четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Развод на европски начин
Хроника

Дојче веле: Развод на европски начин

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. јануар 2011.

Шта се дешава када дође до развода супружника из две различите земље Европске уније? Који суд је надлежан да потврди развод и одлучи о томе коме доделити децу? И да ли се примењују закони ЕУ или земаља чланица?

Шестогодишњи Дарен већ четири године не живи са оцем. Његова мајка га је једне ноћи одвела у Словачку, након одлуке да се разиђе са мужем. Даренова соба у Ашафенбургу изгледа као и пре четири године. Његов отац, Оливер Хаусер, од тада ништа није променио. Нада се да ће Дарен поново бити са њим.

„Контакт са сином имам једино телефоном. Он ме увек пита: Тата, када ћемо се поново видети? И док тако разговарамо присећамо се времена које смо провели заједно. Онда постаје непријатно, јер крећу питања на које не умем да одговорим.“

Од љубави до ноћне море

Оливер је веб-дизајнер, живи недалеко од Ашафенбурга. Школовао се за машинског техничара. Једно време радио је и у Братислави. Тамо је упознао девојку коју је касније оженио. Обоје су дошли у Немачку, где су се и венчали. У међувремену су добили и дете, а онда се све претворило у ноћну мору.

Оливерова супруга, која не пристаје на интервју, одлучује да се врати у Словачку и са собом поведе њиховог сина. Оливеру није преостало ништа друго него да се за старатељство бори пред судом.

„У почетку се нисам бринуо. Покушавао сам да размишљам разумно. Овде смо живели. Како о овом случају може да се изјашњава неки судија у иностранству? То је била отмица детета и то се не може прихватити или толерисати.“

Међутим, 29-годишњи отац се и даље безуспешно бори за старатељство над својим сином - иако међународне и европске конвенције прописују враћање детета у земљу у којој је отето.

Који суд је надлежан?

Вивијани Рединг су познати овакви случајеви. Европска комесарка надлежна за таква питања, не може да промени законе у државама чланица Уније, али она настоји да убудуће олакша прописе за мешовите бракове, у случају да дође до развода. А нарочито да заштити права детета.

„У овом случају постоје јасна правила“, каже Вивијан Рединг. „Где је тај пар живео или где живи? Дакле, примењују се прописи земље где су живели и за случај је надлежан суд земље у којој су живели. Уколико се придржавамо тог правила, онда опција покретања процеса пред судом који ми одговара више не важи“, објашњава европска комесарка.

Суд који би требало да се позабави случајем Оливера Хаусера јесте суд у Ашафенбургу. Али се он ипак прогласио ненадлежним. Суд у Братислави био је бржи. Потврдио је развод брака, а старатељство доделио мајци.

„Одлука суда је донета преко ноћи, док је суд у Немачкој тек разматрао питање надлежности и термин за покретање процеса. Управо у тим тренуцима суд у Словачкој је већ пресудио, а да ја у том процесу нисам ни био саслушан“, каже Оливер.

Пресуда је донета, иако се надлежност поменутог суда доводи у питање. Оливер се осећа изневерено. Разочаран је у немачко судство, које очигледно има премало искуства у прекограничним бракоразводним процесима.

Прописи се разлику од земље до земље

Правника Дитера Хенриха из Регенсбурга то нимало не чуди. Њему је познато у којој мери су прописи за развод брака од земље до земље различити и како је та материја многим правницима недовољно позната. У Немачкој тек сваки десети студент права научи понешто и о Међународном приватном праву.

„То је скандал. У Европи се сваки осми брак тог типа нашао пред судом. То је велики број. Другим речима, немачким судијама и адвокатима морало би да буде познато шта чинити у таквим ситуацијама“, каже Дитер Хенрих.

Оливер Хаусер у међувремену живи са новом девојком и њеном децом. Дарен их је једном приликом упознао, пошто је његова мајка дозволила да види оца. Оливер је након сусрета, иако невољно, вратио сина мајци, јер не жели да буде оптужен за отмицу сопственог детета.

„Сада је ту још двоје деце о којима морам да се бринем, али и даље размишљам како је могуће да међу њима није и мој син“, каже Оливер.

За то време се Европи приликом развода примењују различита правила, онако како то појединцима одговара. Оливер је, нажалост, у овој причи извукао дебљи крај.
(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер