката срушен. Многи становници су побегли и највећи број њих се још дуго неће вратити. Град није бомбардован само из ваздуха, већ га је шиитска милиција гађала и артиљеријом.

Најгоре је било приликом ослобађања Рамадија. Након ваздушних напада и уличних борби у децембру прошле године, у граду су затечене само рушевине. Град који је први ослобођен од ИС је Тикрит. Родно место Садама Хусеина ослобођено је у априлу 2015. године. Ренад Мансур се тада, у интервјуу за ДW, сетио извештаја о насиљу приликом ослободилачке акције које су над сунитским становништвом вршиле шиитске паравојне формације.

Због свега тога разумљив је став изнесен на блогу Мосулеје из опкољеног Мосула. У извештају о конференцији о Мосулу, одржаној протекле седмице у Паризу, ма блогу је објављено: „Ми, становници Мосула, страхујемо због онога што ће се догодити током и након ослобађања. Наше бриге сваког дана су све веће. Оно што је пред нама није ништа мање опасно од ИС“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер