четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Неопходан искрен однос Србије према БиХ
Хроника

Дојче веле: Неопходан искрен однос Србије према БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јул 2011.

Председник Србије Борис Тадић долази у Сарајево, у прву званичну посету од кад је, пре седам година, први пут изабран на чело Србије. То је добра прилика да се разговара о односима који оптерећују две земље.

Седам година након прве победе на председничким изборима, први човек Србије, Борис Тадић, долази у званичну посету Босни и Херцеговини. Тадић ће, током посете Сарајеву разговарати са члановима Председништва БиХ, председавајућим Небојшом Радмановићем те Бакиром Изетбеговићем и Жељком Комшићем. Како најављују медији, главне теме разговора у Сарајеву биће односи двеју земаља и подршка Србије европским интеграцијама БиХ.

Амбасадор БиХ у Србији, Бориша Арнаут, каже да ће ово бити прилика и да се разговара о темама које оптерећују односе двеју земаља. „С обзиром на то да је ово прва званична посета Бориса Тадића БиХ, веома је значајна. Сасвим сигурно ће доћи до значајног напретка у односима БиХ и Србије. Након састанка у Карађорђеву убрзано је решавање имовине бивше СФРЈ, првенствено дипломатско конзуларних представништава. Конкретно, договорено је да се до краја године изврши прерасподела и предаја некретнина на државе које су биле у саставу бивше СФРЈ. Остало је још нерешених питања границе, несталих лица, затим питање које највише оптерећује обе земље, а то су потернице за држављане БиХ. Надам се да ће и то бити тема, с обзиром на то да није потписан споразум између Тужилаштава о процесуирању тих случајева“, рекао је Арнаут за Дојче веле.

Борис Тадић био је у последње две године неколико пута у БиХ, мало чешће у Републици Српској него у Федерацији, а разлози су били разни, као и улога у којој је долазио - као председник Демократске странке или председник државе. Остаће упамћено отварање школе „Србија“ на Палама 2009. године и подршка Милораду Додику у предизборној кампањи у Добоју 2010, али и долазак у Бањалуку одмах након што је високи представник Валентин Инцко поништио закључке скупштине Републике Српске о преносу ентитетских овласти на државни ниво. Тадићеву посету Бањалуци, дан након Инцкове одлуке, аналитичари су у то време оценили ка забрињавајућу и проблематичну. Мимо тога, Борис Тадић је у мају 2010. боравио у Сарајеву где је учествовао на скупу поводом 10. годишњице Игманске иницијативе, мреже регионалних невладиних организација.

Председник Социјалдемократске уније (СДУ) Жарко Кораћ сматра да, без обзира што је посета симболичког карактера, Тадића очекују одговори на тешка питања, попут оног на који начин Србија може да утиче на Републику Српску да престане са опструирањем формирања власти у БиХ.

„Борис Тадић је оставио за пред крај свог мандата, односно за тренутак када то није могао више да одлаже, два главна проблема која Србија данас има са окружењем - то су Косово и односи са Сарајевом. Индикативно је да је Тадић био више пута у Бањалуци, чак је учествовао и у изборној кампањи, а ни један пут није био у Сарајеву. Ја то видим као део покушаја Србије да, пред добијање статуса кандидата крајем године, упути једну снажну поруку преко региона Европи да је Србија заинтересована за поправљање односа у региону. Наравно, циник би могао да каже да је Борис Тадић решио да оде у Сарајево онда када се то више није могло ни одлагати“, нагласио је Кораћ и додао да председник Србије долази у веома тешком тренутку за БиХ, али значајном и тешком тренутку за Србију

„Постоји и додатни разлог, а то је парализа конституисања власти на државном нивоу, у којој је јасна потпуна опструкција Додика и Бањалуке. Тадић ће имати тежак посао у Сарајеву, да објасни која је његова позиција и позиција Србије у односу на то конституисање власти, потпуну парализу БиХ као државе. Подршка Додику, коју Тадић даје безрезервно, доводи у питање шта је прави однос Србије према БиХ као функционалној држави. Од Србије се очекује да покаже своја европска опредељења у односу са сусједима. Подршка званичном Сарајеву је подршка да се омогући да БиХ почне да функционише као једна нормална европска држава”. истиче Кораћ.

Од кад је на месту предсједника, Борис Тадић био је два пута у Сребреници, 2005. и 2010. године, гдје се поклонио жртвама геноцида, а кроз реакције породица жртава може се осетити и промена курса његове политике. Наиме, 2005. године, када се први пут поклонио жртвама геноцида у БиХ, Тадић је изазвао велику пажњу и позитивне критике. Међутим, након пет година председниковања, и како каже политичка аналитичарка Светлана Ценић, прилично дволичне политике према БиХ, Тадић у Сребреници 2010. године није дочекан као први пут.

Борис Тадић је сваки пут у јавности и пред Међународном заједницом истицао да Србија поштује суверенитет и територијални интегритет БиХ, али је с друге стране подржавао и још увек подржава некадашњег премијера, а данас председника РС, Милорада Додика који је често оспоравао и територијални интегритет БиХ и негирао жртве геноцида. Зато, сматра Ценић, ова посета неће значити много у промјени става јавности у РС према БиХ и Србији.

„Не бих рекла да ће та једна посета значити много. Мислим да то неће јавност променити преко ноћи. Треба времена и треба искрености да се заиста покаже и докаже на делу све оно што су поруке на званичним састанцима о целовитости, интегритету суверенитету. Мислим да је и то на неки начин фарса, један период кад то треба да буде да би неко тамо у Европској унији стекао утисак да се мења курс политике Србије према БиХ. Ја бих волела кад би званичници Београда више одлазили у Сарајево, а да заузврат интелектуалци и новинари, сви они који другачије мисле и виде шта се догађа у БиХ, да крену да долазе у Бањалуку“, закључује Светлана Ценић. Она сматра да је време да се из Београда пошаље јасна порука људима и властима у РС, да је Сарајево њихов главни град.

„Већ годинама је Тадић на челу Србије, а никако да дође у Сарајево. Био је у Мостару, не зна се колико пута је био у Бањалуци. Наравном ценим посету Сребреници, све је то у реду, али причати из Београда о суверенитету и територијалном интегритету БиХ, а не отићи на званичне разговоре и у званичну посету Сарајеву, јасно показује да је РС била, а богами и остала, монета за поткусуривање. РС се стално шаље порука да ће све бити у реду уколико се држе Србије. Никако да се пошаље једна јасна порука да од распада БиХ нема ништа, да што пре руководство у РС схвати где им је главни град, односно у којој држави живе, тим боље за сво становништво. Овако је Борис Тадић давао легитимитет људима који држе РС у изолацији”, нагласила је Светлана Ценић.

Председник Србије долази у Сарајево истог дана када се у Београду, на поновљеном суђењу, појављује Илија Јуришић, којег Тужилаштво за ратне злочине Србије терети за напад на колону ЈНА у Тузли маја 1992. године. Случај „Јуришић” један је од четири случаја која су озбиљно оптеретила и угрозила односе БиХ и Србије. Због тога амбасадор Арнаут истиче да је нужно показати искреност у исказаним ставовима у односима двије земље.

„У Сарајеву се очекује да дође до нормализације односа између Србије и БиХ, они су оптерећени хапшењима, низом других ствари. Треба да се покаже искрена воља и да је у обостраном интересу приближавање Европској унији, да имамо искрену жељу да ти односи буду коректни, добросуседски, и оно што је посебно важно, то је немешање у унутрашње ствари било једне било друге државе”, закључио је Арнаут.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер