Хроника

Дојче веле: Према најновијој анкети, када би могла да бира, већина грађана ЕУ би изабрала Ангелу Меркел за председницу ЕУ, а не Емануел Макрона

Штампа
петак, 17. септембар 2021.

 Према најновијој анкети, већина грађана Европске уније би, када би могла да бира, изабрала немачку канцеларку Ангелу Меркел за председницу ЕУ, а не председника Француске Емануел Макрона.

Меркелова је синоћ у гостима код Макрона, последњи пут пред изборе у Немачкој 26. септембра, а како је најављено, на радној вечери у Јелисејској палати биће речи о Авганистану после повлачења западне војске, о ситуацији у подручју Сахела где обе земље учествују у војним мисијама, као и о француским председничким изборима у мају наредне године, преноси Дојче веле.

Уочи овог састанка објављени су резултати анкете истраживачког центра Европског савета за спољне односе из Брисела према којима би 41 одсто грађана ЕУ изабрало Ангелу Меркел за „председницу Европске уније” када би таква функција постојала.

Како се наводи, чини се да грађани ЕУ преферирају начин на који политику води Ангела Меркел у односу на приступ Емануела Макрона, преноси Танјуг.

Меркелова је победила Макрона у свих 12 земаља учесница анкете, а Макрон је добио само 14 одсто гласова.

У Француској би 32 одсто гласало за Немицу, а само 20 одсто за свог шефа државе а, како пише ДВ, интересантно је да је Макрон у Мађарској, где је за њега било 24 одсто грађана, добио већу подршку него су својој земљи.

Меркелова је посебно омиљена међу Холанђанима – изабрало би је 58 одсто грађана, док би Макрон тамо добио само шест одсто гласова, у Аустрији би 34 одсто гласало за Меркелову, 14 одсто за Макрона. Остали испитаници су били неодлучни или нису хтели да гласају.

Аутори студије констатују, да „чињеница да је Меркелова толико популарнија од Макрона не само у Холандији и Шпанији, већ и у Португалији и Данској, показује колика може бити интегративна моћ у различитим деловима ЕУ”.

„Нордијске штедљиве државе и земље на југу ЕУ често имају дијаметрално супротне ставове о многим аспектима европске политике, посебно о економским и финансијским питањима. Пошто је подршка Меркеловој велика у оба табора, чини се да је успела да пренесе поруку да је посвећена решавању проблема и једних и других, позиционирајући Немачку као силу која уједињује”, пише ЕЦФР.

Према истраживачком центру из Брисела, анектирано је укупно 16.267 људи из 12 земаља ЕУ – Немачке, Француске, Холандија, Данске, Шведске, Италије, Португала, Шпаније, Аустрије, Пољскеа, Мађарске и Бугарске.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]