субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Лидери сепаратиста у источној Украјини послати су из Москве
Хроника

Дојче веле: Лидери сепаратиста у источној Украјини послати су из Москве

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. август 2014.

Лидери сепаратиста у источној Украјини одреда су послати из Москве. Неки извори тврде да мрежа руских обавештајаца у Украјини броји и неколико хиљада људи. Већина обучених бораца такође долази из Русије или Чеченије.

Не, Александер Бородај није побегао. Премијер самопроглашене Народне републике Доњецк је пословно у Москви и ускоро се враћа, саопштио је почетком седмице представник проруских сепаратиста на истоку Украјине. Тог брадатог човека Бородаја од средине српња јула познаје скоро читав свет. Јер, након рушења малезијског путничког авиона на истоку Украјине управо је он преговарао о приступу месту несреће и отпремању посмртних остатака погинулих.

Екипа из Москве

Бородај (42) заиста има московску адресу. Пре него што је постао председник владе Народне републике Доњецк у Москви је радио као политички саветник. Сматра се особом од поверења једног другог Руса који се назива Стрелков, али се у ствари зове Игор Гиркин (43) и тренутно је министар одбране Народне републике Доњецк. И он је пријављен у Москви, а у интервјуима тврди да је некада радио за руску федералну тајну службу ФСБ.

Можда је Бородај отпутовао у Москву да онде не би био прислушкиван. Украјинска тајна служба СБУ недавно је објавила снимак наводног телефонског разговора између Бородаја и московског политичког стручњака Алексеја Чеснакова о положају сепаратиста. На том снимку Бородај наводно каже: „Изгледи су лоши.“ Чеснаков, који је пре радио за Кремљ, оповргнуо је аутентичност снимка, али Бородај се до сада о томе није изјаснио.

Бородај и Гиркин нису једини Руси који се налазе на челу сепаратиста у источној Украјини. Почетком јула за новог премијера самопроглашене Народне републике Луганск именован је Марат Баширов (50). Тај бивши менаџер и лобиста из Москве сматра се стручњаком за „стратешку комуникацију с државним органима“.

Обе самопроглашене републике формално се налазе под вођством Украјинаца: у Луганску је на челу Валери Болотов, а у Доњецку Павел Губарев. Но обојца се све ређе појављују у јавности. Један од првих вођа сепаратиста у Доњецку, председник парламента Денис Пушилин, у међувремену је отишао у Русију.

Руси и међу борцима

О борцима нема пуно информација. Олексиј Мелник из кијевског истраживачког центра Расумков каже да је на истоку Украјине активно више група. „Најважније је то да су кључни људи, они који су узроковали читав хаос, очито припадници руских тајних служби“, каже овај стручњак за ДW.

У заповедништву за антитерористичке операције украјинске војске полази се од тога да се у Украјини у улози саботера налази и до 2.000 руских шпијуна. Тврди се да они заузимају водеће положаје и врбују борце међу локалним становницима. Наводно им се придружило око 5.000 особа. „Њихов циљ је оснивање сопствене државе или припајање истока Украјине Русији“, каже за ДW Олексиј Дмитрашковски, представник заповедништва за антитерористичке операције.

Три паравојске

Најбоље обученом проруском паравојском сматра се батаљон Исток. Води га Александер Ходаковски, бивши шеф украјинских специјалних јединица у Доњецку. Под његовим заповедништвом се налази око 1.000 бораца. Он је у разним интервјуима изјављивао да се међу борцима налазе и добровољци из Чеченије. Ходаковски је једини вођа сепаратиста који је преузео одговорност за рушење путничког авиона на истоку Украјине. Он је у разговору за новинску агенцију Ројтерс изјавио да сепаратисти поседују систем за противваздушну обрану БУК. Касније је оповргнуо своје изјаве.

Највећа наоружана група сепаратиста је вероватно она окупљена око Игора Гиркина (Стрелков). Након што је украјинска војска повратила Словјанск, Гиркин је почетком јула главно заповедништво преместио у милионску метрополу Доњецк. Подаци о броју његових бораца су различити – од 1.000 до 4.000. Један проматрач са лица места, који из безбедносних разлога жели да остане анониман, за ДW каже да се углавном ради о искусним плаћеницима из Русије, с Крима и из молдавске Трансњистрије. Они наводно располажу наоружањем које потиче из Русије.

Ту је и Руска православна војска, која се повезује са самозваним гувернером Губаревим. Руски новинари пишу да она броји 4.000 припадника. Извор ДW тврди, међутим, да та војска има тек 500 бораца. Сам Губарев на друштвеним мрежама Руску православну војску описује као одлично организовану јединицу чији борци ратују из уверења. У ствари се ради о домаћем становништву из сиромашних рударских насеља, тврди извор ДW и додаје: „Они нису прошли војну обуку. Већином се боре против пљачкаша, али сами се не устручавају од ситних крађа. Немају тешко наоружање.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер