среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Колико је опасна делта варијанта коронавируса
Хроника

Дојче веле: Колико је опасна делта варијанта коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. јун 2021.

 Делта-варијанта корона-вируса много је заразнија. Главобоља, цурење из носа и упала грла – то су симптоми делта-варијанте по којима се она разликује од осталих мутација. Шта је до сада познато?

Делта-варијанта (позната и као индијска варијанта) корона-вируса много је заразнија од мутација које су се до сада шириле, па и од алфа-типа (досадашње британске варијанте). Према анализи Британске здравствене службе (ПХЕ), ризик од заразе чланова домаћинства је, процењује се, за 60 одсто већи.

То повећава опасност за људе који су претходно само једном вакцинисани. Лабораторијски тестови указују на то да се та врста вируса брже умножава у телу, преноси Дојче веле.

Оно што је важно знати за предстојеће летње недеље је следеће: сезона много више утиче на делта-варијанту него што се у почетку претпостављало, изјавио је политичар немачког СПД-а који се бави здравством Карл Лаутербацх, позивајући се на истраживање Универзитета у Оксфорду. То значи да је лети ризик од заразе много мањи.

Који су симптоми делта-варијанте?

Делта-варијанта се такође сматра ризичном зато што изазива нешто другачије симптоме од раније познатих варијанти корона-вируса. Оболеле особе жале се на главобољу, цурење носа и упалу грла.

Температура је и код ове варијанте присутна, али не и губитак чула мириса и окуса, уочава се у пријавама инфицираних особа путем британске апликације за праћење симптома корона-вируса.

То значи да се ковид 19 код млађе популације више манифестује као прехлада, рекао је Тим Спектор са Кингс колеџа у Лондону који је анализирао резултате студије.

Којом брзином се шири?

Делта-варијанта се шири веома брзо. То се показало у Великој Британији, где је око 58 одсто одраслих већ примило две дозе вакцине потребне за потпуну заштиту. „Тренутно бележимо раст од око 50 одсто сваке седмице“, рекла је Сандра Циесек, шефица Института за медицинску вирологију при Универзитетској клиници у Франкфурту на Мајни.

Седмодневна инциденција у Великој Британији, која је почетком маја пала на испод 20, сада се поново повећала на преко 70 нових зараза на 100.000 становника у року од седам дана. Због тога је премијер Борис Џонсон за четири недеље одложио укидање свих мера против ширења корона-вируса у Енглеској, што је било планирано за 21. јун.

Колико вакцина штити од делта-варијанте?

Према анализи података британског ПХЕ, особе које су у потпуности вакцинисане Бајонтек/Фајзером или АстраЗенеком врло добро су заштићене од тешког облика болести. Ефикасност вакцина је, како се истиче, отприлике исто тако висока као и код алфа-варијанте. Ризик од хоспитализације смањен је за више од 90 процената у поређењу с људима који нису вакцинисани.

Они који су примили само једну дозу вакцине су значајно мање заштићени. Нарочито код вакцине АстраЗенека, које иначе добро штити, након прве вакцине, како је показала анализа, учинак заштите био је приметно нижи.

(Дојче веле-Нова.рс)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер