петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: (Не)видљиво дистанцирање од Додика
Хроника

Дојче веле: (Не)видљиво дистанцирање од Додика

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. август 2014.

Током предизборне кампање у РС, Београд не жели отворено да подржи никога, јер уколико тај неко изгуби изборе то може направити само додатне проблеме у односима са РС, каже за ДW Бранко Радун.

Изјава српског премијера Александра Вучича како се Београд неће мешати у предизборне активности у Републици Српској (РС), и да неће подржати ниједну страну, није била предмет пажљивих политичких анализа. Углавном се само забележила изјава премијера Вучића да ће Србија поштовати народну вољу, без икакве подршке било којем кандидату. Такође се преносе изјаве председника РС Милорада Додика да он такву подршку није ни очекивао, и његове тврдње да “оријентација неутралности државног врха Србије по питању избора у БиХ нама у потпуности одговара”. Какве год ко закључке извлачио након ових изјава, сигурно је да садашни став државног врха Србије прилично одудара од некадашње праксе. Бивши председник Србије Борис Тадић и Милорад Додик имали су традицију активне узајамне подршке у предизборним кампањама, и отворено су изражавали подршку један другом за победу. А у паузама избора су се забављали заједничким дружењем на спортским утакмицама и другим приредбама.

Додик (ни)је пуштен низ воду?

Политички аналитичар Бранко Радун сматра да је добро што ће та пракса сада бити прекинута. “Тај однос Тадића и Додика је био нешто од чега су само њих двојица имали користи, а од тога није било никакве користи за Републику Српску, оцењује Радун. То је била политика ‘ја теби ти мени', која се базирала на њиховим страначким потребама и маркетингу, и где су њих двојица један другом чинили неке услуге. Можда ће неко имати примедби на однос садашње власти према Додику и РС, али чињеница је да су сада ти односи резултирали са много више конкретних активности, од којих ће можда неку корист видети и сами грађани”.

Бранко Радун каже за ДW да је читава прича о томе како је Додик сада напуштен од Београда и пуштен низ воду пренадувана. Сада свако ову ситуацију посматра из свог угла, онако како њему одговара, примећује Радун. “Они које Додик нервира у међународној заједници сада су задовољни, јер је он наводно изгубио подршку Београда. Наравно да ће и сарајевска јавност бити задовољна, и да ће сада спиновати читаву причу, јер сматрају да ће лакше изаћи на крај са неким другим уместо Додика”.

Преувеличавање српског става

Јасно је да би многи волели да виде леђа Додику, и зато сада овакве реакције на Вучићеву изјаву, али ја морам да кажем да су односи Београда и Бањалуке сада далеко бољи него пре годину дана, скреће пажњу Радун. Уосталом, да је Београд дигао руке од Додика то би било праћено неком негативном медијском кампањом против њега у српским медијима; тога нема, и зато мислим да је ово преувеличавање једног неутралног става Србије, који је по мом мишљену добар, јер показује да Србије не жели да се упушта у страначку борбу у РС, каже Радун.

“Мислим да овакав став не може нанети неку политичку штету Александару Вучићу, примећује Радун. Да би му то нанело неку политички штету ви бисте морали да имате неке медије, као и опозицију, који би могли да експлоатишу такав његов став, и да га представе као неку издају српских националних интереса. Како ни тога нема, мислим да он од овога неће имати неке политичке штете”, каже Радун.

(Не)видљиво дистанцирање

Неутралан став српског премијера према изборима у РС је део неке европске приче, где се једноставно не жели ни на који начин угрозити европски пут Србије, оцењује за ДW Александар Попов, директор Центра за регионализам. Онако како се то радило у време власти Бориса Тадића свакако није могло допринети нормализацији односа између Београда и Сарајева. Међутим, ипак је приметно да то дистанцирање није баш превише видљиво, напомиње Попов. Наиме, ако се погледа мало уназад, видећемо да је било доста сусрета челника РС и Србије, па и заједничких седница владе. Али, у сваком случају се види један далеко резервисанији став руководства Србије према самом Милораду Додику, сматра Попов.

Исплатива политика Београда?

Свака политика носи ризике, па и овакав став Александра Вучића, каже Попов одговарајући на питање колико оваква политика може донети политичких проблема Вучићу, и оптужбе да ради против српских интереса. “Ја мислим да је била грешка претходне власти демократа што су водили политику приближавања Европи, али и подилажења том јаче национално обојеном бирачком телу, напомиње Попов. Стога мислим да, без обзира на критике регионалне политике садашње власти напредњака, она ипак мора да остане конзистетна, и да на дужи рок може донети добре резултате и да ће се исплатити”, сматра Попов.

Београд ближи од Москве

Постоје такође оцене да се Милорад Додик осећа охрабрено подршком коју добија из Москве, али и да је то разлог зашто су се српске власти одлучила за овакав став према Додику; наиме, претпоставља се да би свако даље сврставање уз Москву било додатно иритирање западних партнера Србије. “За политичаре у РС је ипак важно како се Србија поставља према њима, наводи Попов. Сигурно за тамошње политичаре није добро уколико грађани примети да се Београд дистанцира од појединих политичара. Мислим да то има већи значај од неке подршке из Русије. Јер, ипак, Москва је далеко а Београд је далеко ближи, каже Попов.

Политичка судбина Милорада Додика ће ипак највише зависити од тамошњих бирача, и од тога шта је урађено за грађане Републике Српске, каже Попов, а ипак мање од Београда. Мислим да је Милорад Додик и даље јака политичка личност у РС, каже са друге стране Радун, и да је могуће да му нека посебна помоћ Београда и није потребна. Београд у сваком случају не жели отворено да подржи никога, јер уколико тај неко изгуби изборе то може направити само додатне проблеме у односима са РС, напомиње Радун.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер