четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Многим политичарима и комесарима ЕУ више ништа није јасно
Хроника

Дојче веле: Многим политичарима и комесарима ЕУ више ништа није јасно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. октобар 2010.

Реформа Лисабонског споразума?

У Брисела данас почиње дводневни самит шефова држава или влада земаља Европске уније. Несумњиво, главна тема биће економија, односно договор Немачке и Француске који подразумева и реформу Лисабонског уговора.

Многим европским политичарима и комесарима више ништа није јасно. Немачка канцеларка стала је иза предлога европског комесара за монетарна питања Олија Рена да презадужене земље аутоматски буду кажњене. Истовремено, сложила се са француским председником Саркозијем да владе, приликом увођења санкција, морају да имају довољно простора за деловање.

„Полуатоматски карактер у предлогу комисије је скоро у потпуности изгубљен и мислим да је сасвим нејасно шта то ради Немачка. Десет месеци тражила је строжије казне, а сада тражи сасвим супротно“, збуњен је шеф посланичког клуба либерала у европском парламенту Гуј Верхофштат.

Мање чланице ЕУ незадовољне што две велике чланице желе да без њих доносе одлуке

Представници мањих земаља чланица Европске уније незадовољни су тиме што две велике чланице желе да без њих доносе одлуке. Шеф посланичког клуба социјалиста Мартин Шулц каже да је договор постигнут у Довилу нека врста омаловажавања председника Савета ЕУ Хермана ван Ромпеја.

„Питам се када ће Ван Ромпеј томе на адекватан начин да се супростави. Добио је задатак да са својим експертима испланира неопходне реформе, али пре него што је било шта урадио Ангела Меркел и Никола Саркози су у Довилу рекли: ’не, ми смо одлуку већ донели’“, каже Шулц.

Француска је најавила да ће подржати захтев Немачке за променама Лисабонског споразума како би се избегло понављање финансијске кризе. Немачко-француски предлог предвиђа и суспензију гласачких права у случају кршења начела Привредне и монетарне уније (ЕМУ).

Такође, ради се и о будућности Фонда за спасавање земаља еврозоне у потешкоћама, чији мандат истиче 2013. године. Немачка жели да и приватни кредитори сносе терет, а не само европске пореске платише. Поједине владе европских земаља подржавају један или други предлог, док већина сматра да је промена Лисабонског споразума сасвим нереална.

Да ли је ЕУ научила лекције?

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо позвао је све учеснике да на самиту не забораве главни циљ реформи. „Свеукупни резултат мора се разликовати од садашње ситуације. Грађанима морамо да покажемо да је ЕУ из кризе научила све лекције и да ће у складу с тим тако даље и деловати”, рекао је Барозо.

На самиту ће бити речи о припремама за састанак групе Г-20, у Сеулу 11. и 12. новембра као и за конференцију УН о климатским промјенама која ће се одржати у децембру у Канкуну у Мексику.

Аутор: Кристоф Хаселбах, Брисел

(dw-world.de)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер