петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Постоји ли шанса да Британија остане у ЕУ?
Хроника

Дојче веле: Постоји ли шанса да Британија остане у ЕУ?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. фебруар 2017.

У Горњем дому британског парламента од данас се води дебата о Брегзиту. Да ли тај процес још увек може да се заустави? Може – тако бар у интервјуу за Дојче веле оцењује члан тог Дома, лорд Ричард Њуби.

Влади је, без већег отпора, успело да добије сагласност Доњег Дома Парламента за закон о "Брегзиту". Сада се то разматра у Горњем Дому. Каквом се исходу Ви надате?

Лорд Ричард Њуби: Желимо да дођемо до одређених измена. Као прво, желимо да обезбдимо и да гарантујемо права грађанима Европске уније у Великој Британији. Поред тога, желимо да на крају преговора о Брегзиту дође до још једног изгласавања у парламенту. Под три, залажемо се за још један референдум како би народ могао да одлучи да ли жели споразум са Унијом или већина ипак жели да Велика Британија остане у ЕУ, пише Дојче веле.

Не делује, међутим, као да је влада спремна да пристане на уступке. Промене које сте набројали, већ су одбачене у Доњем Дому Парламента.

Не смете да заборавите да влада не делује са посебно јаких позиција. Много је посланика који су на нашој страни. Историјски гледано, влада је увек удовољавала надпропорционално великом броју захтева и жеља за променама. Морамо све да покушамо. Да будем искрен, наш посао јесте да стојимо иза својих убеђења. Када бих морао да погађам, рекао бих да је 85 одсто чланова Горњег Дома Парламента за останак Велике Британије у Европској унији. Ми смо углавном старији од наших колега у Доњем Дому и многи од нас су се у прошлости борили за учлањење Велике Британије у ЕУ – зато нам то лежи на души.

Одрађујете ли Ви у ствари посао ваших колега у Доњем дому Парламента, који су били превише плашљиви?

Имамо срећу да наше каријере не зависе од исхода гласања. Један млади посланик Лабуристичке партије са малом децом, чији је изборни округ гласао за "Брегзит", налази се под огромним притиском. Ми, с друге стране, немамо шта да изгубимо и због тога смо опасни.

Али шта заиста можете да постигнете када дође до оштрог сучељавања? Могли бисте да издејствујете одлагање спровођења, али – да ли то заиста желите?

Не, то не би било ни у чијем интересу и изазвало би још више несигурности. Ми желимо да се изборимо за промене и при том имамо у виду дугорочну перспективу. Желимо да утичемо и променимо мишљење јавности и да приближимо људима идеју о још једном изгласавању на крају читавог процеса. Ако погледате истраживања јавног мнијења која су урађена последњих седмица, јасно се уочава да се ветар окреће. Претпоставимо да у свакој анкети која уследи по окончању преговора о "Брегзиту", већина људи буде за останак, и ако то заиста буде тако, онда то влада не сме да игнорише.

Постоје одређене претње о томе да би требало укинути Горњи дом Парламента, уколико његови чланови у било ком облику буду покушали да зауставе "вољу народа".

То је уобичајено звецкање оружјем. Реформа Горњег Дома Парламента је ствар која има велику тежину – то не можете тек тако да истресете из рукава, а посебно не сада усред дебате о "Брегзиту".

Ако вам заиста пође за руком да остварите промене и да на тај начин утичете на процес око "Брегзита", зар то неће изазвати огромно нерасположење у табору његових присталица?

Хоће и то је тачно. Али нерасположење расте и међу онима који су за останак у Европској унији, јер се њихови гласови не уважавају. Ми не би требало да се бавимо мишљу да ће нам они одговорити мржњом и да би због тога требало одустати од наших напора. Према мом мишљењу, бес ће нестати тек када будемо још једном изашли на референдум и на тај начин изведемо ствари на чистац, посебно када је у питању приписивање кривице. То је наш централни захтев: Парламент и народ требало би да још једном изађу на гласање како би целом процесу у вези са "Брегзитом" дали легитимност.

Лорд Ричард Њуби је вођа либералних демократа у Горњем Дому британског парламента.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер