среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Српска влада признала крах економије
Хроника

Дојче веле: Српска влада признала крах економије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. март 2011.

Незапосленост и лош животни стандард највећи су проблеми за Владу Србије. Премијер Цветковић најављује одлучне потезе у борби с економским проблемима. То је признање да је до сада мало урађено, коментаришу економисти.

Саветовање економиста на Копаонику, или како се често популарно назива „српски Давос“, покушаће да у наредним данима пружи одговоре на неке економске изазове са којима се Србија суочава. Премијер Мирко Цветковић је тако навео да ће Србија у првој половини ове године бити на нивоу пре кризе, али да као велики проблеми остају незапосленост и пад животног стандарда. Осим тога, премијер је нагласио да српска Влада намерава да одлучније спроводи реформски процес у Србији.

У Србији се бизнис не исплати?

Сви индикатори међународних организација показују да у Србији нису спроведене одлучне реформе, наглашава за Дојче Веле Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште. Стога је питање колико је кредибилно то обећање да ће се сада кренути у одлучне реформе, јер је мало урађено у протекле три године, каже Стевановић.

Што се тиче проблема незапослености и животног стандарда, они су само последица чињенице да се у Србији не исплати бавити бизнисом, сматра Стевановић:

„Постоје правила у економији да до једног нивоа опорезивања имате подстицај да радите. Оног момента кад почну да вам узимају превише, тачније како би рекао наш народ ’кад Дара преврши меру’, онда ви закључите да вам је боље да идете у сиви сектор, да не радите уопште, или да уместо да плаћате порез у Србији одете у Румунију, Мађарску, Бугарску, или на Мадагаскар – тамо где неће да вам узму толико од онога што створите“, упозорава Стевановић.

Све било је маркетинг...

Најава да ће се кренути у одлучне реформе значи признање да су досадашње реформе биле само козметичке, оцењује за DW Саша Ђоговић, из Института за тржишна истраживања:

„Значи, све је било маркетинг. Имали смо пропуштено време и пропуштени период, у коме смо били под стендбај аранжманом са Међународним монетарним фондом. Тај аранжман је требало да искористимо у правцу реструктурирања јавног сектора; како јавних предузећа, тако и јавне администрације на свим нивоима. Нажалост, ми смо пропустили то време, и сада су пред нама још већи изазови.“

Претресите своје фиоке!

Поједини учесници скупа на Копаонику су нагласили потребу да српска Влада добије економски савет. Премијер Цветковић је са друге стране укорио економске стручњаке, рекавши како би уместо критика било корисније да предложе неке конкретне мере.

Александар Стевановић поручује да би у српској влади требало да претресу своје фиоке, јер су од независних економиста добили море предлога:

„Влада је од њих добила море предлога, у виду различитих врста програма, различитих идеја, а економисти су обично наилазили на чуђење и на затворена врата. Лично знам за бар неколико тих програма, који су дошли пред владу и они су рекли да то њима не одговара и да им се не свиђа.“

Без наглих потеза пред изборе

Саша Ђоговић сумња да ће се, у време када су избори врло близу, повлачити било какви значајнији економски потези. Највероватнији сценарио је да ће се подстаћи текућа потрошња, и да ће се новац од кредита, или продаје Телекома, пребацити у потрошњу, како би се створио привид побољшане куповне моћи становништва, каже Ђоговић.

„Србија се већ налази у зони високе задужености, што значи да улазимо у све веће финансијске дубиозе, а да нисмо ревитализовали наше економске ресурсе“, упозорава Ђоговић.

Аутор: Ивица Петровић

(dw-world.de)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер