петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Самовоља полиције и расна сегрегација у САД
Хроника

Дојче веле: Самовоља полиције и расна сегрегација у САД

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. новембар 2014.

Главна тема коментара објављених у данашњим (27.11.) новинама су протести у САД због одлуке власти да се не подиже оптужница против полицајца Дерена Вилсона.

Protest & Ausschreitungen in Ferguson 26.11.2014

Донаукурир (Инголштат): „Ружно лице расизма прати Сједињене Америчке Државе од њиховог оснивања. Они који су се надали да ће избором првог тамнопутог председника бити учињен велики корак ка унутрашњем миру, после догађаја у Фергусону су добили своју поуку.“

Берлинер цајтунг (Берлин): „Посебно важно би било да се прекине са гетоизацијом и да се мањине – не само Афроамериканци - интегришу у друштво: у урбанистичко планирање, образовање и тржиште рада. Јер, прави проблем друштва је сегрегација. Ако она не буде превазиђена, још ће многи црнопути младићи попут Мајкла Брауна бесмислено погинути.“

Тирингише ландесцајтунг (Вајмар): „Чак и у земљи која себе види као чувара демократије, мањине нису саме по себи равноправне. Дискриминација је део свакодневице.“

Мителбајерише цајтунг (Регенсбург): „Ослобађање Дерена Вилсона одговорности није шокантан изузетак, већ правило у САД. Оно говори о заказивању, или боље рећи, о непостојању цивилног друштва у местима као што је Фергусон.“

Ројтлингер генерал анцајгер (Ројтлинген): „Слике горућег града су потресне. Оне су постале симбол једне промашене политике. Њена последица је јаз између богатих и сиромашних као и између црних и белих. Он је постао толики да у том граду на Средњем истоку сада влада стање слично грађанском рату. У местима као што је Фергусон Америка изгледа као држава апартхејда.“

Мителдојче цајтунг (Хале): „Самовоља полицајаца је реалност. Али, разлози за разочарање и бес многих црнаца далеко превазилазе ту појаву. Они су још увек хендикепирани у образовању, у коме шансе зависе од новца. Амерички сан је доступан свима – само теоретски. САД на том пољу нису напредовале ни са првим црнопутим председником, између осталог и зато што се Обама није борио за то читавим својим ауторитетом. Превелики је био његов страх да га неће сматрати председником свих Американаца.“

Ландесцајтунг (Линебург): „Високи комесар УН за људска права затражио је од САД да озбиљно ратмотре оптужбе о расизму у редовима полиције – и рекао да у тој земљи постоји институционализована дискриминација. Нема поразније осуде за земљу која себе радо види као мајку демократије и толеранције.“

Ноје оснабрикер цајтунг (Оснабрик): „САД морају коначно да критички преиспитају себе, и уклоне економске, социјалне и правне хендикепе за све људе у свим областима.“

Зидвест пресе (Улм): „Због одлуке у Фергусону, суживот у САД је претрпео штету. Но, без оштрије контроле оружја, насиље у америчком друштву ће и даље да се повећава.“

Ноје вестфелише (Билефелд): „Само је питање времена када ће неки следећи Мајкл Браун бесмислено погинути.“

Келнер штат-анцајгер (Келн): „Бела Америка мора да схвати да је напредак и за њу користан. Јер, с обзиром на демографски развој, белци ће тамо једном постати сасвим нормална мањина.“

Тагесанцајгер (Швајцарска, Цирих): „После одлуке да се против полицајца не подиже оптужница, САД су доживеле нереде на које су се многобројни амерички медији већ недељама припремали. Макар демонстранти своју срџбу и усмерили путем на коме нема насиља – неће моћи да је прогутају.“

Ноје цирхер цајтунг (Швајцарска, Цирих): „Полиција у Фергусону, у којој практично нема црнаца, мора бити уређена тако да је становници тог града не доживљавају као туђу силу која шиканира људе. У читавој земљи би требало преиспитати правила о употреби смртоносне силе. Али, за то је потребно време, а сада је најважније спречити поновно бесмислено проливање крви у Фергусону.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер