уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Немачка Влада која не носи рукопис Ангеле Меркел
Хроника

Дојче веле: Немачка Влада која не носи рукопис Ангеле Меркел

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. март 2018.

 Свој четврти и вероватно последњи мандат Ангела Меркел је започела тоном који се до сада није чуо у оваквим приликама. Нешто се кува у Савезној Републици Немачкој, и неизвесно је када ће све бити готово.

Мителдојче цатунг (Хале): „Нико не може знати да ли ће овај мандат трајати до 2021. године или ће бити превремених избора. Како год било, године које долазе биће онакве какво је било и излагање Ангеле Меркел о политици владе и расправа која је потом уследила у Бундестагу: дифузне и збуњујуће. Свесна тога, Меркелова је покушала да поврати контролу. Ако се као мерило узме промена у односима међу странкама у суседним западноевропским државама, пред Немачком је ионако много тога. У Савезној Републици Немачкој почело је да се кува, и неизвесно је када ће све бити готово.“

Дојчландфунк: „Излагања о политици владе до сада је увек била прилика да се затруби на покрет, време када би све запрштало од политичког тестостерона. Ангела Меркел је, међутим, свој четврти и вероватно последњи мандат започела тоном који се до сада у оваквим приликама није чуо. Њено излагање о политици владе било је комбинација критичке саморефлексије и признања грешака, уз инсистирање на суштинским уверењима. Неке је то, видело се, очигледно оставило без даха, нарочито у посланичкој групи Демохришћана. Меркелова се и сама испрва надала да проблеми настали у Сирији неће директно утицати на Немачку и Европу. То је било наивно, рекла је. То је вероватно без преседана – да актуелни шеф владе за себе каже да је био наиван, а не да тако означава политичке противнике. Што се тиче политике кључних година 2015. и 2016, Ангела Меркел је показала готово лутеранску стабилност.“

Швебише цајтунг (Равенсбург): „Излагање Ангеле Меркел може се свести на следеће: схватили смо. Било је речи о избегличкој кризи, грешкама, последицама, о оним Немцима који имају утисак да су запостављени. Људскост, праведност и кохезија у друштву циљеви су Ангеле Меркел која се представила као канцеларка више левог центра. Много тога што је најавила – о јачању породице, неговању старих и болесних, борби против сиромаштва деце – заправо је списак њених пропуста. Притом се влада није променила, а Меркелова је искрено признала велике пропусте у области неге, као и то да пензије након 2030. нису сигурне.“

Тагесшау, онлајн портал немачког јавног сервиса АРД: „Ангела Меркел јасно је ставила до знања да Немачка може врло брзо да изгуби свој економски престиж – ако ствари и даље буду ишле тако споро са дигитализацијом и технологијама будућности. После избегличке политике, то је тема број два која јој лежи на срцу – а којој се до сада није посветила како треба. Трећа је Европа, која би требало да поново постане извор снаге. Међутим, то су ипак само речи. Човеку дође да повиче: А сад крећемо! Али Демохришћани и Социјалдемократе имају много проблема једни са другима, а и унутар самих Демхришћана Зехофер и Шпан стварају напетости својим изјавама – један тиме што негира да је ислам део Немачке, а други тиме што негира сиромаштво. И иако је Ангела Меркел на крају јасно рекла: „Немачка, то смо сви ми“ и да ту спада и ислам, питање је да ли ће нова влада заиста поново да носи њен рукопис.“

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер