четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Скидање глава у врху Комунистичке партије Кине
Хроника

Дојче веле: Скидање глава у врху Комунистичке партије Кине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. август 2014.

Цар државне безбедности“ Џоу Јонгканг, до недавно један од најмоћнијих људи у Кини, нашао се на мети истражитеља због корупције. Истраге против чланова партијске врхушке служе да се ојача моћ председника Си Ђинпинга.

Као стални члан Политбироа и председник Комисије за политику и право Централног комитета, Џоу Јонгканг имао је контролу над полицијом, државним тужилаштвом, судством и тајним службама – макар до истека мандата 2012. Овај 71-годишњак због тога је прозван царем тајних служби. Али, ни везе унутар безбедносног апарата, ни високе политичке функције нису биле довољне да га заштите од званичне истраге.

„Си је већ одлучио“

Истрага ће додатно застрашити високе партијске функционере, оцењује Роберт Дали, директор Кисинџеровог институа за Кину и САД. Додаје да ће се тиме још више учврстити моћ председника Си Ђингпинга (на насловној фотографији): „Џоу је последњи пут виђен у јавности у јесен 2013. и истрага против њега, његових рођака и савезника је вођена и о њој се нашироко разговарало у протеклих годину дана, иако до јуче то није било формално објављено“, каже Дали за ДW. „Си је дакле деловао натенане у случају свог политичког ривала Џоу Јонгканга, припремао је терен унутар партије, у медијима које контролише партија и у јавности.“

Наиме, у Кини је до недавно важило неписано правило да се стални чланови Политбироа судски не гоне нити кажњавају. То је формулисао некадашњи генерални секретар и председник Кине Ђанг Цемин. У његово доба, тиме је изнад закона постављано девет најутицајнијих политичара. Након што је Ђангу Цемину 2003. истекао мандат, он је инсталирао свој штићеника Џоуа у Политбиро. Али, чини се да Џоу више нема ни подршку бившег председника, јер овакав поступак не би био могућ без сагласности Ђанга.

Будући да су готово сви државни службеници у Кини чланови Комунистичке партије, код оптужби за корупцију најпре се покреће дисциплински поступак, а већ током тог поступка осумњичени се ставља под кућни притвор. Након окончања интерне истраге, чланови партије одлучују да ли ће државно тужилаштво подићи званичну оптужницу. У великом броју случајева, судске пресуде једноставно прате мишљење партијских органа. „Можемо бити сигурни да је Си већ одредио исход истраге о Јонгканговим активностима, макар у грубим цртама. Џоу ће вероватно бити избачен из партије, бити осуђен и затворен или смештен у кућни притвор до краја живота“, предвиђа Роберт Дали.

Борба за моћ

Џоу је по вокацији геолог и стекао је своју моћ у нафтној индустрији. Радио је као инжењер на кинеским нафтним пољима и био директор кинеског гиганта за нафту и гас ЦНПЦ, много пута је путовао у Судан и преговарао са тамошњим режимом. Истовремено је градио политичку каријеру: успео се до партијског секретара у централној кинеској провинцији Сечуан, и на крају догурао до места министра за јавну безбедност и постао члан Политбироа.

Али, његова моћ је пре пар година почела да се љуља. „Таласање је почело много пре објаве да се води истрага“, каже Роберт Дали. Наиме, Џоуов политички савезник, амбициозни Бо Силај, осуђен је крајем септембра 2013. на доживотну робију због корупције и злоупотребе службеног положаја. Поступак против Силаја, такође члана Политбироа, многи су оценили као споран. По писању Њујорк тајмса који се позива на добро обавештене изворе, Џоу је једини гласао против суспендовања Боа, док су на другој страни били актуелни председник Си Ђинпинг и други утицајни политичари. Поједини посматрачи верују да су Џоу и Бо Силај планирали да изазову промену власти у партији.

Наводно је Политбиро након неуспелог пуча решио да казни Џоуа и људе повезане са њим. Због тога од краја 2012. најмоћније државно тело у Кини има само седам чланова, а за Џоуа више нема места. Поступак против Џоуа Јонгканга је „наставак борбе за моћ на врху“ сматра историчар Жанг Лифан, који каже да ће се борба наставити: „Када погледамо историју партије, видимо да се коров чупа из корена.“

Нови цар безбедности

Џоу није једини: председник комисије за контролу и администрацију државне својине, Ђанг Ђемин, суспендован је због „тешких дисциплинских прекршаја“, под чиме се у Кини подразумева корупција, подмићивање и злоупотреба службеног положаја. Ваља напоменути да је Ђанг је од 2011. до 2013. био на челу ЦНПЦ-а, предузећа који је раније водио Џоу Јонгканг.

Роберт Дали тумачи овај потез као испуњење обећања председника Си Ђинпинга да ће се супротставити и „малим мувама“ као и „снажним тигровима“ унутар Партије. „Он жели да прикупи подршку за Партију и за себе самог, тако што ће учинити партију мање корумпираном, или ће макар оставити утисак да то чини“ , тумачи Дали.

Додуше, у томе има и користи за првог човека азијске суперсиле. Овај 61-годишњак је сад сам постао цар безбедности и има потпуну контролу над војском, тајним службама, полицијом и спољном политиком, више него било који председник од времена реформатора Денг Сјаопинга.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер