четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: "Солидарна посета" Ангеле Меркел
Хроника

Дојче веле: "Солидарна посета" Ангеле Меркел

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. август 2014.

Уочи украјинског Дана независности немачка канцеларка Ангела Меркел путује у Кијев. Посета се, барем у Украјини, тумачи као гест солидарности. Ипак и даље има критика и сумњи у немачку спољну политику.

Ангела Меркел је ретко када гост у Кијеву. Откако је на функцији шефице немачке владе, дакле скоро девет година, Меркелова је Украјину посетила смо једном и то пре шест година. Посета 21. јула 2008. године трајала је само неколико сати. Председник Украјине је тада био Виктор Јушченко. Фондација Конрад Аденауер, иначе блиска Хришћанско-демократској унији (ЦДУ), којој припада и Ангела Меркел, заједничку конференцију за новинаре у једној анализи описује као „хладан туш“ за председника Украјине. Меркелова подржава прозападни курс, али истовремено одбија брзо приближавање Украјине НАТО савезу и ЕУ. Јушченков наследник, Виктор Јанукович, није посетио Ангелу Меркел у Берлину. Берлин је са таквим ауторитарним политичарима на дистанци.

Посета кризној земљи

Немачка канцеларка ће у суботу (23.8.2014) боравити у другој званичној посети Кијеву. И овај пут ће остати само неколико сати. Међутим, посета немачке канцеларске организована је у потпуно другачији околностима. Украјина се налази у најтежој кризи у својој новијој историји. Русија је преузела Крим. На истоку земље се већ месецима води рат у којем је, по свему судећи, страдало више хиљада људи.

Контакти између Берлина и Кијева су интензивнији него икада пре. Нови украјински председник, Петро Порошенко, већ је два пута боравио у Берлину - пре и после избора за председника. Са Ангелом Меркел састао се и на обележавању „Дана Д“ у Нормандији, као и на самиту ЕУ у Бриселу. Канцеларка са украјинским председником често разговара и телефоном.

Симболично време посете

Време у којем Ангела Меркел посећује Кијев сматра се јаким симболичним гестом. Немачка канцеларка долази уочи обележавања украјинског Дана независности. Украјински министар спољних послова Павло Климкин посету Ангеле Меркел сматра „јединственом“. Сличног мишљења је и политиколог Олексиј Харан. „То је симболично важан датум и наглашава са ким се Немачка солидарише“, изјавио је за ДW, професор на Мојла академији у Кијеву.

Харан поред осталог указује и на друге датуме. Меркел у Кијев долази на дан када је пре 75 година у Москви потписан тзв. Хитлер-Стаљинов пакт. 23. августа 1939. године је у тајном додатном протоколу о немачко-совјетском ненападању запечаћена подела источне Европе. „Можда је то случајност, али је посета симболична“, мишљења је Харан. У Украјини је раније било доста критике на рачун политике у Берлину, која је наводно прихватала руске сфере утицаја. „Сада видимо да се немачки став због агресивне политике руског председника Владимира Путина променио“, каже Харан.

Сусрет немачке канцеларке са руским председником Путином пре финалне утакмице на Светском фудбалском првенству у Бразилу, изазвао је негодовање у Кијеву. У кампањи на друштвеним мрежама, покренутој против Ангеле Меркел, учествовао је велики број Украјинаца. Објављен је велики број фото-монтажа са натписом „Хвала госпођо Рибентроп“ (алузија на Хитлеровог министра спољних послова Јоахима фон Рибентропа, који је потписао Хитлер-Стаљинов пакт. Изиритираност у Украјини је проузроковала и једна публикација у британским медијима у којој се наводи како је Немачка са Русијом наводно ангажована на плану у којем се, за обустављање борби на истоку земље, признаје руска анексија Крима. Уочи посете немачке канцеларке Кијеву неки од водећих украјинских медија упозоравају на „Меркел-Путинов план“.

Берлин демантује такве тврдње. Међутим, скепса у Кијеву остаје. Стручњаци, као што је Плександер Сушко, од посете немачке канцеларке очекују „јасан сигнал да су Берлин и Кијев солидарни у решавању проблема у Доњецку“. Пре свега је неопходно усклађивање заједничке позиције пред, за уторак (26.8), планирани сусрет представника Русије, Украјине и ЕУ у Минску. „Немогуће је замрзнути конфликт без да руско-украјинска граница буде стављена под контролу“, каже Сушко, директор Института за евро-атлантску сарадњу у Кијеву. Иначе, преко границе би и даље сепаратистима стизала помоћ из Русије.

Нада у финансијску помоћ

Сушко сматра да ништа мање није важна ни конкретна помоћ из Немачке. Кијеву је посебно потребна финансијска помоћ. „То би могла бити једна фондација која ће осигуравати стране инвестиције у Украјини“, каже Сушко. Због спора око цене, Русија тренутно не испоручује гас Украјини. Није искључено да ће се Порошенко приликом сусрета са немачком канцеларком заложити за учешће немачких фирми у украјинском гасоводу. Парламент у Кијеву је недавно дозволио приватизацију једног дела гасовода. У Кијеву се надају да би на тај начин могао да буде ублажен украјинско-руски спор о гасу.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер