среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: САД све дубље у украјинској кризи
Хроника

Дојче веле: САД све дубље у украјинској кризи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. април 2014.

САД се све дубље увлаче у кризу у Украјини – на ужас председника Обаме који жели да избегне ескалацију. Потпредседник Бајден се у Кијеву састаје са руководством Украјине, а једна од тема су и нове санкције против Москве

Током посете Украјини Џозеф Бајден пре свега жели да демонстрира подршку тамошњој влади. Потпредседник САД ће посету такође искористити и да повећа притисак на Русију - и лидера Кремља Владимира Путина из Кијева позове на имплементацију Мировног споразума из Женеве. Амерички државни секретар Џон Кери је јуче (21.4.) телефоном позвао свог руског колегу Сергеја Лаврова и рекао да Москва треба да натера про-руску милицију да се повуче из источне Украјине.

И док руска влада изазиваче немира види у Кијеву, портпарол Беле куц́е Џеј Карни оцењује да Русија свесно жели да дестабилизује ситуацију у Украјини. „Постоји општа сагласност да постоји веза између Русије и оружаних милиција“, рекао је Карни и додао да „акције упадљиво личе на оне на Криму“.

Које фотографије показују истину?

Амерички Стејт департмент објавио је фотографије на којима се виде припадници руске милиције у источној Украјини - обучени у зелене униформе, без ознака. Неки од њих су раније били активни на Криму, речено је, мада је остало нејасно да ли су снимци аутентични. Карни их ипак сматра још једним доказом да иза провокација стоји Москва: „Ми у то не сумњамо, а фотографије о којима је реч, то само потврђују.“

Амерички председник Барак Обама и даље жели да се избегне даља ескалација ситуације у Украјини – ако је то икако могуће. Његова стратегија своди се на то да се Русија економски ослаби и тиме у средњорочном периоду смањи утицај Путина у источној Европи.

Одлука о даљим санкцијама

С друге стране, Стејт департмент страхује да би таква политика могла да се протумачи као слабост вођства у Америци. Чак и у Обаминој Демократској странци, све су гласнији они који траже да се Путин оштријим санкцијама натера на повлачење руских трупа. Карни је најавио да је одлука о даљим санкцијама неминовна: „У наредним данима можете очекивати да ћемо Русији наметнути додатне трошкове, ако не испуни своје обавезе из Женеве.“

У циљу елиминисања разлика унутар владе САД, потпредседник Бајден би сада на лицу места требало да стекне сопствену слику о ситуацији у Украјини. У разговорима са премијером Арсенијем Јацењуком и другим политичким лидерима из целе земље, пре свега ће бити речи о јачању болесне украјинске привреде. Поред тога, америчка влада жели да понуди подршку у области енергетике, како би Кијев био независнији од руског гаса и нафте.

Међутим, републикански и демократски сенатори захтевају и директне испоруке оружја за војску у Украјини. Обама је то до сада одбијао. Његов потпредседник би сада требало да истражи како Америка може да подржи украјинску војску, а да то не учини.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер