Хроника

Дојче веле: Норвешки милијардер купује 4.000 станова у Берлину, Берлинци љути

Штампа
понедељак, 28. септембар 2020.

Део становника Берлина се спрема на борбу против новог "непријатеља" – једног норвешког милијардера који намерава да купи готово 4.000 станова. У граду у којем је кров над главом у међувремену постао луксуз.

То је највећа инвестиција у берлинске некретнине откако је Сенат града-покрајине увео меру којом се онемогућује произвољно подизање станарине: шведска компанија "Хелмстаден Бостад", иза које стоји норвешки милијардер Ивар Толефсен, најавила је почетком седмице да намерава да купи 130 стамбених зграда у Берлину.

То су укупно 3.902 стана, 208 пословних просторија и 321 паркинг-место. Све то за 830 милиона евра.

На љутиту реакцију није требало дуго чекати. Део грађана Берлина је у сталном сукобу са улагачима у сектору некретнина. Разлог је што су цене станарина у граду у последњих десетак година удвостручене. Ситуација је слична и у другим метрополама, али је проблематично то што је цена становања у Берлину увек била много нижа, с обзиром да су грађани Берлина увек зарађивали мање од немачког просека. Сада се раскорак знатно повећао.

Становници објеката које намерава да купи норвешки милијардер Толефсен, иначе познат као љубитељ екстремних спортова, већ су се побунили и од градских власти траже да искористе право предности при куповини.

Међутим, како за ДW каже саветник градске четврти Ефраим Готе, заменик градоначелника градске општине Берлин Центар, неке зграде које "Хелмстаден Бостад" планира да купи су у овој четврти која не спада у подручја са заштићеним станарима. Инвеститор тако може да "избаци" град из игре ако потпише изјаву у којој се обавезује да ће штитити права станара.

По мери муштерија

Компанија "Хеимстаден Бостад" гарантује да је њен пословни модел "оријентисан према клијентима".

"Ми имамо дугорочне планове. Никада не купујемо да бисмо скупље продали. Напротив, ми улажемо у објекте и сарађујемо са станарима, политичким актерима и заједницама на стварању угодних и одрживих четврти за берлинско тржиште", рекао је за ДW Патрик Хол, директор компаније.

За њих је ова куповина нешто попут улаза на немачко тржиште. Компанија поседује станове широм Европе и до сада, како кажу, није било сукоба са станарима.

Али и поред таквих уверавања, многи станари су сумњичави.

"То су само празне речи у које не можемо да се поуздамо", каже Јагна Андерсон из иницијативе "Пет кућа".

Он препричава искуства станара кућа које су у власништву ове компаније у Ослу и Малмеу. Они тврде да се власник баш не брине када је у питању одржавање зграда. Андерсон већ припрема протесте и настоји да мобилише и друге станаре. Али за сада је познато само шеснаест од 130 зграда које "Хеимстаден Бостад" намерава да купи.

Политичар Социјалдемократа Готе разуме забринутост станара и каже да је компанија раније у неколико наврата куповала, реновирала и одмах препродавала објекте по већој цени. Проблеме потврђује и недавна одлука једног суда у Ослу који је спречио нове трансакције и компанију натерао да објекте поново прода граду и то по цени по којој их је и купила.

Инвеститори стрпљиви

Левичарска власт у Берилну је ограничила цене станарина, што сада не одговара власницима станова. Али многи верују да улагачи попут "Хеимстаден Бостада" само желе да добију на времену.

"Они ће сачекати да истекне петогодишњи рок током којег важе нова правила, па да након тога подигну станарине", каже Вибке Вернер из Берлинског удружења станара.

Правило о замрзавању станарина ионако још није у потпуности на снази, зато што Уставни суд мора да одлучи о његовој уставности. Зато се станови тренутно издају актуелним станаринама уз могућност накнадног плаћања разлике у станаринама у случају да Уставни суд поништи меру.

За људе попут Андерсона је проблематична сама чињеница да се на тржишту некретнина у Берлину дозвољавају тако велике трансакције.

"Увек ће бити раскорак у интересима улагача који желе да остваре профит и станара који желе станове које могу да приуште и мир", рекао је он.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]