среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки "Коректив": Одвођење медицинских радника у Немачку је последњих година посао тежак милионе евра годишње
Хроника

Немачки "Коректив": Одвођење медицинских радника у Немачку је последњих година посао тежак милионе евра годишње

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. новембар 2020.

Одвођење медицинских радника у Немачку је последњих година посао тежак милионе евра годишње. Неки посредници врбују људе у Србији на недозвољен начин, потврђује сада истраживање Коректива.

Српски инспектори последњих година кажњавају посреднике који без дозволе врбују и одводе медицинско особље у Немачку, пише у новом тексту немачке истраживачке мреже Коректив (CORRECTIV).

Та мрежа је имала увид у документе који потврђују да се нелојални посредници у Србији кажњавају са 500 до 1.400 евра.

Огромна потреба Немачке за болничарима и неговатељима – већ сада је упражњено 40.000 радних места у немачким клиникама и домовима за старе – створила је читаву мрежу посредника од којих су неки у потрази за „лаком зарадом" и не поштују правила, јавља Коректив након истраживања у којем су учествовали новинар из пет земаља.

О тој теми су први извештавали новинари ДW у тексту „Индустрија одласка" који је крајем 2019. године објављен на овом порталу и, у дужој верзији, у недељнику „Време". Према тадашњим сазнањима, немачке клинике и старачки домови су спремни да плате и до 15.000 евра посредницима који им доведу једног неговатеља из Србије.

„То је малтене трговина људима", рекао нам је тада посредник из једне легалне агенције о пракси појединих „колега" који медицинским радницима обећавају куле и градове, а онда их остављају на цедилу чим покупе профит.

Сумњиви скупови у Београду

Истраживање Коректива сада потврђује ту велику потражњу која је опстала у доба пандемије. Наводи се да је тржиште посредовања у Немачкој тешко око 100 милиона евра годишње. Осим Балкана, медицинско особље се на сличан начин доводи из Мексика и Филипина.

Према писању Коректива, то је заинтересовало и српске инспекције. Описује се више случајева да су српски инспектори убечени међу медицинске раднике када би неки посредник или агенција организовали непријављени скуп на којем се врбују медуцински радници.

Такви скупови се обично догађају у београдским хотелима или кафићима и то не тајно, напротив – претходно се најављују на друштвеним мрежама.

Рецимо, у јануару 2018. је Халида Бендке из немачког Дирена у име своје посредничке фирме позвала медицинске раднике из Србије на састанак у кафеу Негро у центру Београда, пише Коректив. Инспекција за рад је послала свог човека и епилог је био казна од 1.200 евра.

Бендке је у одговору новинарима, као и неки други који су кажњени, тврдила да је само држала предавање, односно информисала медицинске раднике, а не да их је врбовала. Каже, српске службе су корумпиране и казниле су је у дослуху са конкурентском агенцијом.

На граници закона

У један случај била је умешана и угледна Универзитетска клиника у Бону. Крајем септембра прошле године је њен запослени Млађен Петровић у изнајмљеној сали у луксузном београдском хотелу Метропол „информисао" здравствене раднике.

Но из докумената је јасно да им је клиника у Бону експлицитно нуђена као послодавац, па је српска инспекција то видела као врбовање и посредовање у налажењу посла, за шта Петровић није имао дозволу. Казна је износила 1.360 евра.

Случај је потврдила и Универзитетска клиника из Бона, наглашавајући пак да је у питању било „информисање" медицинских радника, те да се радило о прекршајној, а не кривичној пријави.

Новинари ДW су раније добили потврде самих посредника да раде с оне стране закона. Један посредник је тада признао да врбује људе по болницама – каже да има неколико медицинских сестара које му налазе клијенте. „Она ме рецимо назове и каже да има три колегинице које би у Немачку. Ако то успе, платим јој тристотинак евра по особи."

Проблем за здравствени систем Србије

Након што су та сазнања објављена крајем 2019, Србија је убрзо најавила раскидање програма Triple Win између српске и немачке службе за запошљавање. Сваки десети медицински радник који је отишао из Србије у Немачку отишао је управо преко тог званичног програма.

„Желимо да задржимо људе и сматрали смо да је, имајући у виду циљеве државе, непримерено да на овакав начин подстичемо одласке", рекао је у фебруару Зоран Ђорђевић, тадашњи српски министар рада. Пројекат је званично окончан у јуну.

И Коректив сада пише да одлазак медицинског особља земље попут Србије или Мексика ставља пред велики проблем. „Земље попут Србије и саме се боре са значајним старењем становништва – али, за разлику од Немачке, томе се додаје и одсељавање омладине."

Још крајем прошле године је председник Александар Вучић, гостујући у емисији „Ћирилица", имао поруку за немачког министра здравља Јенса Шпана: „Шпан, врло способан министар здравља, каже: ‘Е, долазим ја у Србију да вам покупим медицинске сестре.' Е нећеш мајци да долазиш овде! Рекао сам му: ‘Немој да долазиш бре.'"

Шпан је касније рекао да такав разговор са Вучићем никада није водио.

Иако је сада Коректив известио о казнама које разрезују српске инспекције када посредници немају дозволу за неки скуп, до сада није познато да је Србија разбила неку већу посредничку мрежу која на сумњив начин одводи људе у Немачку и тако зарађује силан новац.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер