петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Опозициони савез против Путина
Хроника

Дојче веле: Опозициони савез против Путина

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. април 2015.

Више опозиционих група у Русији се ујединило и намерава да заједнички наступи на наредним изборима. Какве су њихове шансе против председника Владимира Путина и његове Јединствене Русије?

Сви досадашњи покушаји опозиције у Русији да се уједини прошли су без великог успеха. Да ли ће им то овај пут поћи за руком? Шест странака формирало је ванпарламентарни опозициони савез. У савез су ушли либералнодемократска странка РПР-Парнас бившег премијера Михаила Касјанова, Партија напретка познатог критичара владе у Кремљу Алексеја Навалнија, Грађанска иницијатива, Демократски избор, Савез 5. децембар и Либертаријанска странка. Савез је подржала и организација Отворена Русија, критичара руске владе Михаила Ходорковског који се налази у егзилу у Швицарској.

РПР-Парнас као база савеза

Међутим, једино странка РПР-Парнас може да на наредним изборима састави листу својих кандидата, а да пре тога не мора да прикупља потписе грађана. То је могуће захваљујући изборној победи у међувремену убијеног Бориса Немцова у округу Јарослављ. „Када нека странка има барем једно посланичко место у некој регионалној скупштини, онда она може без додатних предуслова да састави листу кандидата и за парламентарне изборе“, објашњава Иља Јашин, један од лидера странке.

Због тога су споменуте опозиционе странке искористиле РПР-Парнас као правну основу за формирање новог савеза. „Тако смо пронашли начин да формирамо блок странака, мада је то званично забрањено“, наводи Јашин. Убиство опозиционог политичара Немцова, тако је у други план потиснуло личне амбиције појединих лидера које су досада стајале на путу формирању блока. „То нас је ујединило“, додао је Јашин.

Први изазов на регионалним изборима

Савез странака наступиће на парламентарним изборима 2016, али и на регионалним изборима у септембру 2015. године. На тим изборима биће бирани гувернери 15 региона и посланици регионалних парламената. Опозиција ће своје кандидате имати само у Новосибирку, Костроми и Калуги. Та три региона одражавају разноликост читаве Русије, тврди Алексеј Навални. Новосибирск се истиче по потенцијалу науке у том подручју, Кострома је сиромашан регион, а Калуга – центар индустрије. Осим тога, у тим регионима није тако снажна позиција владајуће Јединствене Русије.

Избор кандидата за листе требало би да се обави на транспарентан начин. Тако опозиција жели да организује властите изборе за кандидате и да омогући гласање путем интернета. Константин Мерсликин из странке РПР-Парнас, изјавио је да ће кандидати опозиције током изборне кампање говорити о локалним, али о темама битним за читаву Русију. Владимир Милов, председник Демократског избора, додао је да је један од највећих проблема неравномерна расподела новца између центра Русије и региона у провинцији: „Борићемо се за другачију расподелу пореских прихода. Центар Руске Федерације искоришћава остале регионе“, тврди он.

Како ће реаговати Кремљ?

Опозиционари су сигурни да ће влада у Кремљу покушати да спречи учешће њиховог савеза на изборима. Сергеј Давидис из Савеза 5. децембар каже да је могуће да ће странци РПР-Парнас, променом закона, бити одузет садашњи статус. У том случају мораћемо да прикупљамо потписе. Могуће је да ће онда бити повећан број потписа потребних за кандидатуру или да ће Изборне комисије имати примедбе на листе кандидата.“

Иља Јашин рачуна с тим да ће влада покушати да спречи и изборе унутар самог опозиционог савеза. Упркос томе он верује да је то прилика да се покрене изборна кампања и мобилишу симпатизери. Јашин наглашава да ће се опозиција супротставити препрекама државних органа и извршити притисак на државну власт. У савезу су одлучни у томе да изађу на изборе.

„Желимо да у парламент уђу здраве, демократске снаге“, каже Јашин. Он је уверен да ће, уколико Кремљ не блокира учешће савеза на изборима, уједињеној опозицији поћи за руком да добије велики проценат гласова и након дужег времена поново формира сопствени велики посланички клуб у парламенту.

„Није реално очекивати изборну победу“

Политиколог Кирил Рогов сматра да у садашњим околностима није реално очекивати победу опозиције. Такав циљ би био достижан да је Борис Немцов остао жив: „Он би том савезу дао велику снагу. Осим тога, Алексеј Навални и Михаил Ходорковски у њега су имали поверења.“

Алексеј Макаркин из руског Центра политичких технологија верује да ће се опозиција суочити с проблемима друге врсте. Наиме, странка Јабука се није придружила савезу. Она такође може да учествује на изборима, а не мора да прикупља нове потписе грађана. „Као и раније, опозиција ће поново бити подељена. Поново неће бити пуног савеза.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер